06stone articleLarge - حسادت | درمان حسادت | انواع حسادت | دلیل حسادت

حسادت | درمان حسادت | انواع حسادت | دلیل حسادت

 • حسادت

  حسادت

  حسادت غالباً عاطفه ای اشتباه درک می شود. این احساس می تواند شما را در هر جایی گرفتار کند – به عنوان مثال وقتی در کنار دوستان خود قرار گرفته اید و می شنوید که آنها در مورد یک رابطه عاشقانه جدید یا برنامه های آخر هفته تفریحی خود صحبت می کنند. همچنین وقتی غریبه باشید می توانید این فرضیه را ایجاد کنید که زندگی آنها را بر اساس چیزهای سطحی مانند لباس هایی که پوشیده اند یا کیفی که حمل می کنند ، قضاوت کنید. با این وجود همچنین این حس می تواند فرد را برای کار ، آموزش و یا تحصیل سرسخت تر کند.

  1 KS6rp1gtSYZcR3yrJ5QH5g 300x200 - حسادت | درمان حسادت | انواع حسادت | دلیل حسادت
  حسادت

  حسادت چیست؟

  حسادت یک احساس است. ممکن است وقتی می خواهید چیز دیگری را داشته باشید حسادت کنید. این ممکن است ماهیت رقابتی شما را به وجود آورد اما می تواند منجر به احساسات دیگری مانند عصبانیت یا غم شود.  همچنین می تواند بر رفتار و واکنش های شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، حسادت می تواند باعث شود تا خود را منزوی کنید (از قرار گرفتن در اطراف دیگران خودداری کنید) و همچنین می تواند باعث شود که شما حرف های بد بزنید یا غیبت کنید.  ممکن است به شایعات منجر شود که می تواند موانعی بین افراد ایجاد کند ، احساسات ناخوشایند را طولانی کند و در نهایت به دیگران صدمه بزند. در بدترین حالت ممکن است باعث شود که بعضی از افراد نسبت به دیگران پرخاشگر شوند یا حتی منجر به خشونت جسمی شود.

  چرا احساس حسادت می کنیم؟

  بسیاری اوقات افکار شما در مورد وضعیت یا خود شخص می تواند این احساسات را به وجود آورد. اگر فکر می کنید به اندازه کافی خوب نیستید و در عین حال دیگران را بهتر یا “کسی که همه چیز دارد” مشاهده می کنید ، ممکن است حسادت کنید. حسادت همچنین اگر احساس می کنید فرصت های دیگران به شما داده نشده است، می تواند اتفاق بیفتد.

  what is jealousy 300x254 - حسادت | درمان حسادت | انواع حسادت | دلیل حسادت
  حسادت

  آیا حسادت خوب است؟

  طبیعی است که حسادت را تجربه کنید و حتی طبیعی تر است که آن را به روش های مختلفی تجربه کنید. حسادت اتفاق می افتد و پذیرفتن آن خوب است. شما نه فرد وحشتناک و نه تنها فردی هستید که تا به حال اینگونه احساس کرده اید.  می تواند شما را برای سخت تر کار کردن و رسیدن به اهدافتان انگیزه دهد ، اما گاهی هم می تواند در سر راه شما قرار بگیرد و شما را از خوشبختی باز دارد.

  دوست ندارم حسادت کنم چگونه می توانم این احساس را متوقف کنم؟

  لحظه ای به خود اندیشی بروید ، که اصطلاحی است اساساً به معنای “خودتان را چک کنید”. اگر احساس حسادت می کنید ، به گذشته فکر کنید وقتی در گذشته این احساس را کردید در لحظه توقف کنید و به آنچه اتفاق می افتد در ذهن و قلب خود فکر کنید. آیا خودتان را با شخص دیگری مقایسه می کنید؟ اگر چنین است ، به خود یادآوری کنید که همه داستان و مسیر زندگی خود را دارند. شما در برنامه خودتان به موارد بسیار خوبی خواهید رسید ، نه شخص دیگری. اگر احساس می کنید زیرا معتقدید که به شما فرصتهای یکسانی داده نمی شود: صحبت کنید. از صحبت کردن با یکی از اعضای خانواده ، رهبر جامعه یا معلم درباره نگرانی های خود نترسید. آنها ممکن است بتوانند در مورد چگونگی غلبه بر احساسات ، مشارکت بیشتر و بهبود وضعیت شما به شما پیشنهاداتی بدهند.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در همه زمینه ها و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 – 02126767945 – 09212773724

  یک تاکتیک پیشرفته تر از تأمل در لحظه (که بسیار سخت است و تمرین زیادی طلب می کند) این است که خود را ترغیب کنید که به تصویر بزرگتر نگاه کنید. به عنوان مثال ، در طول ورزش ، از خود بپرسید: “آیا به استعداد کسی در زمین بازی حسادت می کنید؟” به جای اینکه بین شما و شخصی که تحسین می کنید دشمنی و فاصله قرار دهید ، سعی کنید با آن شخص آشنا شوید. شما ممکن است دوستی را کسب کنید که دارای علاقه های مشابه باشد و او ممکن است به شما در پیشرفت مهارت های شما کمک کند.

  اگر دوست دختر / دوست پسر / دوست من حسود باشد چه می شود؟

  از آنجایی که احساس حسادت طبیعی است ، احتمالاً دوست دختر / دوست یا دوست شما نیز این احساسات را تجربه کرده است. اگر متوجه شدید شریک زندگی شما یا دوست شما حسادت می کند ، (به خصوص اگر شما به همین دلیل از رابطه خود راضی نیستید) رک باشید و بگویید: “به نظر می رسد ناراحت هستید. آیا چیزی شما را آزار می دهد؟ ” قبل از اینکه حسادت باعث ایجاد استدلال شود ، شما باید به صحبت کردن فوری ، و نه انتظار ، کمک کنید تا مشکلات را حل کنید. با این حال ، توجه داشته باشید که یک بحث فقط زمانی می تواند مفید باشد که همه شرکت کنندگان احساس آرامش و امنیت کنند.

  اگر دوست دختر / دوست پسر / دوست شما عصبانی است ، از تماس با آن شخص خودداری کنید و به یک فرد معتمد مراجعه کنید (مانند یک عضو خانواده ، ارائه دهنده خدمات درمانی یا مشاور).وقتی فرد حسادت را تجربه می کند ، معمولاً احساس مشکوک ، غیرقابل اعتماد بودن و یا ناراحتی می کند. خود را در کفش های او قرار دهید و وقتی که این احساس را تجربه می کنید ، به این فکر کنید که چه احساسی دارید. وقتی هم شما و هم دوست دخترتان / دوست پسر یا دوستتان آرام هستید ، در مورد آنچه باعث می شود حسادت کنید صحبت کنید.

  2649 300x109 - حسادت | درمان حسادت | انواع حسادت | دلیل حسادت
  حسادت

  باز هم طبیعی است که یک بار احساس حسادت کنید اما این موضوع نباید در زندگی شما اختلال ایجاد کند. اگر خیلی اوقات حسادت می کنید و یا این امکان را به شما می دهد که رابطه ای با اعتماد به نفس با دیگران برقرار کنید ، باید با ارائه دهنده مراقبت های اولیه ، والدین / سرپرست یا فرد بالغ دیگری که احساس نزدیکی می کنید صحبت کنید. با هم می توانید راه های مدیریت احساسات دشوار را به روشی مثبت ادامه دهید.

  مفهوم در رابطه

  مردم از طریق احساسات منفرد یا یک رفتار واحد ابراز حسادت نمی کنند. آنها در عوض حسادت را از طریق احساسات و رفتارهای متنوع ابراز می کنند ، و این باعث می شود شکل گیری یک تعریف علمی از آن دشوار شود. در عوض دانشمندان این حس را به قول خودشان تعریف می کنند ، همانطور که ​​در مثالهای زیر نشان داده شده است: “حسادت رمانتیک در اینجا به عنوان مجموعه ای از افکار ، احساسات و اعمال تعریف می شود که تهدیدهای مربوط به عزت نفس و / یا تهدید به وجود یا کیفیت رابطه را دنبال می کند ، هنگامی که این تهدیدات توسط درک جذابیت بالقوه بین شریک زندگی ایجاد می شود. و یک رقیب (شاید خیالی). بنابراین ، “حسادت ، هرگونه عکس العمل واضح است که به عنوان نتیجه روابط برون مرزی یک شریک که ممکن است وجود داشته باشد رخ می دهد.

   لطفا بخوانید: بهترین روانشناسی کودکان

  “حسادت به عنوان یک واکنش شناختی ، عاطفی و رفتاری به یک تهدید رابطه مفهومی می شود. در صورت حسادت جنسی ، این تهدید ناشی از دانستن یا ظن بودن شریک زندگی (یا تمایل به داشتن) فعالیت جنسی با شخص ثالث است. در مورد حسادت عاطفی ، فرد از درگیری عاطفی شریک زندگی خود و یا عشق به شخص ثالث احساس تهدید می کند. “حسادت به عنوان یک واکنش دفاعی نسبت به یک تهدید درک شده برای یک رابطه ارزشمند تعریف می شود ، که ناشی از وضعیتی است که درگیری شریک زندگی با یک فعالیت و یا شخص دیگری مغایر با تعریف فرد حسود از روابط آنها باشد.

  “حسادت ناشی از تهدید جدایی یا از بین رفتن شریک عاشقانه است ، وقتی که این تهدید به احتمال علاقه عاشقانه شریک زندگی به شخص دیگر نسبت داده شود. این تعاریف  دو موضوع اساسی دارند. اول ، همه تعاریف حاکی از یک رابطه سه گانه است که از یک فرد حسود ، شریک زندگی و درک شخص ثالث یا رقیب تشکیل شده است. دوم ، همه تعاریف را به عنوان واکنشی درمورد تهدید درک شده برای رابطه دو نفر توصیف می کنند. واکنش های  به طور معمول شامل احساسات و یا رفتارهای گریزان است که فرض می شود برای روابط دلبستگی آنها محافظ است. این مضامین معنای اساسی حسادت را در بیشتر مطالعات علمی شکل می دهد.

  9331401 578 300x160 - حسادت | درمان حسادت | انواع حسادت | دلیل حسادت
  حسادت

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در همه زمینه ها و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 – 02126767945 – 09212773724

  مطالب پیشنهادی: 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن