سندرم آشیانه خالی اصطلاحی است که برای توصیف واکنش های ناراحت کننده ای که برخی از والدین هنگام خروج دائمی آخرین فرزند بزرگسال خود از خانه تجربه می کنند ، به کار می رود. واکنش ها ممکن است شامل: غم ، افسردگی ، تحریک پذیری ، عصبانیت ، کینه ، اضطراب ، احساس گناه ، تنهایی و حتی برخی علائم جسمی باشد.  اگر این نشانه ها را برای یک دوره طولانی از زمان باقی بماند، یک رواندرمانگر می تواند کمک کند.

برای تعیین وقت از روانشناسان کلینیک در زمینه مشاوره فردی با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

سندرم آشیانه خالی چیست؟

سندرم آشیانه خالی نه یک اختلال روانی است و نه یک تشخیص روانپزشکی. در عوض ، این واژه ای است که در دهه 1970 برای توصیف بحران هویت طولانی مدت و بسیار ناراحت کننده ، از دست دادن و/یا واکنش های احساسی که برخی از والدین هنگام خروج آخرین فرزندشان از خانه خانواده و استقلال بیشتر تجربه می کنند ، رایج شد.

توجه به این نکته ضروری است که اکثر والدین سطوح قابل توجهی از ناراحتی های طولانی مدت را که با سندرم آشیانه خالی همراه است ، تجربه نمی کنند.  در عوض ، معمولاً والدین هنگام از دست دادن آخرین فرزند خود از “آشیانه” احساس از دست دادن موقت را تجربه می کنند ، که در پی آن نتایج مثبت تری مانند احساس رفاه بیشتر ، بهبود زناشویی به دنبال دارد ، بهبود روابط بین فرزندان بزرگسال و والدین و احساس تسکین از فشارهای متعدد والدین.

Empty nest syndrome - چرا سندرم آشیانه خالی را باید جدی بگیریم؟

علائم و نشانه های سندرم لانه خالی

در حالی که احساس غم و از دست دادن موقتی در قلمرو پاسخ های عادی است هنگامی که فرزندان بزرگسال فرد به طور دائم از خانه خانواده خارج می شوند ، اما اگر علائمی مانند تحریک پذیری شدید یا عصبانیت رخ دهد و بیش از چند ماه ادامه پیدا کند ، ممکن است بخواهید از مشاوره حرفه ای کمک بگیرید.

در برخی موارد ، سندرم آشیانه خالی ممکن است باعث شروع اضطراب یا افسردگی بالینی شود ، و اگر مشکوک هستید که این مورد وجود دارد ، باید با پزشک خانواده خود و/یا مشاور حرفه ای ، درمانگر یا روانشناس مشورت کنید.

انواع ناراحتی های طولانی مدت و شدید که ممکن است به عنوان بخشی از سندرم لانه خالی تجربه شوند عبارتند از: 

 • تحریک پذیری یا عصبانیت:افزایش قابل ملاحظه ای در سرخوردگی و عصبانیت ایجاد می شود – به راحتی از چیزهایی که ممکن است در گذشته آنها را آزار نداده باشد ، تحریک شده و آزرده شوند ، که می تواند منجر به کینه و تلخی شود.
 • غم و اندوه: احساس ناراحتی ، آسیب احساسی و احتمالاً گریه بیشتر
 • غم و اندوه:تجربه یک حس عمیق از دست دادن ، و اشتیاق برای برگشتن اوضاع به حالت قبل – غیبت کودکی که رفته است و تجربیات روزانه مربوط به داشتن خانواده در کنار هم
 • از دست دادن هویت و/یا حس هدف: برای کسانی که والدین آنها بخش عمده ای از هویت آنها بود ، ممکن است احساس کنند که هدف اصلی و راهی را که در آن به هدف در زندگی دست یافته اند ، از دست داده اند.
 • علائم جسمانی: برخی ممکن است متوجه افزایش علائم استرس جسمانی مانند سردرد ، کمردرد ، مشکلات معده ، مشکلات خواب و غیره شوند.

عوامل خطر برای سندرم لانه خالی

عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به سندرم آشیانه خالی را افزایش دهد. اینها عبارتند از:

 • عدم وجود سایر نقشهای خارج از خانواده که به هویت فرد کمک می کند (به عنوان مثال ، کار ، داوطلب شدن و غیره)
 • برخورد همزمان با سایر خسارات عمده (مانند مرگ والدین ، مرگ همسر ، از دست دادن شغل)
 • نداشتن کار تمام وقت در خارج از خانه
 • انتظارات برآورده نشده والدین ، ​​که ممکن است به شدت تحت تأثیر عوامل فرهنگی/مذهبی باشد ، در مورد:
  • دلایل و زمان مناسب برای خروج کودکان بزرگسال از خانه (به عنوان مثال ازدواج ، تحصیل ، اشتغال)
  • وظیفه – به گونه ای که ممکن است از یک کودک بزرگسال انتظار داشته باشد که حتی پس از ازدواج نیز با والدین خود زندگی کند و از والدین خود در دوران پیری مراقبت کند.
 • خانواده های کم درآمد – به ویژه آنهایی که از کمک های مالی فرزند بزرگسال خارج شده استفاده می کردند

درمان سندرم آشیانه خالی

اگر والدین از ناراحتی طولانی مدت ناشی از خروج فرزندشان از خانه خود رنج می برند ، خدمات یک مشاور ، درمانگر یا روانشناس حرفه ای ممکن است در شناسایی استراتژی های مقابله و منابع جدید شادی ، هدف و هویت مفید باشد. درمان می تواند به صورت درمان فردی ، زوج درمانی یا مشاوره خانواده باشد.

نوع مناسب درمان بستگی به این دارد که آیا همسر و/یا فرزند بزرگسال مایل به مشارکت در مشاوره هستند و چه نوع مسائلی باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر در مورد نوع مشاوره ای که به بهترین شکل با نیازهای شما مطابقت دارد ، شک دارید ، از قبل با درمانگر مشورت کنید.

درمان فردی

درمان انفرادی برای کسانی که سندرم آشیانه خالی را تجربه می کنند و مایل به کمک حرفه ای در موارد زیر هستند مناسب است.

 • درک بهتری از دلایل اصلی ناراحتی خود (مانند ارزش های متناقض ، انتظارات برآورده نشده ، ترس برای خود و/یا فرزندانشان)
 • شناسایی آنچه هست و چه چیزی در حوزه کنترل آنها نیست
 • شناسایی راهبردهای سالم برای مقابله با ناراحتی آنها
 • تجسم مجدد رابطه (ها) با فرزند بزرگسالشان
 • بررسی روشهای جدید برای تصور آینده آنها و شناسایی منابع بالقوه شادی ، هدف و هویت در زندگی آنها

زوج درمانی

اگر هر دو والدین با ناراحتی قابل توجهی در ارتباط با خروج فرزندشان از خانه خود دست و پنجه نرم می کنند ، درمان زوج یک گزینه است. درمان زوجین ممکن است در زمینه های درمان فردی (همانطور که در بالا نشان داده شد) مفید باشد و مزیت اضافی این باشد که به زوجین اجازه می دهد با هم کار کنند تا خود ، یکدیگر و روابطشان را بهتر بشناسند و از آنها حمایت کنند ، زیرا آنها با این انتقال مهم برخورد می کنند. در زندگی خانوادگی

مشاوره خانواده

وقتی انتقال آشیانه خالی باعث درگیری طولانی مدت بین والدین و فرزند بزرگسال می شود ، مشاوره خانواده ممکن است مفید باشد. در چنین مواردی ، مشاوره خانواده می تواند فضایی امن برای بررسی انتظارات ، نیازها ، ناامیدی ها و امیدهای هر یک از اعضای خانواده فراهم کند.

یک درمانگر ماهر می تواند حمایت و کاتالیزوری برای کمک به اعضای خانواده در یافتن راه های محترمانه و سازگار برای مدیریت این انتقال در حالی که روابط را حفظ و تقویت می کند ، ارائه دهد. برای موفقیت مشاوره خانواده ، هر فرد باید مایل به شرکت در این فرایند باشد.

نکاتی برای مقابله با سندرم آشیانه خالی

پدر و مادر که در حال تجربه پریشانی طولانی مدت زیر فرزندان بزرگسال خود به طور دائم در حال حرکت از خانه و خانواده ممکن است از استراتژی های زیر بهره مند شوند:

 • زمان بندی را بپذیرید

ممکن است دیر یا زودتر از آنچه انتظار داشتید باشد ، و کاملاً متفاوت از تجربه خودتان برای ترک خانه ، اما این همان چیزی است که هست. فرزند بزرگسال شما تصمیمی گرفته است که زمان خروج از خانه و مستقل شدن فرا رسیده است. ممکن است به شدت احساس کنید که آنها انتخاب اشتباهی کرده اند و این حق شما برای داشتن نظر است. با این حال ، اگر تصمیم آنها را نپذیرید ، می تواند منجر به تلخی و کینه شود و رابطه ای که با فرزند خود دارید را مسموم کند.

 • از والدین دیگر کمک بگیرید

بسیاری از والدین با چالش های مشابه سروکار دارند یا با آن روبرو شده اند. به کسانی که به نظر می رسد این تغییر را به نحو مثبتی پشت سر گذاشته اند توجه ویژه ای داشته باشید. بینش ها و استراتژی های آنها ممکن است برای شما مفید باشد.

Empty Nest Syndrome 1 - چرا سندرم آشیانه خالی را باید جدی بگیریم؟

 • از فرزند خود حمایت کنید

این خوب نیست که به فرزند خود بگویید: “من نگرانم که شما خیلی زود بیرون می روید. فقط به این دلیل که من خیلی به شما اهمیت می دهم نگران هستم ، با این حال ، من تمام تلاش خود را می کنم تا از شما حمایت کنم. ” حمایتگر بودن برای خانواده های مختلف معنای متفاوتی دارد – و مستلزم احترام به استقلال و نیازهای فرزندان است.

اگر فرزند شما می خواهد همه کارها را به تنهایی انجام دهد ، حمایت کننده بودن به این معنی است که مثبت اندیش باشید و ترسها و انتقادات خود را به احترام نگذارید و در عوض بر شجاعت ، قدرت و انعطاف پذیری فرزند خود تمرکز کنید. اگر فرزند شما در منطقه خاصی درخواست کمک می کند (به عنوان مثال یافتن مکانی برای زندگی ، آموزش نحوه ایجاد خدمات برای خانه جدید) ، ارائه این کمک با نگرش مثبت راهی برای حمایت است.

 • حامی خود باشید

این واقعیت را بپذیرید و به آن احترام بگذارید که شما این تغییر را به عنوان یک ضرر تجربه کرده اید و در اندوه هستید. با خود مهربان و دلسوز باشید. به جای پرسیدن سوالاتی “چرا” ، سعی کنید این سال را مطرح کنید: “چه کاری می توانم انجام دهم تا بتوانم در این لحظه به شیوه ای سالم کنار بیایم ؟”

 • با کودک بزرگسال خود در مورد نحوه ارتباط خود صحبت کنید

از فرزند خود بپرسید که از نظر ارتباط با او از طریق تماس های تلفنی ، پیامک ها ، ایمیل ها ، ملاقات ها و غیره از نظر او منطقی است (به عنوان مثال ، هر چند وقت یکبار) و انتظار داشته باشید که فرزند بزرگسال شما هر روز با شما تماس بگیرد یا رفتن ناگهانی به خانه جدید آنها ممکن است مزاحم تلقی شود – و می تواند منجر به نارضایتی و اجتناب شود. به نظر می رسد که پرسیدن آنچه برای آنها مفید است به عنوان حامی و محترمانه تلقی شود.

برای تعیین وقت از روانشناسان کلینیک در زمینه مشاوره فردی با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

 • در زمینه های دیگر زندگی خود بیشتر فعال شوید

اگر زمان و انرژی شما عمدتاً روی فرزندان شما سرمایه گذاری شده است ، می توانید زمینه های جدیدی از زندگی خود را مشخص کنید تا بر آنها تمرکز کنید:

 • فیزیکی: پیاده روی کنید ، به باشگاه بروید ، نحوه انجام یوگا را بیاموزید ، مجدداً در ورزش یا سایر فعالیت های بدنی که در مراحل اولیه زندگی خود از آنها لذت می بردید ، شرکت کنید.
 • روحانی: وقت خود را در مدیتیشن یا دعا بگذرانید ، به جامعه ایمانی همفکر خود بپیوندید و در پروژه ها و فعالیت ها شرکت کنید
 • خلاق: نقاشی یا نقاشی ، نوشتن ، نواختن ساز ، پیوستن به گروه ، شرکت در کلاس رقص را بیاموزید
 • اجتماعی: در کلاس شرکت کنید یا تدریس کنید ، به یک باشگاه یا سازمان بپیوندید ، با خواهر و برادر ، خانواده بزرگ و دوستان قدیمی ارتباط مجدد برقرار کنید.
 • جامعه: برای سازمان هایی که علت آنها برای شما اهمیت دارد داوطلب شوید
 • بیشتر بخوانید: