6 تفاوت و فرق کلیدی بین روانشناس و روانپزشک !!! روانپزشک تهران | روانپزشک آنلاین

روانشناسان و روانپزشکان یک هدف مشترک دارند: کمک به افراد در جهت تجربه احساس بهتر

روانپزشک و روانشناس هر دو بر روی عملکرد مغز، احساسات و افکار متمرکز هستند

روانشناس و روانپزشک: آیا تفاوت را می دانید؟


از آنجا که روانشناس و روانپزشک اغلب برای بهبود حال مراجعین کار می کنند ، فضای شغلی آنها با هم شباهت هایی دارد. اما ، بین روانشناس و روانپزشک تفاوت های اساسی وجود دارد که مهمترین آنها اساس درمان در این دو حرفه است.

تفاوت های بین روانشناس و روانپزشک را بدانید


از آنجا که روانپزشک پزشکان دوره دیده هستند ، می توانند داروها را تجویز کنند و بیشتر وقت خود را در کنار مراجعان برای تجویز دارو به عنوان یک دوره دارو درمانی می گذرانند.
روانشناس بطور حرفه ای روی روان درمانی و درمان رنج عاطفی و روانی در مراجهان با مداخله رفتاری و هیجانی تمرکز می کنند. روانشناس همچنین برای انجام تست های روانشناسی صلاحیت حرفه ای دارند، که در بررسی وضعیت روانی یک فرد و تعیین بهترین مراخله درمانی بسیار مهم است.
برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه تست شخصیت شناسی، کودک، خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی
و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴


روانشناس در مقابل روانپزشک

متخصصین روانپزشکی و روانشناسی نیز از نظر آموزش تفاوت زیادی دارند. روانپزشکان در دانشکده پزشکی تحصیل می کنند و در دوره پزشکی عمومی آموزش می بینند. آنها پس از دریافت مدرک دکترای پزشکی ، چهار سال آموزش در حوزه روانپزشکی را کسب می کنند. تجربه آنها به طور معمول شامل کار در بخش روانپزشکی بیمارستان با انواع مختلف بیماران ، از کودکان و نوجوانان دارای اختلالات روانی تا بزرگسالان با موارد شدید بیماری روانی است.

روانشناسان باید مدرک دکتری یا PsyD را دریافت کنند ، که ممکن است چهار یا شش سال به طول بینجامد. در طول تحصیلات ، روانشناسان روانشناسی رشد ، روانشناسی شخصیت ، تاریخچه روانشناسی و روش  را مطالعه می کنند. دانشکده تحصیلات تکمیلی با آموزش به دانشجویان برای تشخیص اختلالات روانی در موقعیت های مختلف ، آمادگی حرفه ای را برای تخصص در روانشناسی فراهم می کند.
پس از پایان دوره تحصیلات تکمیلی ، دانشجویان روانشناسی باید کارورزی را بگذرانند که می تواند یک تا دو سال به طول بیانجامد. دوره کارورزی شامل :

 

  •  روشهای درمان
  •   آزمون های تحلیلی
  •   تکنیک های حل مسئله
  •   نظریه های روان درمانی
  • درمان شناختی رفتاری
پس از کارورزی ، برای مجوز گرفتن ، اکثر مراکز نیز به یک یا دو سال تجربه کار عملی نیاز دارند که زیر نظر یک متخصص روانشناس بالینی صورت میگیرد.


روانشناس در مقابل روانپزشک در پروسه درمان

پس از مراجعه به درمانگر برای مراجعه ، ممکن است یک مراجع به طور منظم با یک روانشناس همکاری کند که به الگوهای شناختی و رفتاری می پردازد. روانشناس ممکن است بیمار را به روانپزشکی ارجاع دهد که ب دارو را تجویز و نظارت کند. روانشناس و روانپزشک در کنار هم کار می کنند تا علائم بیمار را از نظر رفتاری و بالینی درمان کنند.

زمینه های روانشناسی و روانپزشکی هم در پژوهش و هم در درمان موثر برای بهبود وضعیت روانی و عاطفی لازم است. در کنار تفاوتها ، روانشناسان و روانپزشکان یک هدف مشترک دارند: کمک به افراد در جهت تجربه احساس بهتر

 

روانپزشک و روانشناس اغلب به عنوان یک معنی مشابه گیج کننده هستند . در حالی که هر دو مغز، احساسات و افکار را مطالعه می کنند، تفاوت های زیادی بین این دو حوزه وجود دارد. تفاوت اصلی بین دو حوزه اساسا سر فصل های آموزشی، آموزش تخصصی، مهارت است.

روانپزشک و روانشناس هر دو بر روی عملکرد مغز، احساسات و افکار متمرکز هستند

روان پزشک و روانشناس هر دو در حوزه مسایل روان کار می­‌کنند؛ ولی کارکردی متفاوت دارند. روانپزشک در واقع پزشک است و پس از فراغت از تحصیل در پزشکی عمومی، وارد رشته تخصصی روانپزشکی می­‌شود و در نهایت متخصص روان پزشکی یا همان متخصص اعصاب و روان نام می­‌گیرد.
روانشناس در رشته­‌ای از رشته­‌های علوم انسانی یا تجربی تحصیل کرده است. روانشناسی شاخه­‌های گوناگونی دارد که یکی از آنها با درمان بیماران در ارتباط است، «روانشناسی بالینی» نام دارد.
روانپزشک
روانپزشک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  6 تفاوت و فرق کلیدی بین روانشناس و روانپزشک

 

  1– روانپزشک برای بیمارش دارو تجویز می کند. در حالی که روانشناس بالینی با روشهای روان درمانی و گفتگو و آموزش به درمان بیمار اقدام می کند.

روانپزشک
روانپزشک

2- روانپزشک با بیماریهای شدید روانی یا جنون هم سروکار دارد در حالیکه روانشناس با بیماری های روانی غیر از جنون کار می کند. مثل اعصاب، وسواس، پانیک،فوبیا، اختلال شخصیت و…

3- روانپزشک می تواند بیمار را در بیمارستان بستری کند و برای درمان او از دارو و الکتروشوک استفاده می کند ولی روانشناس حق این کار را ندارد.

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه تست شخصیت شناسی، کودک، خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی
و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸

۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

4- روانپزشک در درمان بیماری ها روی علل فیزیولوژیک کار می کند در حالی که روانشناس روی عوامل یادگیری و تجارب کودکی تاکید می کند.

5- روانشناس علاوه بر درمان قادر به مشاوره های خانواده و زوج درمانی هم هست. در حالیکه روان پزشک در این زمینه تخصص ندارد.

6- روانشناسی علم وسیعی است که بیش از 20 رشته تخصصی را شامل می شود و همه مباحث آن در مورد بیماری نیست. مثل روانشناسی کودک، روانشناسی رشد و……درحالیکه روان پزشک کارش فقط تجویز دارو برای درمان بیماری است.

روانپزشک
روانپزشک
افرادی که دچار اضطراب یا علائم افسردگی خفیف، وسواس، فوبیا یا خیلی از مشکلات دیگر روانشناختی باشند نیازمند مراجعه به روانشناس و متخصص اعصاب و روان هستند. بعضی از این موارد در حدی که خفیف تا متوسط باشد، با روان درمانی و مشاوره هایی که متناسب با روحیه و دیدگاه فرد باشد، انجام می شود.
اگر چه در دو حوزه اختلاف وجود دارد، اما روان پزشکان و روانشناسان اغلب در درمان بیماران با یکدیگر همکاری می کنند. یک روانشناس قادر به نوشتن نسخه نیست، اما ممکن است بیمار را برای تجویز دارو به روانپزشک ارجاع دهد.
بالعکس روانپزشکان، اغلب بیماران را به روان درمانگران و روانشناسان دیگر جهت دریافت مشاوره و یا روان درمانی ارجاع می دهند.

بهترین نوع درمان در اختلالات روانشناختی، تلفیقی از روانشناسی و روانپزشکی (روان درمانی و دارو درمانی) است.

 

 

 

جهت استفاده ار خدمات روانشناسی و روانپزشکی مرکز مشاوره بوجیکا و تعیین نوبت رزرو از متخصصین با شماره های زیر تماس بگیرید

 09212773724 – 02126636858

 

مطالب مرتبط:

روان پزشک کودک و روانشناس کودک!! تفاوتها در چیست؟

روان پزشک خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

روان پزشک تهران ! چه زمانی به روان پزشک مراجعه کنیم؟ | روان پزشک آنلاین

بازی درمانی کودکان

Leave A Reply

Your email address will not be published.

2 Comments
  1. […] ۶ تفاوت کلیدی بین روانپزشک و روانشناس!!! […]

  2. […] اما سوال مهمی که در این بین پیش می آید این است که  تفاوت روانشناس و روانپزشک کودک در چیست؟ و کدام یک برای مشکلی که ما با کودک خود […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.