7 علت دروغگویی و درمان آن

دروغ اجباری شرایطی را توصیف می کند که در آن فرد از روی عادت، گاهاً بدون دلیل، دروغ می گوید. همچنین به دروغ پاتولوژیک، اسطوره شناسی و دروغ گفتن عادی معروف است.

 • دروغگویی

  دروغگویی

  دروغ اجباری شرایطی را توصیف می کند که در آن فرد از روی عادت، گاهاً بدون دلیل، دروغ می گوید. همچنین به دروغ پاتولوژیک، اسطوره شناسی و دروغ گفتن عادی معروف است.

  علائم

  بسیاری از مردم به مناسبت ها صادق نیستند. با این وجود دروغگویان بدون توجه به زمینه، تمایل بیشتری به دروغ گفتن دارند.

  دروغ گفتن عادتی غالباً صفات زیر را دارد:

  • دروغ ها باورپذیر هستند و ممکن است عناصر صادقی داشته باشند. فردی که آنفلوانزا دارد ممکن است به همکارانش بگوید علائم در واقع ایدز یا بیماری جدی دیگری است.
  • دروغ برای مدت زمان طولانی ادامه دارد و ناشی از فشار فوری نیست. کسی که مرتباً در مورد یک رابطه دروغ می گوید ، معمولاً واجد شرایط دروغگوی عادی نمی شود زیرا این دروغ ها ناشی از میل به مخفی نگه داشتن است.
  • دروغ، کسی که دروغ می گوید را ممکن است مثبت نشان دهد. یک فرد در مورد داشتن دکترا بیش از ادعای ترک تحصیل در دبیرستان دروغ می گوید.
  • دروغ ها انگیزه ای درونی دارند – نه بیرونی. کودکی که پدر و مادر بدرفتاری دارد ممکن است برای اجتناب از آسیب ، اجباری دروغ بگوید. این دروغ ها اجباری تلقی نمی شود زیرا دروغ گفتن ناشی از تهدید خارجی است.

  قبل از تشخیص اینکه شخصی به اجبار دروغ می گوید، پزشکان به طور کلی سایر علل احتمالی را رد می کنند. بعید است فردی که دچار توهم یا سندرم حافظه کاذب است، به عنوان یک دروغگوی عادی شناخته شود.

  man in suit taking oath while crossing fingers behind back 172729896 5bef4d3146e0fb005157ac0c 750x430 - 7 علت دروغگویی و درمان آن
  دروغگویی

  دروغ گفتن اجباری در مقابل دروغ پاتولوژی

  اصطلاحات “دروغ اجباری” و “دروغ پاتولوژیک” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. در حال حاضر ادبیات پزشکی تفاوتی بین این اصطلاحات قائل نیستند. با این وجود در جامعه بهداشت روان متخصصانی وجود دارند که اصطلاحات را به عنوان شرایط کاملاً متفاوت طبقه بندی می کنند.

  در این چارچوب ، دروغ اجباری عادت گفتن بی رویه دروغ است. افراد این گروه ممکن است راحت تر از دروغ گفتن دروغ بگویند. آنها ممکن است به طور مکرر در مورد موضوعات مهم و غیر مهم دروغ بگویند.

  افرادی که به اجبار دروغ می گویند ، غالباً هیچ علتی ندارند. آنها حتی ممکن است دروغهایی بگویند که به اعتبار خودشان آسیب می رساند. حتی پس از افشای نادرستی آنها ، افرادی که به اجبار دروغ می گویند ممکن است در اعتراف به حقیقت مشکل داشته باشند.

  در همین حال ، دروغ پاتولوژیک غالباً انگیزه واضحی را در بر دارد. ممکن است فردی برای جلب توجه یا تحسین دروغ بگوید. دروغ های دیگر ممکن است برای جلب ترحم یا کمک دیگران طراحی شده باشد. حتی دروغ های خودآزاری ممکن است نوعی رضایت درونی را فراهم کند.

  افرادی که به طور آسیب شناختی دروغ می گویند ممکن است دروغ ها را با حقیقت مخلوط کنند تا دروغ خود را معتبرتر بدانند. به این ترتیب ، دروغگویی آسیب شناختی اغلب نوعی دستکاری نادرست نسبت به دروغ اجباری تلقی می شود.

  حتما بخوانید: روانشناس خوب

  چه چیزی باعث دروغگویی اجباری می شود؟

  در حال حاضر، راهنمای تشخیصی و آماری دروغگویی اجباری را به عنوان یک وضعیت بهداشت روان جداگانه تشخیص نمی دهد. با این حال دروغ گفتن اجباری به عنوان علامت چندین بیماری بزرگتر ظاهر می شود.

  دروغ گفتن اجباری ممکن است نشانه ای از موارد زیر باشد:

  • دو قطبی
  • کمبود توجه، بیش فعالی (ADHD)
  • مسائل کنترل ضربه
  • وابستگی به مواد
  • شخصیت مرزی
  • شخصیت خودشیفته
   دروغ اجباری بندرت بیانگر روان پریشی است. افرادی که به اجبار دروغ می گویند اغلب می توانند حساب خود را دروغ معرفی کنند. بنابراین، آنها از واقعیت فاصله ندارند.

  برخی از روانشناسان معتقدند که محیط زندگی یک شخص در دروغگویی اجباری نقش زیادی دارد. یک فرد ممکن است در شرایطی زندگی کند که فریب مزایایی ایجاد کند. اگر جامعه ای عواقب محکم و ثابت را برای دروغگویی تعیین نکند، ممکن است فرد باور داشته باشد که مزایای دروغگویی بیشتر از خطرات آن است. دروغ همچنین ممکن است مکانیسم مقابله با عزت نفس پایین یا ضربه قبلی باشد.

  با وجود این مزایای کوتاه مدت، دروغ گفتن اجباری اغلب در طولانی مدت نتیجه معکوس می دهد. یک دروغگو عادی ممکن است از پیگیری دروغ های خود احساس استرس شدید کند. آنها ممکن است تلاش کنند تا ادعاهای خود را برآورده کنند. اگر دروغ های آنها افشا شود، روابطشان احتمالاً تیره می شود. در برخی موارد، ممکن است عواقب قانونی داشته باشند.

  Telegram Liquid Coinit 750x430 - 7 علت دروغگویی و درمان آن
  دروغگویی

  دروغ پاتولوژیک چیست؟

  دروغگو بیمارگونه کسی است که به اجبار و بدون هیچ منفعت مشخصی دروغ می گوید.. دروغ گفتن گزاره ای نادرست برای فریب عمدی دیگران ، غالباً به نوعی برای منافع شخصی است. دروغ آسیب شناختی به طور کلی به عنوان دروغ های اجباری و مفصل تعریف می شود. این دروغ ها ممکن است از نظر عملکرد متفاوت باشد – در حالی که ممکن است برخی از آنها برای نشان دادن شخص در یک دید مثبت یا دلسوزانه گفته شود اما دیگران ممکن است هدف مشخصی نداشته باشند.

  برخی از ویژگی های مشترک دروغ پاتولوژیک عبارتند از:

  • دروغ بدون هیچ منفعت و دلیل – آیا متوجه می شوید که دوست شما ظاهراً فقط به خاطر دروغ گفتن دروغ می گوید؟ این یک ویژگی مشترک دروغگویی آسیب شناختی است و نشانه واضحی است که دروغ گفتاری منعکس کننده و عادی شده است.
  • گفتن دروغهایی پیچیده، چشمگیر و مفصل – گرچه ممکن است داستانها دور از ذهن به نظر برسند ، اما روش قانع کننده ای که در یک دروغ آسیب شناسانه گفته می شود می تواند باورپذیر باشد
  • اعتقاد به دروغ های خودشان (یا به نظر می رسد باور دارند) – برخی از کارشناسان معتقدند که چون افرادی که به طور آسیب شناختی دروغ می گویند این کار را با سهولت و تکرار زیاد انجام می دهند ، ممکن است همیشه آنچه واقعی است و آنچه را ساخته اند به خاطر نمی آورند.
  • این دروغ ها ممکن است باعث شود شخص یک قهرمان یا یک قربانی به نظر برسد – دروغگویان آسیب شناس گاهی برای جلب همدردی یا تحسین ، دروغ می گویند. اگر متوجه شوید کسی مرتباً در مورد سلامتی، ثروت یا وضعیت شغلی خود دروغ می گوید، این می تواند نشانه ای از دروغ های بیمارگونه باشد.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

  علل

  تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است و علل دروغ پاتولوژیک ناشناخته است. مشخص نیست که دروغ پاتولوژیک علامت یک بیماری دیگر است یا خود یک بیماری است.

  به عنوان مثال، دروغ گفتن اجباری یکی از ویژگی های چندین بیماری دیگر است، مانند اختلال ساختگی و اختلالات شخصیتی.

  • اختلال واقعیت
   اختلال واقعی – که بعضی اوقات سندرم مونهاوزن نامیده می شود – وضعیتی است که در آن فرد به نظر می رسد از نظر جسمی و روانی بیمار نیست.
  • علل بیولوژیکی یا ژنتیکی
  • سو استفاده یا بی توجهی به دوران کودکی
  • عزت نفس پایین
  • وجود اختلال شخصیت
  • سوء مصرف مواد
  • افسردگی
  • اختلالات شخصیتی 

  حتما بخوانید: رابطه ناسالم

  دروغ پاتولوژیک علامت احتمالی برخی اختلالات شخصیتی است، از جمله:

  اختلال شخصیت مرزی (BPD)
  اختلال شخصیت خودشیفته (NPD)
  اختلال شخصیت ضد اجتماعی (APD)

  BPD نوعی بیماری است که فرد را قادر به تنظیم احساسات خود نمی کند. افراد مبتلا به BPD ممکن است دچار تغییرات شدید خلقی شوند ، احساس بی ثباتی و ناامنی بیشتری داشته باشند و احساس پایداری از خود نداشته باشند.

  ویژگی های بارز NPD تخیلاتی با اهمیت فوق العاده و نیاز به تحسین و برخورد خاص است.

  محققان استدلال می کنند اگرچه دروغ پاتولوژیک در تئوری ممکن است در افراد مبتلا به APD اتفاق بیفتد ، کسانی که به این بیماری مبتلا هستند غالباً برای منافع شخصی یا لذت خود دروغ می گویند.

  یک فرد مبتلا به BPD یا NPD ممکن است دروغ بگوید تا واقعیت را به چیزی متناسب با احساساتی که احساس می کند ، تحریف کند تا واقعیت ها.

  این اختلالات شخصیتی می تواند با روابط بین فردی به چالش های قابل توجهی منجر شود.

   

  درمان دروغگویی اجباری

  افرادی که به اجبار دروغ می گویند، ترغیب می شوند که از یک درمانگر واجد شرایط کمک بگیرند. یک درمانگر می تواند به دروغگویان عادی کمک کند تا شرایط آنها و نحوه تأثیر آن بر سایر افراد را درک کنند. آنها همچنین ممکن است تشخیص های اساسی مانند دو قطبی یا ADHD را نشان دهند. در این موارد ، یک درمانگر احتمالاً همه مسائل شخص را به طور همزمان درمان خواهد کرد.

  هنگامی که فردی به درمانگر خود دروغ می گوید، درمان ممکن است دشوار باشد. هنگامی که فرد تحت درمان شرایط خود را تأیید کند، درمان بهترین نتیجه را خواهد داشت.

  مطالب پیشنهادی:

  قرص پروپرانولول

  درمان استرس

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ۳ Comments
  1. […] ۷ علت دروغگویی و درمان آن […]

  2. مهتاب says

   یک خواهر دروغگو دارم که همیشه دروغهاشو انکار و توجیه می کند.

   1. بوجیکا says

    با سلام و احترام
    اگه سن ایشون رو هم اشاره میکردید بهتر بود، معمولا دروغگویی توی سنین کودگی و نوجوانی دلایل مختلفی داره، برای اینکه کمک بهتری بکنید بهشون میتونید کمک گرفتن از مشاوران بوجیکا رو بهشون پیشنهاد کنید

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: