روانپزشک |روانپزشک تهران | روانپزشک آنلاین | به روانپزشک چه بگوییم؟

روانپزشک

روانپزشکی چیست؟

روانپزشکی شاخه پزشکی است که بر روی تشخیص ، معالجه و پیشگیری از اختلالات روحی ، عاطفی و رفتاری متمرکز شده  است.

روانپزشکی یک تخصص پزشکی است که شامل درمان اختلالات روانی است. روانپزشکان پزشکانی هستند که بیمارانی را که تحت تأثیر یک مشکل روانی موقتی یا مزمن قرار دارند ، ارزیابی ، تشخیص و درمان می کنند.

برخلاف تصور عامه ، روانپزشکان تنها با افرادی که “دیوانه” یا “مجنون” نامیده می شوند، برخورد نمی کنند. این یک تصور غلط در ذهن مردم در  حقیقت است زیرا افرادی که از توهم رنج می برند، فقط بخشی از بیماران روانی را تشکیل می دهند. در حقیقت، بسیاری از افراد دارای شرایط روانی مرزی یا موقت هستند که ممکن است به طور مؤثر درمان شوند و در نتیجه بهبودی کامل بیمار انجام می شود.

مردم به دلایل زیادی به دنبال کمک از روانپزشک هستند. این مشکلات می تواند ناگهانی باشد ، مانند حمله وحشت، توهم وحشتناک، افکار خودکشی یا شنیدن “صداها”. یا ممکن است طولانی مدت تر باشد، مانند احساس غم، ناامیدی، یا اضطراب که هرگز به نظر نمی رسد بلند شود یا عملکرد آن را دچار مشکل کند .

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی
و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

روانپزشک
روانپزشک

روانپزشک چه کاری انجام می دهد؟

اگرچه  مسئله مغز است، بر خلاف متخصصان مغز و اعصاب ، روانپزشکان درمان اختلالات ارگانیک یا ساختاری مانند صرع ، عواقب سکته مغزی یا سرطانهای مغزی را درمان نمی کنند. با این حال ، این اختلالات همچنین ممکن است باعث ایجاد علائم روانپزشکی و تغییر ذهنی در بیماران خاص شود که این امر به توانایی تشخیص و اعمال صحیح نیاز دارد.

روانپزشکان باید درک درستی از روانشناسی اساسی داشته باشند و باید مهارت رواندرمانی را در اختیار داشته باشند تا سعی کنند با داروهای کمتری بر اختلال بیمار تأثیر بگذارند. در حقیقت، بسیاری از اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی ، اضطراب و ترسهای خاص ممکن است از طریق روان درمانی به طور مؤثر درمان شوند. داروها در روانپزشکی تنها در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که مشاوره و درمان نتوانند نتایج قابل ملاحظه ای بدست آورند.

روانپزشک
روانپزشک

محل کار روانپزشک کجاست؟

روانپزشکان معمولاً در بیمارستان ها ، کلینیک های روانشناسی  یا سایر موسسات بهداشت روان فعالیت می کنند.  زیرا علائم روانپزشکی در موارد اضطراری محسوب نمی شوند ، اگرچه در صورت شدید بودن ممکن است تا زمان انتقال بیمار به کلینیک روانپزشکی نیاز به آرام بخش داشته باشند. روانپزشکان همچنین ممکن است به طور پاره وقت در زندان یا سایر مراکز تصحیح کار کنند.

تفاوت بین روانپزشک و روانشناس چیست؟

هم روانپزشکان و هم روانشناسان روان درمانی و تحقیق را انجام می دهند ، اما بین این دو حرفه تفاوت های چشمگیری وجود دارد.

  • اولین تفاوت در آموزش است: روانپزشک دارای مدرک پزشکی است ، در حالی که روانشناس دارای مدرک (کارشناسی ارشد یا دکترا) در روانشناسی است. تفاوت دوم این است که روانپزشک می تواند دارو تجویز کند ، در حالی که یک روانشناس نمی تواند.
  • اگر می خواهید بین این دو شغل انتخاب کنید ، باید تعیین کنید که آیا ترجیح می دهید بیماری روانی را ارزیابی ، تشخیص ، معالجه و پیشگیری کنید (روانشناسی) ویا  بتوانید داروها را برای بیماران خود (روانپزشک) تجویز کنید .روان درمانی ، اجرای تست های روانشناسی و انجام تحقیقات (روانشناس) است.
  • روانشناسان و روانپزشکان بالینی غالباً در کنار هم کار می کنند تا علائم بیمار را از نظر رفتاری و بالینی درمان کنند. آنها یک هدف مشترک دارند، تمایل به کمک به مردم تا احساس بهتر کنند. زمینه های روانشناسی و روانپزشکی هر دو در ارائه درمان برای بهبود سلامت روان و عاطفی ضروری هستند.
  • پس از مراجعه به پزشک خانواده، ممکن است یک بیمار به طور مرتب با یک روانشناس بالینی ملاقات کند تا به الگوهای رفتاری بپردازد. آن روانشناس بالینی ممکن است بیمار را به روانپزشکی ا که قادر برجاع دهد که تجویز و نظارت بر دارو داشته باشد.
  • از آنجا که روانشناسان و روانپزشکان بالینی اغلب برای رفاه مشتری کار می کنند، توضیحات شغلی آنها ممکن است تا حدودی با هم همپوشانی داشته باشد. در حالی که هر دو در زمینه سلامت روان فعالیت می کنند، نقش های بسیار متفاوتی را انجام می دهند (به ویژه در نوع درمانی که انجام می دهند). هر حرفه نیز به مسیرهای آموزشی مختلفی نیاز دارد.

 

 ویژگی های روانپزشک خوب

خوب است که روانپزشک از یک روش جامع به یک بیمار فکر کند و از بیمار در مورد رژیم ، ورزش ، خواب ، روابط ، سیستم های پشتیبانی و استرس زای مختلف در زندگی خود سؤال کند تا یک ارزیابی آگاهانه و یک ارزیابی درست انجام دهد.

همچنین برای روانپزشک مهم است که در هنگام صحبت با بیمار ، تا حدی از فروتنی برخوردار باشد ، حتی اذعان کند که در صورت بروز این مسئله چیزی را نمی داند و به بیمار می گوید که او به این موضوع توجه خواهد کرد. این نشان از مشارکت و همکاری با بیمار دارد که در پایان موفقیت بیشتری به همراه خواهد داشت.

(همچنین ناگفته نماند که روانپزشک باید بتواند واقعاً به بیمار خود گوش دهد و نگرانی معتبر را منتقل کند ، همیشه به احساسات بیمار احترام بگذارد.)

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی
و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

 

تشخیص بیماران

از آنجا که روانپزشکان پزشک هستند، آنها می توانند طیف کاملی از آزمایشگاههای پزشکی و آزمایشهای روانی را انجام دهند، که همراه با بحث و گفتگو با بیماران، به ارائه تصویری از وضعیت جسمی و روانی یک بیمار کمک می کند. آموزش و آموزش بالینی آنها را قادر می سازد تا رابطه پیچیده ای را بین بیماریهای عاطفی و پزشکی دیگر و رابطه با ژنتیک و سابقه خانوادگی ، ارزیابی داده های پزشکی و روانشناختی، ارزیابی تشخیصی و همکاری با بیماران برای تهیه برنامه های درمانی درک کنند.

تشخیص های خاص براساس معیارهای تعیین شده در دفترچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی است که شامل توضیحات ، علائم و معیارهای دیگر برای تشخیص اختلالات روانی است.

روانپزشکان از چه درمانی استفاده می کنند؟

روانپزشکان بسته به نیاز هر بیمار ، از انواع مختلفی از درمان ها – از جمله اشکال مختلف روان درمانی ، داروها ، مداخلات روانی- اجتماعی و سایر روش های درمانی استفاده می کنند.

روان درمانی، که بعضاً گفتگوی درمانی نامیده می شود، درمانی است که شامل رابطه گفتگو بین یک درمانگر و بیمار است. می توان از آن برای درمان طیف گسترده ای از اختلالات روانی و مشکلات عاطفی استفاده کرد. هدف روان درمانی از بین بردن یا کنترل علائم ناتوان کننده یا نگران کننده است تا بیمار بتواند عملکرد بهتری داشته باشد. بسته به میزان مشکل، درمان ممکن است فقط در طول یک یا دو هفته چند جلسه طول بکشد یا ممکن است در طی یک سال از جلسات زیادی طول بکشد. روان درمانی می تواند به صورت جداگانه و به صورت  فرد و زوج، با خانواده یا گروه انجام شود.

انواع بسیاری از روان درمانی وجود دارد. روان درمانی وجود دارد که به بیماران کمک می کند تا رفتارها یا الگوهای فکری را تغییر دهند، روان درمانی که به بیماران کمک می کند تا تأثیر روابط و تجربیات گذشته بر رفتارهای فعلی را کشف کنند، و روان درمانی هایی که برای کمک به حل سایر مشکلات به روش های خاص وجود دارد. رفتار درمانی شناختی، درمانی با هدف است که بر حل مسئله متمرکز است. روانکاوی نوع فشرده روان درمانی است که نیاز به جلسات مکرر طی چند سال دارد.

بیشتر داروها توسط روانپزشکان به همان روشی که داروها برای درمان فشار خون بالا یا دیابت استفاده می شود، استفاده می شود. پس از انجام ارزیابی های دقیق، روانپزشکان می توانند داروهایی را برای کمک به درمان اختلالات روانی تجویز کنند. داروهای روانپزشکی می توانند به اصلاح عدم تعادل در شیمی مغز که تصور می شود در برخی از اختلالات روانی نقش دارند، کمک کنند. بیماران تحت درمان با داروهای طولانی مدت برای نظارت بر اثربخشی دارو و هرگونه عوارض جانبی احتمالی، باید به طور دوره ای با روانپزشک خود ملاقات کنند.

ارزیابی های بیمارچگونه است؟

روز روانپزشک معمولاً با قرارهای فردی بیمار پر می شود. در اولین ملاقات با یک بیمار، روانپزشک یک ارزیابی روانپزشکی و یک ارزیابی انجام می دهد ، که شامل صحبت کردن در مورد دلیل بیمار برای درخواست کمک است. مشکل موجود می تواند از افسردگی ، سوء مصرف مواد یا استرس شغلی گرفته تا اشکال جدی تر بیماری مانند اسکیزوفرنی ایجاد شود. روانپزشک با توجه به نتیجه ارزیابی، یک تشخیص را ارائه می دهد و یک دوره درمانی را توصیه می کند.

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی
و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید
۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

نقش روانپزشک

روانپزشکان پزشکانی هستند که به ارائه بهترین درمان و مراقبت از مبتلایان به اختلالات روانی می پردازند. از آنجا که روانپزشکان پزشکان آموزش دیده پزشکی هستند ، قادر به تجویز داروها هستند. آنها بخش قابل توجهی از وقت خود را با بیماران در زمینه مدیریت دارو به عنوان یک دوره درمانی می گذرانند. داروها در روانپزشکی هنگامی مورد استفاده قرار می گیرند که مشاوره و درمان نتوانند نتایج قابل توجهی بدست آورند.

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی
و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

مطالب مرتبط :

Leave A Reply

Your email address will not be published.