دوست خیالی کودکان

دوست خیالی کودکان

 • دوست خیالی کودکان

  دوست خیالی چیست؟

   

  دوستان خیالی دوستانی هستند که کودک شما در تصورات خود می سازد. دوستان خیالی می توانند با هر شکل و اندازه ای باشند. اینها می توانند براساس شخصی که فرزند شما از قبل می شناسد، شخصیت کتاب داستان یا حتی یک اسباب بازی باشد یا می توانند کاملاً از تصورات کودک شما ناشی شوند.

  این دوستان ممکن است همیشه دور کودک شما باشند یا ممکن است بیایند و بروند. آنها ممکن است فقط در نقاط خاصی مانند زیر میز آشپزخانه وجود داشته باشند.

  دوستان خیالی در میان کودکان به طرز شگفت آوری رایج است. اکثر مردم یا کسی را می شناسند که در دوران کودکی همبازی خیالی داشته باشد یا خودشان یکی داشته اند. برخی مطالعات نشان داده است که حدود 65٪ کودکان با همنشینان نامرئی بازی می کنند.

  دوستان خیالی چه زمانی در زندگی کودک ظاهر می شوند؟

   

  کودکان در سنین 1 -2 سالگی می توانند یک دوست خیالی داشته باشند اما آنها می توانند تا سه سال یکی از ویژگی های زندگی فرزند شما باشند.

  حتما بخوانید: شب ادراری کودکان

  s1200 750x430 - دوست خیالی کودکان
  دوست خیالی کودکان

  چرا بچه ها دوستان خیالی دارند؟

   

  دوست خیالی فرزند شما می تواند کسی باشد که:

  •    به حرفهای کودک شما گوش می دهد و از او پشتیبانی می کند
  •   با کودک شما بازی می کند
  • می تواند کارهایی را انجام دهد که فرزند شما قادر به انجام آنها نیست
  • خاص است و فقط به فرزند شما تعلق دارد  
  •  در مورد کودک قضاوت نمی کند
  • یکی از دلایلی است که احتمال دارد بچه ها دوست خیالی بگیرند این است که خواهر و برادر ندارند و با دوستان خیالی بازی می کنند.

  دوستان خیالی به بچه ها این امکان را می دهند تا دنیایی را باور داشته باشند که کل آن را خودشان ایجاد می کنند. در حقیقت ، کودکانی که دوستانی باورمند دارند ممکن است خیالپردازی بیشتری داشته و از بازی های فانتزی و داستان های جادویی لذت ببرند.

  روشی که کودکان با دوستانشان بازی می کنند یا درباره آنها صحبت می کنند می تواند چیزهای زیادی در مورد احساس آنها به شما بگوید. دوستان باورپذیر به شما از دنیای درونی فرزندتان و علاقه ها، بیزاری ها و سلیقه های فرزندتان می گویند.

  کودکانی که دارای دوستان خیالی هستند می توانند نسبت به کودکان دیگر اجتماعی تر و کمروتر باشند و ممکن است در بازی با کودکان دیگر همدلی بیشتری نشان دهند. همچنین ممکن است در بزرگسالی رشد کنند که بیشتر با نیازهای دیگران هماهنگ شوند

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

  حتما بخوانید: تنبیه بدنی کودکان

  رسیدگی به مسائل با دوستان خیالی کودکتان

  در اینجا چند ایده برای شرایطی که مسئولیت رسیدگی به دوست خیالی فرزندتان سخت شده است آورده شده است.

  • ممکن است دریابید که از شما خواسته شده درهای باز را نگه دارید یا میان وعده ای را درست کنید یا برای دوست خیالی فرزند خود تختخواب درست کنید. به جای اینکه خودتان این کار را انجام دهید، کودک خود را تشویق کنید که در را باز نگه دارد، شام آماده کند یا تخت را مرتب کند. به این ترتیب شما دوست خیالی را می پذیرید اما از فرصت استفاده کرده و مهارت های کودک خود را توسعه می دهید.

   

  • گفتگو از طریق دوستان خیالی:  برخی از کودکان اصرار دارند که همیشه با دوستان خیالی خود مشورت کنند به عنوان مثال “ابتدا باید از سامی بپرسم”. آنها همچنین ممکن است از شما بخواهند که با دوستشان صحبت کنید، نه اینکه مستقیماً با آنها صحبت کنید. اگر این موضوع ناامید کننده است، سعی کنید به فرزند خود بگویید  “من می خواهم آنچه را که تو فکر می کنی ، نه آنچه سامی فکر می کند” بشنوم.
  858af06c18ed94e0fe591439d1089208 750x430 - دوست خیالی کودکان
  دوست خیالی کودکان


  مزایای دوستان فانتزی


  تحقیقات نشان داده است که کودکانی که دوست خیالی پیدا می کنند نسبت به کودکانی که همبازی خیالی ندارند آگاهی اجتماعی بیشتری دارند. به عنوان مثال، کودکان با دوستان خیالی بهتر از همسن و سالانی که دوست خیالی پیدا نکرده اند، می توانند خود را جای دیگران بگذارند. این بدان معناست که آنها می توانند به این فکر کنند که دیگران چگونه ممکن است چیزهایی متفاوت از آنچه که در آنها مشاهده می شود، داشته باشند و این می تواند در موقعیت های اجتماعی به آنها کمک کند.

  مطالعات دیگر نشان داده است که کودکانی با دوستان خیالی، بیش از آنچه که به نظر می رسند به ذهن دیگران توجه دارند. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که این کودکان هنگام توصیف دوستان واقعی تمایل دارند بیشتر در مورد شخصیت صحبت کنند تا سرنخ تصویری.
  برخی مطالعات نشان داده است که کودکان دارای دوستان خیالی خلاق تر از دیگران هستند. با وجود این مزایا، در حال حاضر دقیقاً دشوار است که بگوییم دوستان خیالی واقعاً باعث آنها می شوند یا کودکانی که خلاقیت بیشتری دارند و از نظر اجتماعی آگاه هستند، احتمالاً چنین دوستانی دارند. با این گفته، به نظر می رسد به احتمال زیاد بازی با یک دوست خیالی با گذشت زمان باعث افزایش توانایی های اجتماعی کودک می شود.

   

  مطالب پیشنهادی:

  درمان ترس از تاریکی کودکان

  علت ترس کودک از مدرسه

  اضطراب رابطه جنسی و راه های درمان آن

   

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن