عصبانیت

خشم | تعریف خشم | علت عصبانیت زنان | کنترل خشم | عوارض عصبانیت شدید

 • خشم

  خشم

  خشم یک حالت احساسی است که از میزان خفیف تا خشم شدید متفاوت است. مانند سایر احساسات، با تغییرات فیزیولوژیکی و بیولوژیکی همراه است؛ هنگامی که شما عصبانی هستید، ضربان قلب و فشار خون شما افزایش می یابد، همانطور که سطح هورمون های  آدرنالین و نورآدرنالین نیز افزایش می یابد.

  خشم می تواند ناشی از حوادث داخلی و خارجی باشد. علت خشم شما می تواند یک فرد خاص (مانند یک همکار یا مدیر) و یا رویداد (یک ترافیک، یک پرواز لغو شده) باشد. یا خشم شما ممکن است ناشی از نگرانی در مورد مشکلات شخصی شما باشد. خاطراتی از وقایع تروماتیک یا ناراحت کننده نیز می توانند احساس خشم وعصبانیت را به وجود آورند.

  خشم یک احساس کاملا طبیعی و انسانی است. اما هنگامی که از کنترل خارج شود، مشکل ساز می شود و می تواند مشکلاتی را در کار، روابط شخصی شما و در کیفیت کلی زندگی شما ایجاد کند.

  anger control 300x180 - خشم | تعریف خشم | علت عصبانیت زنان | کنترل خشم | عوارض عصبانیت شدید
  خشم

  ابراز خشم

  روش غریزی و طبیعی برای بیان عصبانیت، واکنش شدید است. خشم یک واکنش طبیعی و سازنده برای تهدید حیات است؛ پاسخ به احساسات و رفتارهای قدرتمندانه، اغلب پرخاشگرانه است که ما را در برابر حمله و دفاع از خودمان یاری می کند. بنابراین خشم برای بقای ما ضروری است.

  از سوی دیگر، ما نمیتوانیم از نظر فیزیکی هر کسی و یا جسمی را که باعث تحریک و یا آزار ما می شود، بشکنیم؛ قوانین، هنجارهای اجتماعی و محدوده عرف عمومی،  میتواند خشم ما را محدود کند.

  مقابله با خشم

  مردم از انواع مختلفی از فرآیندهای آگاهانه و ناخودآگاه برای مقابله با احساس عصبانیت استفاده می کنند. سه رویکرد اصلی بیان، سرکوب و آرام سازی است. ابراز احساسات عصبانی به شیوه ی قاطعانه، سالم ترین راه برای ابراز خشم است. برای انجام این کار، شما باید یاد بگیرند که چطور نیازهای خود را مشخص کنید و چگونه آنها را ببینید، بدون اینکه به دیگران آسیب برسانید.
  خشم می تواند سرکوب شود و سپس تبدیل یا هدایت شود. این اتفاق زمانی می افتد که شما خود را در خشم نگه دارید.. هدف این است که خشم خود را مهار و یا سرکوب و آن را تبدیل به رفتار سازنده تر کنید. خطر این نوع پاسخ این است که اگر اجازه ندهید خشم خود را ابراز کنید، خشم شما می تواند موجب فشار خون بالا یا افسردگی شود.

  و عصبانیت 300x173 - خشم | تعریف خشم | علت عصبانیت زنان | کنترل خشم | عوارض عصبانیت شدید
  خشم
  عصبانیت غیرمنطقی می تواند مشکلات دیگری ایجاد کند. می تواند منجر به خشم پاتولوژیک، مانند رفتار غیر انسانی و تهاجمی شود یا شخصیتی که به نظر می رسد همیشه عصبی و خصمانه است.
  در نهایت، شما می توانید در درون آرام شوید. این به معنای کنترل رفتار بیرونی شما نیست، بلکه کنترل پاسخ های درونی شما، انجام مراحل برای کاهش ضربان قلب و آرام کردن خودتان است و اجازه دهید احساساتتان فروکش کنند.
  همانطور که دکتر اسپیلبرگر یاد می کند، “زمانی که هیچ کدام از این سه تکنیک کار نمی کنند، این زمانی است که فرد به دردسر می افتد.”

  خشم می تواند عواقب جسمی و روانی  زیادی داشته باشد. روانشناسان تاکید میکنند که شخص عصبانی می تواند به راحتی اشتباه کند چون خشم باعث از دست دادن  کنترل فرد بر رفتار های خود میشود.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در مورد کنترل خشم و عصبانیت و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02126767945 – 02122636858 –  09212773724

  چرا بعضی از افراد بیش از بقیه عصبانی می شوند؟

   برخی افراد واقعا بیشتر از دیگران خشمگین هستند؛ همچنین کسانی هستند که خشم خود را با شیوه های دیدنی و با صدای بلند نشان نمی دهند، بلکه به طور مکرر تحریک پذیر و خشمگین هستند. افرادی که دائما خشمگین هستند به طور کلی افرادی هستند که زود ناامید می شوند. اگر به نظر آنها وقایع به نحوی ناعادلانه به نظر برسد، آنها خشمگین میشوند: به عنوان مثال، برای یک اشتباه جزئی، از کوره در میروند.

  کنترل خشم و عصبانیت 768x432 300x169 - خشم | تعریف خشم | علت عصبانیت زنان | کنترل خشم | عوارض عصبانیت شدید
  خشم

   چه چیزی باعث این رویداد می شود؟

  عوامل زیادی دخیل هستند،یک علت ممکن است ژنتیکی یا فیزیولوژیکی باشد: شواهدی وجود دارد که برخی از کودکان سریع بر افروخته و ناراحت میشوند و این نشانه ها از سن بسیار پایین دیده می شود. عامل دیگر ممکن است فرهنگی اجتماعی باشد. خشم اغلب یک احساس منفی است؛ ما آموخته ایم که ابراز همه احساسات درست است مثلا ابراز اضطراب، افسردگی و یا احساسات دیگر، اما خشم نه.
  در نتیجه، ما یاد نمی گیریم که چگونه آن را کنترل کنیم یا آن را به طور سازنده هدایت کنیم. تحقیقات نیز نشان داده است که پیشینه خانوادگی نقش مهمی در کنترل و ابراز خشم دارد. به طور معمول، افرادی که به راحتی خشمگین می شوند از خانواده های ناخوشایند هستند و در ارتباطات عاطفی ماهر نیستند.
  لطفا بخوانید: مکانیسم های دفاعی 

  آیا درست است که تمام خشم و عصبانیت خود را بیرون بریزیم؟

  امروزه روانشناسان می گویند این یک افسانه خطرناک است. برخی از مردم از این نظریه به عنوان یک مجوز برای آسیب رساندن به دیگران استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که “خلع سلاح” در واقع باعث خشم و تجاوز بیشتر می شود و هیچ کاری برای کمک به شما (یا شخصی که شما را عصبانی کرده) نمی کند. بهتر است بدانید که این امر موجب خشم بیشتر می شود.

  علائم خشم تهاجمی

  • بدرفتاری، مانند تهدید مردم به طور مستقیم، آزار و اذیت، توهین، فریاد زدن.
  • تخریب، مانند از بین بردن اشیاء به عنوان خرابکاری، آسیب رساندن به حیوانات، سوء استفاده از کودک، از بین بردن رابطه، رانندگی بی پروا، سوء مصرف مواد.
  • آسیب پذیری، مانند خشونت، از جمله سوء استفاده جنسی و تجاوز جنسی، نادیده گرفتن احساسات مردم، تبعیض، مجازات کردن افراد برای اعمال غیرمجاز، برچسب زدن به دیگران.
  • رفتارهای ریسک پذیری، مانند صحبت کردن با صدای بلند، راه رفتن تند، رانندگی بیش از حد سریع، هزینه های بی پروا.
  • خودخواهی، مانند نادیده گرفتن نیازهای دیگران.
  • تهدیدات مانند ترساندن مردم با گفتن اینکه چگونه می تواند به آنها آسیب برساند، تکان دادن مشت، پوشیدن لباس یا نمادهای مربوط به رفتار خشونت آمیز.
  • سرزنش ناعادلانه، مانند متهم کردن دیگران به اشتباهات شخصی خود، سرزنش مردم برای احساسات خود، اتهامات عمومی.
  • غیر قابل پیش بینی بودن، از قبیل انفجار مخرب بیش از سرخوردگی های جزئی، حمله بدون تبعیض، اعطای مجازات ناعادلانه، آسیب رساندن به دیگران، استدلال های غیر منطقی.

  روشهای کنترل خشم

  آرامش یا ریلکسیشن
  • تنفس عمیق و دیدن تصاویر آرامش بخش، می تواند به آرام کردن احساس عصبانیت شما کمک کند. کتاب ها و دوره هایی وجود دارد که می تواند تکنیک های آرام بخشی را به شما آموزش دهد و هنگامی که تکنیک ها را یاد می گیرید، می توانید آنها را در هر شرایطی اجرا کنید. اگر در رابطه ای قرار دارید که هر دو طرف خشمگین هستید، شاید برای شما هم مفید باشد که بتوانید این تکنیک ها را بیاموزید.برخی از روشهای ساده زیر را می توانید امتحان کنید:
  •   نفس عمیقی از دیافراگم خود بکشید تنفس از قفسه سینه شما را آرام نخواهد کرد.
  •     به آرامی یک کلمه آرام یا عبارت مانند “آرامش” را تکرار کنید. در حین تنفس عمیق تکرار کنید.
  •     استفاده از تصاویر؛ تجسم یک تجربه آرامش بخش، از حافظه و تخیل خود استفاده کنید.
  •     با تمرینات یوگا می توانید ماهیچه های خود را آرام کنید و احساس آرامش بیشتری داشته باشید.این تکنیک ها را روزانه انجام دهید. یاد بگیرید که به طور خودکار از آنها استفاده کنید.
  بازسازی شناختی

  به عبارت ساده، این به معنای تغییر دادن راه شما است. مردم عصبانی تمایل به لعنت، قسم دادن، یا صحبت کردن در شرایط بسیار دشواری دارند که اندیشه های درونی خود را بازتاب می دهند. وقتی عصبانی هستید، تفکرتان می تواند بسیار عجیب و غیرمنتظره باشد. سعی کنید این افکار را با موارد منطقی تر جایگزین کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه به خودتان بگویید «آه، این وحشتناک است، همه چیز خراب شده است، به خودتان بگویید، ناامید کننده است و این قابل درک است که من در مورد آن ناراحت هستم، اما این پایان جهان نیست.

  به خودتان یادآوری کنید که عصبانی شدن چیزی را درست نمیکند و احساس شما را بهتر نمیکند (و در واقع باعث میشود احساس بدی پیدا کنید). گاهی خشم و ناامیدی ما در زندگی ناشی از مشکلات واقعی و غیر قابل اجتناب است و خشم اغلب پاسخ طبیعی و سالم به این مشکلات است. همچنین یک باور فرهنگی وجود دارد

  بدخلقی و ویژگی های زننده خانم ها1 1 300x209 - خشم | تعریف خشم | علت عصبانیت زنان | کنترل خشم | عوارض عصبانیت شدید
  خشم

  که هر مشکلی یک راه حل دارد، پس از آن، بهترین نگرش به چنین وضعیتی، این است که به یافتن راه حل متمرکز شویم و به این بستگی دارد که چگونه با مشکل برخورد می کنید.

  خوب فکر کنید

  افراد عصبانی ناگهان از جا میپرند و دست به عمل ناخوشایندی می زنند و برخی از این نتایج می تواند بسیار ناخوشایند باشد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که اگر شما در بحث داغی هستید، آرام شوید و به پاسخ های خود فکر کنید. اولین چیزی که به ذهنتان می رسد را نگویید، آرام باشید و در مورد آنچه میخواهید بگویید، با دقت فکر کنید. در عین حال، با دقت به آنچه دیگران میگویند، گوش کنید.

  محیط خود را تغییر دهید

  گاهی اوقات این محیط اطراف ما است که باعث تحریک و خشم ما می شود. مشکلات و مسئولیت ها می توانند بر احساس ناراحتی شما افزوده شوند و شما را به دام احساسات ناگوار بیاندازند که در نهایت باعث احساس خشم و عصبانیت شما می شوند پس بهترین راه این است که بلافاصله محیط خود را تغییر دهید.

  ایزابل می گوید: “همه نسبت به عصبانیت واکنش جسمی دارند. از آنچه بدن شما به شما می گوید آگاه باشید و برای آرام کردن خود قدم بردارید.”

  علائم عصبانیت خود را تشخیص دهید

  قلب شما سریعتر می تپد و سریعتر نفس می کشید ،بدنتان شما را برای عمل آماده می کند. همچنین ممکن است متوجه علائم دیگری از جمله تنش در شانه ها یا سفت شدن مشت های خود شوید. ایزابل می گوید: “اگر به این علائم توجه کرده اید ، اگر سابقه از دست دادن کنترل را داشته اید ، از این وضعیت خارج شوید.”

  تا ده بشمارید

  شمردن تا 10 به شما زمان خنک شدن می دهد ، بنابراین می توانید با وضوح بیشتری فکر کنید و بر انگیزه شلاق زدن غلبه کنید.

  به آرامی نفس بکشید

  بیشتر از پیش نفس بکشید و هنگام نفس کشیدن آرام بگیرید. ایزابل می گوید: “هنگامی که احساس عصبانیت می کنید ، به طور خودکار بیش از حد نفس می کشید و ترفند این است که نفس بیشتری را از درون بکشید.” این کار باعث آرامش شما می شود و به شما کمک می کند با وضوح بیشتری فکر کنید. ”

  مدیریت خشم در دراز مدت

  هنگامی که بتوانید تشخیص دهید که عصبانی هستید و می توانید خود را آرام کنید ، می توانید به طور کلی به دنبال راه هایی برای کنترل خشم خود باشید.

  ورزش می تواند به عصبانیت کمک کند

  با ورزش و آرامش سطح استرس عمومی خود را پایین بیاورید. دویدن ، پیاده روی ، شنا ، یوگا و مدیتیشن تنها چند فعالیت هستند که می توانند استرس را کاهش دهند. ایزابل می گوید: “ورزش به عنوان بخشی از زندگی روزمره خود راهی مناسب برای خلاص شدن از شر تحریک و عصبانیت است.”

  مراقبت از خود ممکن است شما را آرام نگه دارد

  برای استراحت منظم وقت بگذارید و از خواب کافی اطمینان حاصل کنید. مواد مخدر و الکل می توانند مشکلات عصبانیت را بدتر کنند. ایزابل می گوید: “آنها بازدارندگی ها و تحمل را پایین می آورند و در واقع ، ما به بازدارندگی نیاز داریم تا وقتی عصبانی می شویم ، مانع عمل غیرقابل قبول ما شود.”

  خلاق باشید

  نوشتن ، موسیقی ، رقص یا نقاشی می تواند تنش را رها کند و احساس عصبانیت را کاهش دهد.

  در مورد احساس خود صحبت کنید

  بحث در مورد احساسات خود با یک دوست می تواند مفید باشد و به شما کمک می کند دیدگاه متفاوتی از اوضاع کسب کنید.

  افکار عصبانی را رها کنید

  ایزابل می گوید: “سعی کنید از هرگونه روش غیر اندیشمندی برای تفکر رها شوید.” “افکاری مانند” این عادلانه نیست “یا” این افراد نباید در این جایگاه باشند “، می توانند عصبانیت را بدتر کنند.

  فکر کردن به این صورت باعث می شود تا روی هر آنچه که باعث عصبانیت شما می شود ، متمرکز شوید. بگذارید این افکار بروند و آرامش راحت تر خواهد بود.

  سعی کنید از استفاده از عباراتی که عبارتند از:

  • همیشه (به عنوان مثال ، “شما همیشه این کار را می کنید”)
  • هرگز (“تو هرگز به من گوش نمی کنی”)
  • باید یا نباید (“شما باید کاری را که می خواهم انجام دهم” یا “نباید در آنجا باشید”)
  • باید یا نباید (“من باید به موقع برسم” یا “من نباید دیر برسم”)
  • باید یا نباید (“مردم باید از جلوی راه من خارج شوند”)

  اضطراب ، ترس و عصبانیت

  دکتر جیمز ووولارد ، روانپزشک و مشاور کودک و نوجوان ، می گوید: بعضی اوقات وقتی مردم درباره “عصبانیت” صحبت می کنند ، منظور آنها پرخاشگری است. “غالباً وقتی مردم عصبانیت را تجربه می کنند به نظر می رسد ، به این دلیل هست که آنها نیز احساس ترس می کنند یا تهدید را درک می کنند و با پاسخ” مبارزه و خشم”به این موضوع پاسخ می دهند.” “از خود بپرسید” از چه چیزی می توانم ترسیده باشم؟ ” دکتر وولارد می گوید: ”می توانید مجموعه مختلفی از گزینه ها را به خود ارائه دهید.”

  دریابید که چگونه اضطراب خود را مدیریت کنید

  دکتر وولارد می افزاید: “مدیریت عصبانیت شما بیشتر وابسته به مدیریت شادی و ناراحتی شماست تا عصبانیت شما.” “این باید بخشی از برنامه توسعه هوش هیجانی و تاب آوری شما است.

  خشونت خانگی و عصبانیت

  اگر عصبانیت کنترل نشده منجر به خشونت خانگی (خشونت یا رفتار تهدیدآمیز در خانه) شود ، مکانهایی وجود دارند که کمک و پشتیبانی می کنند. می توانید با پزشک و روانشناس خود صحبت کنید.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در مورد کنترل خشم و عصبانیت و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 – 02126767945 – 09212773724

  مطالب پیشنهادی:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن