چطور اختلال اضطراب فراگیر (GAD) درمان می شود؟

درمان اختلال اضطراب فراگیر

درمان اختلال اضطراب فراگیرGADاختلال اضطراب عمومی (یا GAD) با اضطراب بیش از حد ، اغراق آمیز و نگرانی در مورد حوادث روزمره زندگی بدون دلیل واضح نگرانی مشخص می شود.

 • درمان اختلال اضطراب فراگیرGAD

  درمان اختلال اضطراب فراگیر GAD

  اختلال اضطراب فراگیر (GAD) با اضطراب بیش از حد، اغراق آمیز و نگرانی در مورد حوادث روزمره زندگی بدون دلیل نگرانی مشخص می شود. افرادی که علائم اختلال اضطراب عمومی دارند همیشه تمایل به فاجعه دارند و نمی توانند از نگرانی در مورد سلامتی، پول، خانواده، کار یا مدرسه جلوگیری کنند. در مبتلایان به GAD، نگرانی اغلب غیر واقعی است و یا از نظر وضعیت متناسب نیست. زندگی روزمره به حالت مداوم نگرانی، ترس و وحشت تبدیل می شود. سرانجام، اضطراب چنان بر تفکر فرد حاکم می شود که در عملکرد روزمره از جمله کار، مدرسه ، فعالیت های اجتماعی و روابط دخالت می کند.

   

  43836490 XL 750x430 - چطور اختلال اضطراب فراگیر (GAD) درمان می شود؟
  درمان اختلال اضطراب فراگیرGAD

  علائم اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

  GAD بر طرز فکر شخص تأثیر می گذارد اما اضطراب نیز می تواند منجر به علائم جسمی شود. علائم GAD می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • نگرانی و تنش بیش از حد و مداوم
  • یک نگاه غیر واقعی از مشکلات
  • بی قراری یا احساس “عصب” بودن
  • تحریک پذیری
  • تنش عضلانی
  • سردرد
  • تعریق
  • تمرکز مشکل
  • حالت تهوع
  • نیاز به مکرر رفتن به حمام
  • خستگی
  • خوابیدن مشکل دارید
  • لرزیدن
  • به راحتی مبهوت می شوند

  علاوه بر این، مبتلایان به GAD غالباً دارای اختلالات اضطرابی دیگری (مانند اختلال هراس یا فوبیا)، اختلال وسواس، اجبار، افسردگی بالینی یا مشکلات اضافی درمورد سوء مصرف مواد مخدر یا الکل هستند.

  How to Manage Social Anxiety rachelidzerda1 1024x780 1 750x430 - چطور اختلال اضطراب فراگیر (GAD) درمان می شود؟
  درمان اختلال اضطراب فراگیرGAD

  چه عواملی باعث اختلال اضطراب فراگیر می شود؟

  علت دقیق GAD کاملاً مشخص نیست اما به نظر می رسد تعدادی از عوامل – از جمله ژنتیک، شیمی مغز و فشارهای محیطی – در پیشرفت آن نقش دارند.

  ژنتیک: برخی تحقیقات نشان می دهد که تاریخچه خانواده در افزایش احتمال ابتلا به GAD نقش دارد. این بدان معنی است که تمایل به توسعه GAD ممکن است در خانواده ها منتقل شود.
  شیمی مغز: GAD با عملکرد غیرطبیعی برخی از مسیرهای سلول عصبی که نواحی خاصی از مغز را درگیر در تفکر و احساسات دارند مرتبط است. این اتصالات سلول عصبی به مواد شیمیایی موسوم به انتقال دهنده های عصبی بستگی دارد که اطلاعات را از سلول عصبی به سلول دیگر منتقل می کنند. اگر مسیرهایی که نواحی خاصی از مغز را به هم وصل می کنند به طور مؤثر اجرا نشوند، ممکن است مشکلات مربوط به خلقی یا اضطراب ایجاد شود. داروها، روان درمانی و سایر روشهای درمانی که به نظر می رسد  ممکن است سیگنالینگ بین مدارها را بهبود بخشد و به بهبود علائم مربوط به اضطراب یا افسردگی کمک کند.
  عوامل محیطی: تروما و وقایع استرس زا، مانند سوءاستفاده، مرگ یک دوست، طلاق ، تغییر شغل یا مدارس، ممکن است در GAD نقش داشته باشد. GAD همچنین ممکن است در دوره های استرس بدتر شود. استفاده و برداشت از مواد اعتیاد آور ، از جمله الکل ، کافئین و نیکوتین نیز می تواند اضطراب را بدتر کند.

  لطفا بخوانید: قرص های تاخیری

  برای استفاده از خدمات روانشناسی
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858-09212773724

  اختلال اضطراب فراگیر چگونه تشخیص داده می شود؟

  اگر علائم بیماری GAD وجود داشته باشد ، پزشک با پرسیدن سوالی در مورد تاریخچه پزشکی و روانپزشکی شما ارزیابی را شروع می کند و ممکن است معاینه بدنی را انجام دهد. اگرچه آزمایشهای آزمایشگاهی برای مشخص کردن اختلالات اضطرابی وجود ندارد ، پزشک ممکن است از آزمایشات مختلفی برای جستجوی بیماریهای جسمی به عنوان علت علائم استفاده کند.

  پزشک تشخیص GAD خود را بر اساس گزارش هایی از شدت و مدت علائم – از جمله مشکلات عملکرد ناشی از علائم – پایه گذاری می کند. پزشک سپس مشخص می کند که آیا علائم و میزان اختلال عملکرد نشان دهنده یک اختلال اضطراب خاص است یا خیر. اگر علائم بیش از مدت زمان حداقل شش ماه وجود داشته باشد ، GAD تشخیص داده می شود. این علائم همچنین باید در زندگی روزمره تداخل ایجاد کند ، مانند اینکه باعث می شود کار یا مدرسه از دست نرود.

  چگونه اختلال اضطراب فراگیر درمان می شود؟

  اگر وضعیت پزشکی دیگری یافت نشد، ممکن است به روانپزشک یا روانشناس ، متخصصان روانشناس مراجعه کنید که برای تشخیص و معالجه بیماریهای روانی مانند GAD متخصص هستند. درمان GAD اغلب شامل ترکیبی از دارو و درمان شناختی رفتاری است.

  Photo 750x430 - چطور اختلال اضطراب فراگیر (GAD) درمان می شود؟
  درمان اختلال اضطراب فراگیرGAD

  دارو:

  داروها برای درمان GAD در دسترس هستند و ممکن است برای افرادی که اضطراب آنها به عملکرد روزانه تداخل دارد ، بسیار مفید باشد. داروهایی که اغلب برای درمان GAD در کوتاه مدت استفاده می شود (از آنجا که می توانند اعتیاد آور باشند، آرام بخش هستند و می توانند در حافظه و توجه تداخل ایجاد کنند) از دسته داروهایی بنام بنزودیازپین ها هستند. این داروها گاهی اوقات به عنوان داروهای آرام بخش-خواب آور یا “آرام بخش های جزئی” نیز شناخته می شوند ، زیرا می توانند به طور موقت احساسات شدید اضطراب را از بین ببرند. آنها با کاهش علائم جسمی اضطراب مانند فشار عضلانی و بیقراری، کار می کنند. بنزودیازپین های متداول شامل آلپرازولام، کلردیازپوکسید ، دیازپام و لورازاپام هستند. این داروها می توانند در هنگام ترکیب با بسیاری از داروهای دیگر اثرات آرام بخش را بیشتر کنند و در صورت مخلوط کردن با الکل نیز خطرناک هستند. برخی از داروهای ضد افسردگی ، مانند دولوکستین ، اسیتالوپرام اگزالات ، فلوکستین، پاروکستین ، سرترالین  و ونلافاکسین نیز برای درمان GAD برای مدت زمان طولانی استفاده می شوند. این داروهای ضد افسردگی ممکن است چند هفته طول بکشد تا شروع به کار کنند ، اما آنها برای درمان طولانی مدت GAD ایمن تر و مناسب تر هستند.

  لطفا بخوانید: لقاح مصنوعی

  درمان شناختی

  رفتاری: افرادی که از اختلالات اضطرابی رنج می برند ، اغلب در این نوع درمانی شرکت می کنند ، که در آن شما یاد می گیرید الگوهای و اندیشه های فکر و رفتارهایی را که منجر به احساس اضطراب می شود ، بشناسید و تغییر دهید. این نوع درمانی با نگاه واقع بینانه تر به نگرانی ها به محدود کردن تفکر تحریف شده کمک می کند.

  بعلاوه ، تکنیک های آرامش بخش ، مانند تنفس عمیق و برگشت بیو فید ، ممکن است به کنترل کشش عضلانی که اغلب با GAD همراه است کمک کند.

  آیا عوارض جانبی درمان GAD وجود دارد؟

  در صورت استفاده مداوم از این داروها ، وابستگی به داروهای آرام بخش-خواب آور (بنزودیازپین ها) یک عارضه بالقوه برای درمان است. عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی که GAD را درمان می کنند با توجه به داروی خاص و شخصی که آنها را مصرف می کند متفاوت است. عوارض جانبی رایج می تواند شامل خواب آلودگی، افزایش وزن، حالت تهوع و مشکلات جنسی باشد.

  چشم انداز افراد مبتلا به GAD چیست؟

  اگرچه بسیاری از مبتلایان به GAD قابل درمان نیستند و علائم بیماری ممکن است هر از گاهی برگردد اما اکثر افراد با درمان صحیح از علائم خود تسکین قابل توجهی می دهند.

  آیا می توان از GAD جلوگیری کرد؟

  از اختلالات اضطرابی مانند GAD قابل پیشگیری نیست. با این حال ، مواردی وجود دارد که می توانید برای کنترل یا کاهش علائم انجام دهید ، از جمله:

  • مصرف محصولاتی که حاوی کافئین هستند مانند قهوه، چای و شکلات را متوقف کنید یا کاهش دهید.
  • قبل از مصرف داروهای بدون نسخه یا داروهای گیاهی از پزشک یا داروساز خود بخواهید. بسیاری حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند علائم اضطراب را افزایش دهند.
  • روزانه ورزش کنید و یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
  • پس از یک تجربه آسیب زا یا مزاحم به دنبال مشاوره و پشتیبانی باشید.
  • روشهای مدیریت استرس مانند یوگا یا مراقبه را تمرین کنید.
  Panic Attack 1 750x430 - چطور اختلال اضطراب فراگیر (GAD) درمان می شود؟
  درمان اختلال اضطراب فراگیرGAD

   

  برای استفاده از خدمات روانشناسی
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858-09212773724

  مطالب پیشنهادی:

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: