خوش بینی ؛ اهمیت خوش بینی ؛ مهارت خوش بینی ؛ تاثیر خوش بینی در زندگی

معمولاً تصور می شود که خوش بینی یک ویژگی نسبتاً بی اهمیت است. خوشبین معمولا به عنوان کسی تصور می شود که پوشش نقره را روی هر ابر بی ارزش و اهمیتی مشاهده می کند و جهان را از طریق عینک هایی با رنگ گل سرخ (یا لیوانی که همیشه نیمی از آن پر است) مشاهده می کند. 

 • خوش بینی

  خوش بینی

  معمولاً تصور می شود که خوش بینی یک ویژگی نسبتاً بی اهمیت است. خوشبین معمولا به عنوان کسی تصور می شود که پوشش نقره را روی هر ابر بی ارزش و اهمیتی مشاهده می کند و جهان را از طریق عینک هایی با رنگ گل سرخ (یا لیوانی که همیشه نیمی از آن پر است) مشاهده می کند. برخی از این نگرش ها می توانند در بین خوش بینان شایع باشند اما با گذشت بیش از 20 سال از تحقیقات علمی محکم در مورد موضوع، مشخص است که خوش بینی بسیار عمیق تر از آنچه قبلاً تصور می شد، معنا می شود.

  راه اصلی برای تعریف خوش بینی، استفاده از مفهوم “سبک توضیحی” است. این رویکردی است که استاد مارتین سلیگمن، رهبر جنبش مثبت روانشناسی انجام داده است و روشی است که برای ما مناسب ترین است.

  03 optimists couple 750x430 - خوش بینی ؛ اهمیت خوش بینی ؛ مهارت خوش بینی ؛ تاثیر خوش بینی در زندگی
  خوشبینی

  خوش بینی توضیحی چیست؟

  اساس خوش بینی در معنای مثبت بودن یا داشتن تصویر پیروزی در حوادث نیست، بلکه به طرز فکر شما نسبت به اتفاقات وابسته است. استدلال می شود که هرکدام از ما سبک تفسیری خاص خود را داریم، راهی برای فکر کردن در مورد دلایل چیزهایی که در زندگی ما اتفاق می افتد. ما سبک توضیحی خود را در دوران کودکی توسعه می دهیم مگر آنکه اقدامات عمدی برای تغییر در آن برداشته شود، در کل زندگی ما دوام خواهد داشت، به عنوان یک منشور عمل می کنیم که از طریق آن به خودمان بیان می کنیم که چرا اتفاقات، خوب یا بد برای ما می افتد. پروفوسور سولیگمن استدلال می کند که سه بعد اصلی وجود دارد که ما برای تفسیر وقایع در زندگی خود استفاده می کنیم، این ابعاد پایداری، فراگیر بودن و شخصی سازی است.

  28BRODYOPTIMISM superJumbo 750x430 - خوش بینی ؛ اهمیت خوش بینی ؛ مهارت خوش بینی ؛ تاثیر خوش بینی در زندگی
  خوش بینی

  ماندگاری در مقابل موقتی بودن

  افرادی که شیوه توضیحی آنها بدبینی است، فرض می کنند که وقتی چیزی اشتباه پیش می رود، همیشه باید اشتباه پیش برود. اگر یک کنفرانس نامناسب ارائه دهند، فرض می کنند که همیشه در سخنرانی های عمومی ضعیف خواهند بود. هیچ شانس موفقیتی برای من در این کار نیست، من فقط ارائه را خراب می کنم، خراب می شود و مردم هرگز احساس نمی کنند که من کار خوبی انجام داده باشم. 

  کسانی که سبک خوش بینانه دارند، به سادگی به خود خواهند گفت که دفعه بعد بهتر خواهد شد، که این فقط یک بازگشت موقت است. ممکن است آماده سازی من به اندازه کافی خوب نباشد و به هر حال ، تماشاگران هم خسته بودند و خیلی سرزنده نبودند. دفعه بعد که من آمادگی بیشتری خواهم داشت و سعی خواهم کرد نتیجه بهتری بگیرم.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 02126767945

  اشتباه خاص در مقابل فراگیری جهانی

  وقتی اوضاع برای بدبینان اشتباه پیش می رود، تمایل به فاجعه سازی دارند. آنها شکستهای خود را فراگیر یا جهانی می بینند:

  • من هرگز در تیم هندبال خوب نخواهم بود.
  • من به عنوان یک پدر و مادر یک ضعف کامل دارم.
  • هیچ یک از مدیران مانند مدیر من بد نیستند.
  خوشبین ها شکست را دوست ندارند، اما آنها آن را به عنوان یک نقص خاص به جای همه گیر بودن می بینند:
  • من روز شنبه خوب بازی نکردم اما به دلیل درد زانو فرصت تمرین را از دست دادم، مجدد تلاش میکنم.
  • من وقت کافی برای دخترم نگذاشته ام.
  • رئیس من زیاد با من خوش رفتار نیست ، اما من با سایر مدیران خوب می شوم.

  نقطه مقابل در توضیح همه گیر بودن رویدادهای خوب صدق می کند. بدبین احتمالاً موفقیت را بسیار خاص می بیند:

  • بازی خوبی داشتم ، اما فقط به این دلیل که دفاع آنها ضعیف بود.
  • پسرم با من خوش رفتار بود زیرا توانستم در فیزیک او به او کمک کنم.
  • من فقط این پیشرفت کاری را بدست آوردم زیرا توانستم آن قرارداد بزرگ را ببندم.
  GettyImages 513782137 5b7dbe4cc9e77c00503ff7a8 750x430 - خوش بینی ؛ اهمیت خوش بینی ؛ مهارت خوش بینی ؛ تاثیر خوش بینی در زندگی
  خوش بینی

  افراد بدبین نمی بینند که ویژگی های فراگیر، مهارت ها و خصوصیاتی دارند که می توانند در هر بخشی از زندگی خود از آنها استفاده کنند. باز هم ، خوش بین ها چیزهای مختلفی می بینند. رویدادهای خوب به عنوان همه جانبه در زندگی آنها دیده می شود. ریویچ این بعد را به عنوان ”همه چیز در مقابل هیچ” توصیف می کند. او هم چنین این را دلیلی می داند که بیان می کند آیا شما تمایل به جهانی سازی و فاجعه سازی برای دیدن مشکلی دارید که در بسیاری از جنبه های زندگی شما جریان دارد. اگر می بینید که در یکی از زمینه های زندگی خود موفقیت ها و مزایایی دارید که دیگران را به تحسین وادار می کند ، شما همه چیز هستید؟ یا اگر شما نقصی در زندگی خود دارید یا به مشکلی بر می خورید، هیچ چیز نیستید؟

  شخصی سازی در مقابل خارجی

  این محور درمورد تصمیم گیری است که هنگام اشتباه انجام می شود در مورد اینکه چه کسی مقصر است. بدبین ها خود را سرزنش می کنند ، بنابراین مشکل را درونی می کنند. خوش بین ها تمایل دارند که دیگران یا رویدادهای خارجی را که خارج از کنترل آنها بوده مقصر بدانند ، بنابراین سرزنش را بیرونی می کنند. کسانی که تمایل دارند خود را مقصر بدانند که درباره همه چیز اشتباه می کنند ، اعتماد به نفس پایینی دارند ، در حالی که افرادی که دلایل بیرونی که منجر به بروز مشکل می شوند را پیدا می کنند ، معمولاً نسبت به خود احساس مثبت تری خواهند داشت.

  تفاوتهای جنسیتی در خوش بینی

  مردان نسبت به کار خوش بین هستند و عدم موفقیت را به دلایل موقتی ، محلی و خارجی نسبت می دهند. آنها در مورد شکستهای بین فردی بدبین هستند و از دلایل دائمی ، فراگیر و شخصی استفاده می کنند. زنان برعکس هستند: آنها نسبت به مشکلات اجتماعی خوش بین هستند اما نسبت به پیشرفت بدبین هستند. اگرچه میزان متوسط خوش بینی تقریباً برای زنان و مردان یکسان است ، تحقیقات همانطور که بیان بالا نشان می دهد، تفاوت جنسیتی قابل توجهی در مورد چیزهایی که ما به آنها خوش بین هستیم یا بدبین هستیم، نشان می دهد.

  سلیگمن اظهار می دارد که یکی از دلایلی که مردان تمایل بیشتری به بالا رفتن از نردبان ترقی شغلی نسبت به همکاران زن خود دارند می تواند به این دلیل باشد که وقتی زنان با عدم موفقیت مواجه می شوند به خود توضیحات بدبینانه می دهند و از نظر اجتماعی مشروط به پذیرش آن توضیحات هستند در حالی که مردان برعکس آن را انجام می دهند.

  shutterstock 275521532 750x430 - خوش بینی ؛ اهمیت خوش بینی ؛ مهارت خوش بینی ؛ تاثیر خوش بینی در زندگی
  خوش بینی

   

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 02126767945

  مطالب پیشنهادی:

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: