روانشناسی رنگ | روانشناسی رنگها در لباس ، معماری ، تبلیغات ، کودکان و نوجوانان

 • روانشناسی رنگ

  روانشناسی رنگ 

  اغلب مردم برای انتخاب لباس یا رنگ اتاق خود به رنگ های خاصی بیشتر اهمیت می دهند. به عقیده آنها این رنگ ها باعث آرامش و احساس خوب در آنها می شود. آیا در مورد روانشناسی رنگ ها چیزی می دانید؟ رنگها چه نقشی در زندگی شما دارند و چه تاثیری در روحیات شما می گذارند؟

  روانشناسی رنگ مبتنی بر تأثیرات ذهنی و عاطفی است که رنگها در افراد مختلف با بینایی متفاوت، اثرات متفاوتی دارند. برخی از موضوعات بسیار ذهنی برای روانشناسی رنگ و همچنین برخی از عناصر پذیرفته و اثبات شده تر وجود دارد. به خاطر داشته باشید که بین فرهنگ های مختلف تفسیر، معنی و ادراک رنگ ها نیز تغییراتی ایجاد می کند.

  44860144135 300x169 - روانشناسی رنگ | روانشناسی رنگها در لباس ، معماری ، تبلیغات ، کودکان و نوجوانان
  روانشناسی رنگ

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه های کودک و خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 09212773724

  استفاده از روانشناسی رنگ در زندگی 

  آیا می دانید محیط اطراف شما ممکن است بر احساسات و وضعیت ذهنی شما تأثیر بگذارد؟ آیا تاکنون متوجه شده اید که بعضی از مکان های به خصوص شما را تحریک می کنند؟ یا اینکه مکانهای خاص آرامش بخش و آرام هستند؟ شانس خوبی وجود دارد که رنگ ها در آن فضاها نقش آفرینی کنند.

  در هنر درمانی، رنگ اغلب با احساسات شخص همراه است. رنگ ممکن است بر وضعیت روحی یا جسمی فرد نیز تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند که برخی از افراد که به رنگ قرمز نگاه می کنند منجر به افزایش ضربان قلب شده اند، که منجر به افزودن آدرنالین اضافی به جریان خون شد. می توانید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه کار با رنگ درمانی و چگونگی تأثیر نور و رنگ در این مقاله کسب کنید.

  معمولاً اثرات روانشناختی رنگ به دو دسته اصلی مربوط می شود : گرم و سرد. رنگ های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی می توانند احساسات متنوعی از راحتی و گرمی گرفته تا خصومت و عصبانیت را برانگیزند. رنگهای سرد مانند سبز، آبی و بنفش اغلب احساس آرامش و همچنین غم و اندوه را برانگیخته اند.

  مفاهیم روانشناسی رنگ نیز در زندگی روزمره قابل استفاده است. به عنوان مثال، شاید شما در حال طراحی و رنگ آمیزی  دیوارهای خانه خود باشید یا خانه و اتاق را با طرح جدید رنگی تغییر دهید، ممکن است بخواهید برخی از این پیشنهادات راجع به رنگ ها و اینکه چگونه ممکن است بر احساسات و روحیه شما تأثیر بگذارد را در نظر بگیرید.

  رنگ و کاربرد آن در زندگی 300x180 - روانشناسی رنگ | روانشناسی رنگها در لباس ، معماری ، تبلیغات ، کودکان و نوجوانان
  تاثیر رنگ ها در زندگی

   

  آیا رنگهای مختلف بر روحیه شما تأثیر می گذارد؟

  دیوید جانسون :  رنگ مانند مرگ و مالیات است، هیچ راه فراری وجود ندارد، همه جا فراگیر است.

  معنی این جمله چیست؟ چرا مردم در اتاقهای سبز آرامش بیشتری دارند؟ چرا وزنه برداران در ورزشگاههای آبی بهترین تلاش خود را می کنند؟

  رنگ ها معمولاً در فرهنگ های مختلف دارای معانی مختلف هستند و حتی در جوامع غربی، معانی رنگ های مختلف در طول سال ها تغییر کرده است. اما امروزه در ایالات متحده آمریکا، محققان عموماً موارد زیر را با دقت بیشتری رعایت می کنند. حس بینایی یکی از قوی ترین حواس بدن است و خیلی زود با رنگ ها ارتباط برقرار می کند. از این رو رنگ ها دارای بار عاطفی هستند که با درک آنها می توان با محیط اطرافمان به خوبی ارتباط برقرار کرد و از آن ایده گرفت.

  رنگ ها تاثیر زیادی بر روحیات افراد دارند. با شناخت روانشناسی رنگ ها و رعایت آنها در زندگی می توان برای درمان بیماریهای روانی ازجمله کاهش استرس، ایجاد شور و نشاط و انگیزه بیشتر در محیط کار، افزایش مهارت های ارتباطی بهره گرفت.

  images 3 - روانشناسی رنگ | روانشناسی رنگها در لباس ، معماری ، تبلیغات ، کودکان و نوجوانان
  آیا رنگ ها در روحیه افراد تاثیر دارد؟

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه های کودک و خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 09212773724

  رنگ درمانی در روانشناسی

  پیشینه رنگ درمانی و استفاده از آن برای درمان بیماری های روانی به زمان بقراط می گوید. بقراط بر این اعتقاد بود که رنگ ها در روحیات بیماران و روند بهبودی آنها بسیار تاثیر گذار هستند. رنگ ها از طریق حس بینایی تاثیر زیادی در روحیات و تفکرات افراد و برداشت آنها از محیط اطرافشان می گذارد و باعث برانگیختگی انها می شود. از این رو رنگ درمانی جایگاه ویژه ای در هنر درمانی و روانشناسی دارد.

  شخصیت شناسی افراد با رنگ

  روانشناسان می گویند رنگ منتخب توسط افراد می تواند بیان کننده شخصیت و روحیات افراد باشد. رنگ ها نشان دهنده ضمیر ناخود آگاه و وضعیت روحی افراد است و موثر ترین راه برای تبادل انرژی در زندگی است. برای شناخت شخصیت رنگ مورد علاقه تان در ادامه با ما همراه باشید.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه های کودک و خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 09212773724

  سیاه

  سیاه رنگ اقتدار و قدرت است. در مد محبوبیت زیادی دارد زیرا باعث می شود افراد لاغرتر به نظر برسند. همچنین شیک و باوقار است. سیاه همچنین دلالت بر تسلیم شدن دارد. کاهنان برای نشان دادن تسلیم به خدا مشکی می پوشند. برخی از کارشناسان مد می گویند زنی که مشکی پوشیده است دلالت بر تسلیم شدن در برابر مردان است. لباس های سیاه نیز می تواند برتری داشته باشد یا باعث شود که پوشنده فردی شرور و بد باشد. افراد شرور مانند دراکولا غالباً مشکی می پوشند. طرفداران این رنگ بسیار کمال طلب و شیک پوش هستند. گاهی از وضیت خود ناراضی هستند و حتی گاهی که در بین دوستان خود هستند، احساس تنهایی می کنند و اغلب احساس تنهایی می کنند.

  9076623 482 300x188 - روانشناسی رنگ | روانشناسی رنگها در لباس ، معماری ، تبلیغات ، کودکان و نوجوانان
  رنگ سیاه

  سفید

  عروس ها برای سمبل بی گناهی و خلوص و پاکی لباس سفید می پوشند. سفید نور را منعکس می کند و یک رنگ تابستانی محسوب می شود. رنگ سفید در دکوراسیون و مد بسیار مشهور است زیرا سبک، خنثی است و با همه چیز پیش می رود. با این حال، رنگ سفید پوست را نشان می دهد و بنابراین تمیز کردن آن نسبت به سایر رنگ ها دشوارتر است. پزشکان و پرستاران برای نشان دادن تمیزی و پاکیزگی، روپوش سفید به تن می کنند.

  download 1 - روانشناسی رنگ | روانشناسی رنگها در لباس ، معماری ، تبلیغات ، کودکان و نوجوانان
  رنگ سفید

  سرخ

  عاطفی ترین رنگ است. قرمز باعث ضربان قلب و تنفس سریعتر می شود. همچنین رنگ عشق هم هست. لباس قرمز مورد توجه قرار می گیرد و لباس پوشنده را سنگین تر نشان می دهد. از آنجا که این یک رنگ شدید است، لباس قرمز ممکن است به افراد در مذاکرات یا درگیری ها کمک نکند. اتومبیل های قرمز اهداف محبوب سارقان هستند. در تزئینات، دکوراتورها می گویند مبلمان قرمز باید کامل باشد زیرا باعث جلب توجه خواهد شد. قرمز رنگ حیات است و نشانه شور و شوق در زندگی است. این افراد بسیار پر جنب و جوش هستند و شخصیتی بسیار فعال دارند.

  عاشقانه ترین رنگ، صورتی، آرامش بخش تر است. تیم های ورزشی گاهی اوقات اتاق های مورد استفاده تیم های مقابل را به رنگ صورتی روشن رنگ می کنند تا حریفان انرژی خود را از دست دهند.

  10531465832058447497 300x190 - روانشناسی رنگ | روانشناسی رنگها در لباس ، معماری ، تبلیغات ، کودکان و نوجوانان
  رنگ سرخ

  آبی

  رنگ آسمان و اقیانوس، آبی یکی از محبوب ترین رنگ ها است. باعث واکنش متضاد به عنوان قرمز می شود. آبی آرام و آرام باعث رهاسازی مواد شیمیایی آرام بخش  در بدن می شود، بنابراین اغلب در اتاق خواب ها استفاده می شود. آبی همچنین می تواند سرد و غم انگیز باشد. مشاوران مد لباس پوشیدن را به مصاحبه شغلی توصیه می کنند زیرا این سمبل وفاداری است. مطالعات نشان می دهد که وزنه برداران قادر به وزن گیری سنگین تر در سالن های آبی هستند. آبی رنگ مورد علاقه بسیاری از افراد و سمبل آرامش است. این افراد، اغلب صلح جو و احساساتی هستند. این رنگ برای اتاق خواب کودکان بسیار مناسب است. همچنین باعث کاهش ضربان قلب و تنفس می شود و برای کاهش استرس و اضطراب توصیه می شود.

  دوستداران این رنگ اغلب افردی صادق، وفادار، گرم و صمیمی هستند. این افراد پشتکار زیادی دارند و اغلب تمایل به تنهایی دارند و در کارهای خود بسیار منظم و با اصول پیش می روند.

  02959 CobaltBlue l 300x159 - روانشناسی رنگ | روانشناسی رنگها در لباس ، معماری ، تبلیغات ، کودکان و نوجوانان
  رنگ آبی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه های کودک و خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 09212773724

  سبز

  در حال حاضر محبوب ترین رنگ طراحی است، سبز نماد طبیعت است. این ساده ترین و اثرگذارترین رنگ روی بینایی است و می تواند بینایی را بهبود بخشد. رنگ آرام کننده و سرحال کنندهای است. افرادی که منتظر حضور در تلویزیون هستند برای استراحت در “اتاقهای سبز” می نشینند. بیمارستان ها اغلب از رنگ سبز استفاده می کنند زیرا باعث آرامش بیماران می شود. عروس ها در قرون وسطی برای نماد باروری، سبز پوشیدند. سبز تیره مردانه، محافظه کار است و حاکی از ثروت است. با این حال، خیاط ها اغلب از ترس این که بدشانسی به همراه آورد، از استفاده از نخ سبز در آستانه یک نمایش مد خودداری می کنند. سبز رنگ سلامتی است و طرفداران این رنگ افرادی سخاوتمند و شخصیتی مثبت دارند و مشکلات روحی روانی کمتری دارند. این افراد اغلب می خواهند عقاید خود را به دیگران ثابت کنند و در مقام پند و اندرز دیگران برآیند. اینها افرادی بلند پرواز، ایرادگیر و منتقد هستند. این رنگ باعث تقویت حافظه میشود.

  images 1 2 - روانشناسی رنگ | روانشناسی رنگها در لباس ، معماری ، تبلیغات ، کودکان و نوجوانان
  رنگ سبز

  زرد

  زرد آفتابی شاد، یک جلب توجه است. در حالی که این یک رنگ خوش بینانه به حساب می آید، مردم بیشتر در اتاق های زرد، مزاج خود را از دست می دهند و نوزادان بیشتر گریه می کنند. این سخت ترین رنگ برای چشم است ، بنابراین در صورت استفاده بیش از حد می تواند بیش از حد قدرت داشته باشد. زرد باعث افزایش غلظت می شود، از این رو استفاده از آن برای اماکن قانونی است. همچنین سرعت سوخت و ساز بدن را سرعت می بخشد. زرد، رنگ شادی و آرامش خاطر است. علاقه مندان این رنگ همیشه در حال پیشرفت و ترقی هستند و دائم در حال تکاپو برای رسیدن به بالاترین مقام و مرتبه هستند و برای رسیدن به این خواسته ارام و قرار ندارند.

   

  بنفش

  رنگ سلطنتی، بنفش نشانگر تجمل، ثروت و پختگی است. همچنین زنانه و عاشقانه است. با این حال، از آنجا که در طبیعت نادر است، بنفش می تواند مصنوعی به نظر برسد. علاقه مندان این رنگ اغلب افرادی باهوش و مقاوم و نامنظم هستند.

  236871 606 300x169 - روانشناسی رنگ | روانشناسی رنگها در لباس ، معماری ، تبلیغات ، کودکان و نوجوانان
  رنگ بنفش

   قهوه ای

  قهوه ای جامد و قابل اعتماد رنگ زمین است و از نظر طبیعت فراوان است. قهوه ای روشن دلالت بر اصالت دارد در حالی که قهوه ای تیره شبیه چوب یا چرم است. قهوه ای نیز می تواند ناراحت و مبهم باشد. آقایان می گویند قهوه ای یکی از رنگ های مورد علاقه آنها است علاقه مندان رنگ قهوه ای بسیار مهربان، خوش قلب ،صبور و با ثبات هستند. این افراد قبل از تصمیم گیری بسیار فکر می کنند و اغلب شاعر پیشه و احساسی هستند. بسیار قابل اعتماد و رازدار هستند. و امانت داران خوبی هستند.

  images - روانشناسی رنگ | روانشناسی رنگها در لباس ، معماری ، تبلیغات ، کودکان و نوجوانان
  رنگ قهوه ای

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه های کودک و خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 09212773724

  رنگ های پرچم

  در پرچم ایالات متحده، رنگ سفید به معنای پاکی و بی گناهی است. قرمز نشان دهنده شجاعت و سرسختی است، در حالی که آبی نشانگر عدالت، پشتکار و هوشیاری است. ستارگان نمایانگر آسمانها و تمام خوبیهایی هستند که مردم برای آن تلاش می کنند، در حالی که نوارها پرتوهای خورشید را تقلید می کنند.

  رنگ و غذا

  در حالی که آبی یکی از محبوب ترین رنگ ها است اما یکی از کم اشتها آورترین رنگ ها است. غذای آبی از نظر طبیعت کمیاب است. محققان مواد غذایی می گویند، هنگامی که انسان به جستجوی غذا می پرداختند، آنها یاد می گرفتند از اجسام سمی یا خراب که اغلب آنها به رنگ آبی، سیاه یا بنفش بود جلوگیری می کردند. هنگامی که غذای رنگی آبی برای مطالعه افراد سرو می شود، اشتها را از دست می دهند.

  سبز، قهوه ای و قرمز محبوب ترین رنگ های غذایی هستند. قرمز اغلب در طرح های تزئین رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد زیرا این ماده محرک اشتها است.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه های کودک و خانواده، زوج درمانی و سکس تراپی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 09212773724

   

   

  مطالب پیشنهادی

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: