روانپزشک خوب

روانپزشک کیست؟ 6 تفاوت مهم روانپزشک و روانشناس

 • روانپزشک و روانشناس : آیا تفاوت را می دانید؟


  از آنجا که روانشناس و روانپزشک اغلب برای بهبود حال مراجعین کار می کنند ، فضای شغلی آنها با هم شباهت هایی دارد. اما ، بین روانشناس و روانپزشک تفاوت های اساسی وجود دارد که مهمترین آنها اساس درمان در این دو حرفه است.

  تفاوت های بین روانشناس و روانپزشک را بدانید


  از آنجا که روانپزشک پزشکان دوره دیده هستند ، می توانند دارو تجویز کنند و بیشتر وقت خود را در کنار مراجعان برای تجویز دارو به عنوان یک دوره دارو درمانی می گذرانند.
  روانشناس بطور حرفه ای روی روان درمانی و درمان رنج عاطفی و روانی در مراجعان با مداخله رفتاری و هیجانی تمرکز می کنند. روانشناس همچنین برای انجام تست های روانشناسی صلاحیت حرفه ای دارند، که در بررسی وضعیت روانی یک فرد و تعیین بهترین مراخله درمانی بسیار مهم است.

  اگه دنبال یه تجربه متفاوت درمان دارویی با روانپزشکان بوجیکا هستید با ما تماس بگیرید

   

  6858 2263 021 – 2006 2262 021

  روانپزشکی چیست؟

  روان پزشکی شاخه پزشکی است که بر روی تشخیص ، معالجه و پیشگیری از اختلالات روحی ، عاطفی و رفتاری متمرکز شده  است. روان پزشکی یک تخصص پزشکی است که شامل درمان اختلالات روانی است. روان پزشکان پزشکانی هستند که بیمارانی را که تحت تأثیر یک مشکل روانی موقتی یا مزمن قرار دارند ، ارزیابی ، تشخیص و درمان می کنند.

  حتما بخوانید: درمان سردرد میگرن با نوروفیدبک

  برخلاف تصور عامه ، روانپزشکان تنها با افرادی که دچار مشکلات حاد روانی هستند برخورد نمی کنند. این یک تصور غلط در ذهن مردم در  حقیقت است زیرا افرادی که از توهم رنج می برند، فقط بخشی از بیماران روانی را تشکیل می دهند. در حقیقت، بسیاری از افراد دارای شرایط روانی مرزی یا موقت هستند که ممکن است به طور مؤثر درمان شوند و در نتیجه بهبودی کامل بیمار انجام می شود.

  مردم به دلایل زیادی به دنبال کمک از روان پزشک هستند. این مشکلات می تواند ناگهانی باشد ، مانند حمله وحشت، توهم وحشتناک، افکار خودکشی یا شنیدن “صداها”. یا ممکن است طولانی مدت تر باشد، مانند احساس غم، ناامیدی، یا اضطراب که هرگز به نظر نمی رسد عود کند یا عملکرد آنها را دچار مشکل کند .

  lvjjpevmkpods9x4b0t1 357x210 - روانپزشک کیست؟ 6 تفاوت مهم روانپزشک و روانشناس
  روانپزشک

  روانپزشک چه کاری انجام می دهد؟

   بر خلاف متخصصان مغز و اعصاب ، روان پزشکان درمان اختلالات ارگانیک یا ساختاری مانند صرع، سکته مغزی یا سرطانهای مغزی را درمان نمی کنند. با این حال ، این اختلالات همچنین ممکن است باعث ایجاد علائم روان پزشکی و تغییر ذهنی در بیماران خاص شود که این امر به توانایی تشخیص و اعمال صحیح نیاز دارد.

  روان پزشکان باید درک درستی از روانشناسی اساسی داشته باشند و باید مهارت رواندرمانی را در اختیار داشته باشند تا سعی کنند با داروهای کمتری بر اختلال بیمار تأثیر بگذارند. در حقیقت، بسیاری از اختلالات روان پزشکی مانند افسردگی ، اضطراب و ترسهای خاص ممکن است از طریق روان درمانی به طور مؤثر درمان شوند. داروها در روان پزشکی تنها در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که مشاوره و درمان نتوانند نتایج قابل ملاحظه ای بدست آورند.

  images 9 - روانپزشک کیست؟ 6 تفاوت مهم روانپزشک و روانشناس
  روانپزشک

  محل کار روانپزشک کجاست؟

  روان پزشکان معمولاً در بیمارستان ها ، کلینیک های روانشناسی  یا سایر موسسات بهداشت روان فعالیت می کنند.  زیرا علائم روان پزشکی در موارد اضطراری محسوب نمی شوند ، اگرچه در صورت شدید بودن ممکن است تا زمان انتقال بیمار به کلینیک روان پزشکی نیاز به آرام بخش داشته باشند. روان پزشکان همچنین ممکن است به طور پاره وقت در زندان یا سایر مراکز تصحیح کار کنند.

   

   ویژگی های روانپزشک خوب

  خوبه که روان پزشک از یک روش جامع به یک بیمار نگاه کنه و از بیمار در مورد رژیم ، ورزش ، خواب ، روابط ، سیستم های پشتیبانی و استرس زای مختلف در زندگی خود سؤال کند تا یک ارزیابی آگاهانه و یک ارزیابی درست انجام دهد.

  همچنین برای روان پزشک مهم است که در هنگام صحبت با بیمار ، تا حدی از فروتنی برخوردار باشد ، حتی اذعان کند که در صورت بروز این مسئله چیزی را نمی داند و به بیمار می گوید که او به این موضوع توجه خواهد کرد. این نشان از مشارکت و همکاری با بیمار دارد که در پایان موفقیت بیشتری به همراه خواهد داشت.

  در ادامه بخوانید: مشاوره تلفنی خودکشی

  (همچنین ناگفته نماند که روان پزشک باید بتواند واقعاً به بیمار خود گوش دهد و نگرانی معتبر را منتقل کند ، همیشه به احساسات بیمار احترام بگذارد.)

   

  تشخیص بیماران

  از آنجا که روان پزشکان پزشک هستند، آنها می توانند طیف کاملی از آزمایشگاههای پزشکی و آزمایشهای روانی را انجام دهند، که همراه با بحث و گفتگو با بیماران، به ارائه تصویری از وضعیت جسمی و روانی یک بیمار کمک می کند.

  روانپزشکان از چه درمانی استفاده می کنند؟

  روانپزشکان بسته به نیاز هر بیمار ، از انواع مختلفی از درمان ها – از جمله اشکال مختلف روان درمانی ، داروها ، مداخلات روانی- اجتماعی و سایر روش های درمانی استفاده می کنند.

  روان درمانی، که بعضاً گفتگوی درمانی نامیده می شود، درمانی است که شامل رابطه گفتگو بین یک درمانگر و بیمار است. می توان از آن برای درمان طیف گسترده ای از اختلالات روانی و مشکلات عاطفی استفاده کرد. هدف روان درمانی از بین بردن یا کنترل علائم ناتوان کننده یا نگران کننده است تا بیمار بتواند عملکرد بهتری داشته باشد.

  بسته به میزان مشکل، درمان ممکن است فقط در طول یک یا دو هفته چند جلسه طول بکشد یا ممکن است در طی یک سال از جلسات زیادی طول بکشد. روان درمانی می تواند به صورت جداگانه و به صورت  فرد و زوج، با خانواده یا گروه انجام شود.

  انواع بسیاری از روان درمانی وجود دارد. روان درمانی وجود دارد که به بیماران کمک می کند تا رفتارها یا الگوهای فکری را تغییر دهند، روان درمانی که به بیماران کمک می کند تا تأثیر روابط و تجربیات گذشته بر رفتارهای فعلی را کشف کنند، و روان درمانی هایی که برای کمک به حل سایر مشکلات به روش های خاص وجود دارد.

  در ادامه بخوانید: وابستگی کودک آیا اختلال است

  رفتار درمانی شناختی، درمانی است که بر حل مسئله متمرکز است. روانکاوی نوع فشرده روان درمانی است که نیاز به جلسات مکرر طی مدت قابل توجهی دارد. بیشتر داروها توسط روانپزشکان به همان روشی که داروها برای درمان فشار خون بالا یا دیابت استفاده می شود، استفاده می شود. پس از انجام ارزیابی های دقیق، روانپزشکان می توانند داروهایی را برای کمک به درمان اختلالات روانی تجویز کنند.

  داروهای روانپزشکی می توانند به اصلاح عدم تعادل در شیمی مغز که تصور می شود در برخی از اختلالات روانی نقش دارند، کمک کنند. بیماران تحت درمان با داروهای طولانی مدت برای نظارت بر اثربخشی دارو و هرگونه عوارض جانبی احتمالی، باید به طور دوره ای با روان پزشک خود ملاقات کنند.

  اگه دنبال یه تجربه متفاوت درمان دارویی با روانپزشکان بوجیکا هستید با ما تماس بگیرید

   

  6858 2263 021 – 2006 2262 021


  روانشناس در مقابل روانپزشک

  متخصصین روانپزشکی و روانشناسی نیز از نظر آموزش تفاوت زیادی دارند. روان پزشکان در دانشکده پزشکی تحصیل می کنند و در دوره پزشکی عمومی آموزش می بینند. آنها پس از دریافت مدرک دکترای پزشکی ، چهار سال آموزش در حوزه روان پزشکی را کسب می کنند. تجربه آنها به طور معمول شامل کار در بخش روان پزشکی بیمارستان با انواع مختلف بیماران ، از کودکان و نوجوانان دارای اختلالات روانی تا بزرگسالان با موارد شدید بیماری روانی است.

  حتما بخوانید: 5 روش کنار اومدن با ترس از دست دادن عزیزان

  روانشناسان باید مدرک دکتری یا PsyD را دریافت کنند ، که ممکن است چهار یا شش سال به طول بینجامد. در طول تحصیلات ، روانشناسان روانشناسی رشد ، روانشناسی شخصیت ، تاریخچه روانشناسی و روش  را مطالعه می کنند. دانشکده تحصیلات تکمیلی با آموزش به دانشجویان برای تشخیص اختلالات روانی در موقعیت های مختلف ، آمادگی حرفه ای را برای تخصص در روانشناسی فراهم می کند.
  پس از پایان دوره تحصیلات تکمیلی ، دانشجویان روانشناسی باید کارورزی را بگذرانند که می تواند یک تا دو سال به طول بیانجامد. دوره کارورزی شامل :

  •  روشهای درمان
  •   آزمون های تحلیلی
  •   تکنیک های حل مسئله
  •   نظریه های روان درمانی
  • درمان شناختی رفتاری
  پس از کارورزی ، برای مجوز گرفتن ، اکثر مراکز نیز به یک یا دو سال تجربه کار عملی نیاز دارند که زیر نظر یک متخصص روانشناس بالینی صورت میگیرد.
  5 750x430 - روانپزشک کیست؟ 6 تفاوت مهم روانپزشک و روانشناس
  نوبت روانشناس


  روانشناس در مقابل روانپزشک در پروسه درمان

  پس از مراجعه به درمانگر، ممکن است یک مراجع به طور منظم با یک روانشناس همکاری کند که به الگوهای رفتاری و فکری می پردازد. روانشناس ممکن است بیمار را به روان پزشکی ارجاع دهد که برای او دارو تجویز کنه و به این روند نظارت داشته باشه. روانشناس و روان پزشک در کنار هم کار می کنند تا علائم بیمار را از نظر رفتاری و بالینی درمان کنند.

  زمینه های روانشناسی و روان پزشکی هم در پژوهش و هم در درمان موثر برای بهبود وضعیت روانی و عاطفی لازم است. در کنار تفاوتها ، روانشناسان و روانپزشکان یک هدف مشترک دارند: کمک به افراد در جهت تجربه احساس بهتر

   

  روان پزشک و روانشناس اغلب به عنوان یک معنی مشابه گاهی گیج کننده هستند . در حالی که هر دو مغز، احساسات و افکار را مطالعه می کنند، تفاوت های زیادی بین این دو حوزه وجود دارد. تفاوت اصلی بین دو حوزه اساسا سر فصل های آموزشی، آموزش تخصصی، مهارت است.

  روان پزشک و روانشناس هر دو بر روی عملکرد مغز، احساسات و افکار متمرکز هستند

  روان پزشک و روانشناس هر دو در حوزه مسایل روان کار می­‌کنند؛ ولی کارکردی متفاوت دارند. روان پزشک در واقع پزشک است و پس از فراغت از تحصیل در پزشکی عمومی، وارد رشته تخصصی روانپزشکی می­‌شود و در نهایت متخصص روان پزشکی یا همان متخصص اعصاب و روان نام می­‌گیرد.

  در ادامه بخوانید: نقاط تحریک آمیز بدن مردان در رابطه جنسی

  روانشناس در رشته­‌ای از رشته­‌های علوم انسانی یا تجربی تحصیل کرده است. روانشناسی شاخه­‌های گوناگونی دارد که یکی از آنها با درمان بیماران در ارتباط است، «روانشناسی بالینی» نام دارد.

  family law evalation custody california - روانپزشک کیست؟ 6 تفاوت مهم روانپزشک و روانشناس
  روانپزشک 

  6 تفاوت و فرق کلیدی بین روانشناس و روانپزشک

   

    1– روانپزشک برای بیمارش دارو تجویز می کند. در حالی که روانشناس بالینی با روشهای روان درمانی و گفتگو و آموزش به درمان بیمار اقدام می کند.

  doctorataneuropsychiatrichospital 750x430 - روانپزشک کیست؟ 6 تفاوت مهم روانپزشک و روانشناس
  روانپزشک

  2- روانپزشک با بیماریهای شدید روانی یا جنون هم سروکار دارد در حالیکه روانشناس با بیماری های روانی غیر از جنون کار می کند. مثل اعصاب، وسواس، پانیک،فوبیا، اختلال شخصیت و…

  3- روانپزشک می تواند بیمار را در بیمارستان بستری کند و برای درمان او از دارو و الکتروشوک استفاده می کند ولی روانشناس حق این کار را ندارد.

  4- روانپزشک در درمان بیماری ها روی علل فیزیولوژیک کار می کند در حالی که روانشناس روی عوامل یادگیری و تجارب کودکی تاکید می کند.

  5- روانشناس علاوه بر درمان قادر به مشاوره های خانواده و زوج درمانی هم هست. در حالیکه روان پزشک در این زمینه تخصص ندارد.

  6- روانشناسی علم وسیعی است که بیش از 20 رشته تخصصی را شامل می شود و همه مباحث آن در مورد بیماری نیست. مثل روانشناسی کودک، روانشناسی رشد و……درحالیکه روان پزشک کارش فقط تجویز دارو برای درمان بیماری است.

  Find a Psychiatrist Step 1 Version 2 750x430 - روانپزشک کیست؟ 6 تفاوت مهم روانپزشک و روانشناس
  روانپزشک

  افرادی که دچار اضطراب یا علائم افسردگی خفیف، وسواس، فوبیا یا خیلی از مشکلات دیگر روانشناختی باشند نیازمند مراجعه به روانشناس و متخصص اعصاب و روان هستند. بعضی از این موارد در حدی که خفیف تا متوسط باشد، با روان درمانی و مشاوره هایی که متناسب با روحیه و دیدگاه فرد باشد، انجام می شود.

  لطفا بخوانید:روانپزشک در تهران 

  اگر چه در دو حوزه اختلاف وجود دارد، اما روان پزشکان و روانشناسان اغلب در درمان بیماران با یکدیگر همکاری می کنند. یک روانشناس قادر به نوشتن نسخه نیست، اما ممکن است بیمار را برای تجویز دارو به روانپزشک ارجاع دهد.

  بالعکس روانپزشکان، اغلب بیماران را به روان درمانگران و روانشناسان دیگر جهت دریافت مشاوره و یا روان درمانی ارجاع می دهند.

  بهترین نوع درمان در اختلالات روانشناختی، تلفیقی از روانشناسی و روانپزشکی (روان درمانی و دارو درمانی) است.

  روانپزشکان چه اختلالاتی را درمان می کنند؟

  اختلالات روانی که ممکن است توسط روانپزشک تشخیص داده شده و تحت درمان قرار گیرد شامل موارد زیر است:

  • اضطراب
  • فوبیا
  • وسواس فکری
  • اختلال استرس پس از ضربه
  • اختلالات شخصیتی
  • اسکیزوفرنی و پارانویا
  • افسردگی و اختلال دو قطبی
  • زوال عقل و آلزایمر
  • اختلالات خوردن ، مانند بی اشتهایی و بولیمی
  • اختلالات خواب مانند بی خوابی
  • اعتیاد مانند سوء مصرف مواد مخدر یا الکل

  در ادامه بخوانید: درمان زود انزالی

  روانپزشکان همچنین ممکن است برای افرادی که شرایط سلامت جسمی دردناک طولانی مدت یا پایانی دارند، پشتیبانی روانی ارائه دهند.

  12ad6d1a 0b86 43c8 b79c 0026af0a1507 750x430 - روانپزشک کیست؟ 6 تفاوت مهم روانپزشک و روانشناس
  روانپزشک در تهران

  روانپزشک چه کاری انجام می دهد؟

  روانپزشکان تمام علائم روانی و جسمی شما را ارزیابی می کنند. آنها مشکل شما را تشخیص می دهند و با شما همکاری می کنند تا یک برنامه مدیریتی برای معالجه و بهبود خود تهیه کنید.

  به عنوان بخشی از کارشان، روانپزشک می تواند:

  • مراقبت فوری برای یک بیماری روانی ناگهانی ارائه دهد.
  • به شما کمک می کند تا یک وضعیت سلامت روان طولانی مدت را مدیریت کنید.
  • در مورد تغییرات سبک زندگی مشاوره ارائه می دهد.
  • با شما به صورت جداگانه یا با شما و شریک زندگی شما، خانواده یا مراقبانتان کار می کند.
  • شما را به سایر متخصصان ارجاع می دهد.
  • در صورت لزوم شما را در بیمارستان بستری می کند.

   

  اگه دنبال یه تجربه متفاوت درمان دارویی با روانپزشکان بوجیکا هستید با ما تماس بگیرید

   

  6858 2263 021 – 2006 2262 021

  گرایش های خاص در روانپزشکی

  برخی از روانپزشکان روی یک موضوع یا تخصص خاصی تمرکز می کنند ، مانند:

  • روان پزشکی کودک و نوجوان
  • روان پزشکی پری ناتال (مربوط به سلامت روان مادران و نوزادان)
  • روان پزشکی سالمند
  • روان پزشکی اعتیاد
  • روان پزشکی پزشکی قانونی (مربوط به قانون)
  • روان درمانی
  • روان پزشکی بین فرهنگی
  • روان پزشکی اورژانس
  • ناتوانی در یادگیری
  • اختلال عصبی رشدی
  • بیماریهای شناختی مانند اشکال مختلف زوال عقل
  • روان پزشکی بیولوژیک
  • روان پزشکی نظامی
  • روان پزشکی اجتماعی
  • روان پزشکی ورزشی

  در جلسات روانپزشکی چه اتفاقی می افتد؟

  در اولین ملاقات، روان پزشک شما ارزیابی اولیه را انجام می دهد. آنها سلامت روانی و جسمی شما را بررسی خواهند کرد و ممکن است در این زمینه ها ازتون سوال بپرسن:

  • درباره مشکلی که شما به آنها مراجعه کرده اید
  • سوالات کلی در مورد زندگی و افکار خود
  • برای انجام یک معاینه ساده فیزیکی، مانند بررسی فشار خون  مثلاً قبل از تجویز داروهای خاص
  • پس از ارزیابی وضعیت شما، روان پزشک ممکن است دارو تجویز کند یا درمان های دیگری مانند مشاوره یا درمان رفتاری شناختی را توصیه کند.

  تعداد دفعات مراجعه به روان پزشک و مدت زمان قرار ملاقات بستگی به شرایط شما دارد. روان پزشک ممکن است مدیریت درمان شما را ادامه دهد یا ممکن است شما را به سایر متخصصان بهداشت روان در منطقه شما ارجاع دهد. این افراد در واحدهای کوچک یا کلینیک ها کار می کنند و هدف آنها این است که به افراد در مدیریت بیماری خود کمک کنند تا بتوانند زندگی عادی را در جامعه طی کنند.

  5 750x430 - روانپزشک کیست؟ 6 تفاوت مهم روانپزشک و روانشناس
  نوبت روانشناس
   

   

  مطالب مرتبط:

  روان پزشک کودک و روانشناس کودک!! تفاوتها در چیست؟

  روان پزشک خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

  بازی درمانی کودکان

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  ۲ دیدگاه دربارهٔ «روانپزشک کیست؟ 6 تفاوت مهم روانپزشک و روانشناس»

  1. بازتاب: روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟ - مرکز مشاوره کودک و خانواده بوجیکا

  2. بازتاب: روانپزشک کودک و روانشناس کودک! تفاوتها در چیست؟ - مرکز مشاوره کودک و خانواده بوجیکا

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن