شیوع بیش فعالی و نقص توجه

 • Screenshot ۲۰۱۷۱۲۱۸ ۰۰۲۰۳۲ 300x189 - شیوع بیش فعالی و نقص توجه

  شیوع بیش فعالی و نقص توجه

  شیوع بیش فعالی :

  از هر ۱۰۰ کودک ۵ کودک می توانند مبتلا به ADHD باشند. پسران ۳ برابر بیش از دختران در معرض ابتلا قرار دارند. اغلب این مشکلات قبل از ۷ سالگی آغاز می شوند و ممکن است والدین تا وقتی که فرزندشان بزرگتر نشده متوجه مشکل او نگردند. پزشکان نمی دانند که چه چیزی باعث بروز ADHD می گردد ولی مطالعات بر روی مغز انسان، آنها را به فهم علل اجتماعی ADHD نزدیکتر کرده است.
  پزشکان معتقد افراد مبتلا به ADHD فاقد میزان کافی از مواد شیمیایی خاص به نام میانجی های عصبی در مغز هستند. این مواد شیمیایی به مغز در کنترل کردن رفتار کمک می کنند. والدین و آموزگاران باعث ایجاد ADHD کودک نمی شوند، بلکه آنها می توانند در فعالیتهای کودک به وی کمک کنند.
  عوامل گوناگونی بر شیوع این اختلال اثر می گذارند. برای مثال، تحقیق ترایتز (۱۹۷۹) نشان داد که پایگاه اجتماعی – اقتصادی، با شیوع و شدت این اختلال همبستگی دارد. بدین معنا که در طبقه های اجتماعی پایین تر میزان شیوع و شدت نشانه ها بیشتر است عوامل اجتماعی – فرهنگی نیز در این میان دخالت دارند.
  گزارش های متفاوتی در مورد شیوع اختلال « بیش فعالی» ارائه شده است. از جمله گفته شده که حدود ۲ تا ۴ درصد از کودکان، در حد متوسط تا شدید به این اختلال مبتلا هستند. البته میزان شیوع درجات خفیف تر آن، بیشتر از این حد است. و پسران ۳ تا ۹ برابر بیشتر از دختران، به این اختلال مبتلا هستند. حدود ۳ تا ۵ درصد کودکان، با اختلال « بیش فعالی » هستند و ۲۰ تا ۳۰ درصد این تعداد، فقط کمبود توجه دارند، بدون اینکه در تکانشگری یا بیش فعالی مشکلی داشته باشند.
  از نشانه ها و نوعهای « بیش فعالی »، عدم توجه رایج ترین نوع در دختران و بروز بیش فعالی در پسران است. به طوری که میزان بیش فعالی در پسران ۳ تا ۵ برابر بیشتر از دختران است. و شاید این موضوع با وضع جسمانی و ساختمان بدنی کودک در ارتباط باشد.
  ویژگی های بالینی
  شروع اختلال « بیش فعالی » ممکن است در شیرخوارگی باشد، چنین شیرخوارانی زیاد گریه می کنند. از دامان مادر فرار می کنند، لگد می زنند، جیغ می کشند، در مکیدن دچار مشکل هستند و نسبت به محرک ها بسیار حساس اند و تحت تأثیر سروصدا، نور، تغییرات درجه حرارت و یا سایر تغییرات محیطی دچار آشفتگی می شوند.
  گاهی نیز، برعکس چنین بچه هایی شل و بی حال هستند، اکثر اوقات می خوابند و به نظر می رسد که در ماه اول زندگی رشد آهسته ای دارند. گاهی مادران کودکان بیش فعال، گزارش می کنند وقتی که برای این فرزندشان باردار بوده اند، حس می کرده اند که چنین درون زهدان آنها لگد می زند و جنب و جوش بسیاری دارد. به طور کلی ویژگیهای بیش فعالی از اوایل دوره ی کودکی بروز می کند.
  کودکان دارای این اختلال دارای مشکلات بالینی هستند:
  -عدم توانایی در تمرکز و توجه کافی هنگام کارها و فعالیت های روزانه مثل انجام تکالیف درسی و وظایف خانگی.
  -به نظر می رسد هیچ توجهی به صحبت های طرف مقابل ندارند.
  -در اتمام کارها حتی کارهایی که خودش هم دوست دارد، مشکل دارد و آنها را نیمه کاره رها می کند. احتمال ابتلا به اختلالات زبان و گفتار وشنوایی وجود دارد.
  -ناتوانی در پیروی از فرمانها و دستورالعمل های ارائه شده.
  -ناتوانی در طبقه بندی و سازمان دادن برنامه ها و امور.
  -عدم تمایل به انجام کارهایی که نیازمند فعالیت فکری و تمرکزند.
  -گم کردن یا جاگذاشتن مداوم اشیا، اسباب بازیها و وسایل مدرسه.
  -حواس پرتی
  -داشتن رفتار تکانشگری
  -ناتوانی در آرام نشستن
  -دویدن – جهیدن – پریدن و بالا رفتن بیش از اندازه از میز و صندلی و …
  -ناتوانی در انجام بازی های آرام
  -پر جنب و جوشی زیاد در هنگام انجام کار
  -تند حرف زدن و قطع کردن سخنان دیگران
  -دائماً می خواهد جلب توجه کند.
  -شتاب در پاسخ دادن به سؤالات
  -بی صبری
  -داشتن رفتار پرخاشگرانه
  -خواب ناآرام
  -ناتوانی در یاد گرفتن
  -ایجاد مشکل در بازی با دیگران _انجام کارهای خطرناک بدون آنکه به پیامد های آن فکر کنند.
  -مشکل خام حرکتی (دست وپا چلفتی)
  -رفتارهای آزارشی
  -خود آزاری، کندن مو و پوست خود
  -معمولا برخوردار از هوش بهر طبیعی ( اما ناتوانی در انجام برخی کارها مثل تکلیف ها و یادگیری در مدرسه)
  -داشتن عزت نفس پایین و به سرعت، احساس ناکامی کردن
  -شیوع بیشتر در پسران و به نسبت در پسران چشم آبی و موبور بیشتر است.
  -تصادف کردن به میزان بیشتر از دیگران

  Screenshot ۲۰۱۷۱۲۱۵ ۲۰۴۹۰۴ 300x197 - شیوع بیش فعالی و نقص توجهScreenshot ۲۰۱۷۱۲۱۵ ۲۰۳۲۵۹ 300x226 - شیوع بیش فعالی و نقص توجه

  علایم بیش فعالی         

  اختلال « بیش فعالی » دارای ۳ علامت مهم است که به طور پایدار و ثابت و همیشگی دیده می شوند: ۱- بی توجهی ۲- بیش فعالی ۳- تکانشگری
  * بی توجهی:
  یکی از ویژگیهای مهم این اختلال که تقریبا همواره وجود دارد این است که آنها به آسانی گرفتار حواس پرتی و پریشانی فکر یا کوتاهی مدت زمان توجه می شوند. این مشکل مانند بیش فعالی چندان مشهود نیست.
  خردسالان در مقایسه با بزرگسالان نسبتا فاقد مهارت تمرکز و ادامه انجام وظایف دراز مدت و کسالت آور می باشند. او مانند یک کودک نوپا و شاگرد کودکستانی با شتاب از کاری به کار دیگر می پردازد و در آخر به نظر می رسد که در انجام کار دچار سرگشتگی است.
  در مدرسه چون نمی تواند برای مدت طولانی به چیزی توجه کند، تکالیفش را تمام نمی کند وبه دستورات عمل نمی کند. در خانه نیز مادرش متوجه می شود که《 او به مدت طولانی به چیزی گوش نمی دهد، فکر نمی کند، چیزی به خاطر نمی آورد.
  در میان انجام کاری، کار دیگری را شروع می کند کارها نیمه تمام اند اتاقش به هم ریخته و لباسها نامرتب است گاهی نشان می دهد از کاری که در دست دارد و فراموشش می کند سرگشته و پریشان شده است.
  بسیاری از این کودکان حداقل برای اندک مدتی می توانند به دقت به چیزی گوش دهند. این کودکان مشکل هایی را در توجه انتخابی نشان می دهند.
  و از آنجا که قادر به کنترل توجه خود نیستند در حین انجام کارها و تکالیف به رویا فرو می روند و این ناتوانی خود عاملی برای ناتوانی های تحصیلی و رفتارهای اجتماعی می شود.
  * بیش فعالی :
  بیش فعالی حرکتی، احتمالا یکی از نخستین نشانه هایی است که در سالهای پیش مدرسه ای، مشاهده می شود. اولیا و معلمان آنها را به منزله ی کودکانی که بیش از حد پرجنب وجوش، دارای کنجکاوی اغراق آمیز توصیف می کنند. مرتبا به اطراف می دوند و از در و دیوار بالا می روند. درآرام نشستن مشکل دارند حتی در هنگام خواب بیش از اندازه به اطراف حرکت می کنند همیشه در حال رفتن و عمل کردن اند مثل این است که توسط یک موتور تحریک می شوند.
  این علامت ها باید در محیط کودک گزارش گردد اگر اولیا و مربیان ازنظر این رفتار ها توافق نداشتند به گزارش آموزگاران باید اهمیت بیشتری داده شود زیرا آنان با رفتارهای طبیعی هر سن آشنایی بیشتری دارند (نشانه ها مختص کودکان ۸ تا ۱۰ ساله است، خردسالان نشانه های بیشتر و کودکان مسن تر نشانه های کمتری را نشان می دهند).
  این کودکان به هر چیزی که سر راهشان باشد دست می زنند، گاهی دراثر اشتباه آن را می شکنند. اثاثیه را به هم می ریزد معمولا مادر این احساس را دارد که یک لحظه چشم برداشتن از او مصیبت خواهی است (چون یا چیزی در حال شکستن است یا جان کودک نوپا در خطر) در نتیجه این کودکان سهم بیشتری را در به وجود آوردن حوادث دارند و بسیار بیشتر از بچه های عادی در بخش های اورژانس دیده می شوند. این کودکان گاهی بسیار وراج و پرگو هم هستند.
  نکته مهم این که همه ی کودکان مبتلا دارای بیش فعالی نیستند و حتی اندکی از آنها کمتر از حد عادی فعال می باشند. بیش فعالی مشخص با رشد کودک ممکن است از بین برود اما مشکلاتی دیگر هستند که نیاز به درمان دارد.
  * تکانشگری یا بر انگیختگی :
  منظور از تکانشگری، انجام یک عمل بدون فکر و تامل در مورد آن عمل و نتیجه آن تست. به عبارتی دیگر برانگیختگی در این کودکان، ناتوانی در فکر کردن قبل از انجام یک عمل نیست بلکه انجام عمل پیش از آنکه مدت زمانی رابه فکر کردن اختصاص دهند است.
  تکانشگری ۴ نوع است: ۱- عمل بدون کنترل بازداری یا توقف ۲- عمل بدون تفکر یا ملاحظه گری ۳- عمل بدون پیش بینی برنامه ریزی کافی یا در نظر گرفتن پیامدها ۴- عمل آنی و ناگهانی
  تکنشگری یکی از اجزای اصلی اختلال بیش فعالی است به همین دلیل این کودکان در (راضی شدن) مشکل دارند برای مثال آنها در مقایسه با کودکان عادی به تقویت کننده هایی با فاصله کوتاهتر احتیاج دارند. شاید به همین دلیل است که از پیامدهای رفتار خود تجربه کسب نمی کنند و حتی پس از تنبیه شدن، دوباره رفتارهای آزارشی را تکرار می کنند.
  این کودکان مانند کودکی که چند سال از حدود سنی خود کوچکتر است رفتار می کند. مثلا اگر چیزی یا افرادی در آنچه او می خواهد اقدام نمایند، کوتاهی کنند خیلی عصبانی و رنجیده خاطر شده، ممکن است وسایل را به اطراف پرت کرده یا بشکند و گاهی برادر و خواهر و همکلاسی هایشان را مورد ضربات مشت قرار می دهند.
  مورد دیگری که در بحث تکانشی مهم و مسئله ساز است (کنترل ادرار ومدفوع) است. کودکان خردسال بیش فعال ممکن است در مدت روز خود را خیس یا کثیف کنند به نظر می رسد آنها به (نیازهای فشار) خویش توجهی ندارند و تا اندازه ای خود را تخلیه می نمایند.

   

   

  IMG 20171212 103427 300x300 - شیوع بیش فعالی و نقص توجه

  مرکز تحقیقات پزشکان و روانشناسان بوجیکا
  کلینیک جامع کودک و خانواده بوجیکا، اماده ارائه خدمات نوین در زمینه های اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و مشاوره خانواده می باشد.
  جهت تعین وقت اینجا کلیک کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: