جدایی عاطفی

چگونه با طلاق و جدایی عاطفی کنار بیاییم؟ 10 توصیه درمانی

 • جدایی عاطفی چیست و چگونه باید بر آن غلبه کرد ؟

   

  دخترش تو بغلش نشسته بود و سرگرم باز کردن شکلاتی بود که بهش داده بودم. از دختر بچه خواهش کردم بره توی اتاق بازی کلینیک و با اسباب بازی ها بازی کنه تا مادرش راحت تر بتونه صحبت کنه. بعد از اینکه رها رفت توی اتاق بازی ، مریم داستان رو اینجوری تعریف کرد:

  شوهرم دیگه منو دوست نداره، 8 ساله ازدواج کردیم، 2 سالی میشه که شوهرم شب ها به بهونه کار زیاد دیر میاد خونه، شام هم بیرون با دوستاش می خوره، روی کاناپه میخوابه و تنهایی با دوستاش مهمونی و سفر میره و وقتی بهش میگم سه تایی، مثل یه خانواده بریم سفر قبول نمیکنه و میگه کار دارم.

  اصلا باهم حرف نیمزنه و حتی دیگه به من نگاه هم نمیکنه .  گاهی میخوام بگم مهرم حلال جونم آزاد ولی به خاطر دخترم تحمل می کنم. من نمی دونم چرا شوهرم اینجوری شده، بعضی وقت ها فکر می کنم شاید با کسی دیگه ای آشنا شده و داره بهم خیانت می کنه. واقعا دیگه بریدم نیمدونم باید چکار کنم، از طرفی زندگیم رو دوست دارم و میخوام تا جایی که میشه برای درست شدن این اوضاع تلاش کنم.

  جدایی عاطفی رو شاید خیلی ها تجربه کرده باشن و یا خودشون خواسته یا ناخواسته بنابر دلایلی باعث این جدایی شدن . اتفاق ساده و راحتی هم نیست  که بشه خیلی سریع باهاش کنار اومد چون نادیده گرفتن احساسات انسان سخته، سخته که نادیده گرفتی بشی و حس کنی که شریک عاطفیت شاید دیگخ دوست نداره ی تو دیگه حسی به اون نداری.

  Upset Couple scaled - چگونه با طلاق و جدایی عاطفی کنار بیاییم؟ 10 توصیه درمانی
  جدایی عاطفی

  حالا واقعا جدایی عاطفی یا طلاق عاطفی چیه ؟

  جدایی عاطفی یا طلاق عاطفی میتونه یه اختلال روانی باشه. زمانی که فرد نتونه از نظر عاطفی با دیگران ارتباط برقرار کنه در این موقعیت قرار میگیره. البته افراد میتونن در شرایط های خاص، واکنش های متفاوتی داشته باشن.

  مثلا گاهی آروم و منطقی هستن که این باعث میشه به موضوع پیش اومده، دقیق تر فکر کنن و گاهی هم خیلی احساسی، بدون منطق و مضطرب میشن. این شرایط وقتی که توی یک رابطه هستید و یا ازدواج کردید، اتفاق مثبتی نیست و این میتونه یک نشون باشه که حال شخص و رابطه اش خراب.

  اگه میخواین برای بهبود روابطتون تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  6858 2263 021  –  2006 2262 021

  چرا جدایی عاطفی اتفاق می افته؟

  گاهی جدایی عاطفی برای شخص، داوطلبانه نیست، یعنی خودش نمیخواد این کار رو انجام بده و اتفاقاتی دست به دست هم میدن که فرد نمیتونه در مورد احساسات خودش درست و صاقانه صحبت کنه.

  بعضی وقت ها اگر هدفمند از جدایی عاطفی استفاده کنید، میتونه مفید باشه. مثلا توی یک جمع، گروه و یا یک رابطه هستید و و توی یک موضوعی، برای دیگران مرز خاصی رو تعیین می کنید و این به شما کمک میکنه تا در برابر افرادی که توجه عاطفی زیادی از شما میخوان فاصله ای درست شکل بگیره.

  مشکل از کجا شروع میشه ؟

  مشکل از زمانی شروع میشه که نتونید جدایی عاطفی رو درست کنترل کنید و ایتونه خیلی خیلی براتون مضر باشه. ممکنه احساس کنید، بی حس شدید، یا نمیتونید صحبت کنید که این شرایط به بی حرکتی عاطفی شناخته میشه که باید توسط یک روان درمانگر یا روانشناس مورد بررسی قرار بگیره و درمان شروع بشه. اما میتونی از خودت چند تا سوال بپرسی و جوابشون رو برای خودت بنویسی تا بتونی بهتر تجزیه و تحلیل کنی

  از خودت بپرس :

  • چه اتفاقی باعث شد که آروم آروم جدایی یا طلاق عاطفی توی رابطت ایجاد بشه؟
  • دوست داری این وضعیت ادامه پیدا کنه ؟
  • دوست داری باز هم اشتباهات گذشتت رو تکرار کنی یا بزاری که یه سری اشتباهات توی رابطه تکرار بشه؟
  • دوست داری برای بهتر شدن این وضع کاری بکنی یا نه ؟

  بعد از جواب دادن به سوالات میتونی راحت تر در موردشون فکر کنی و تصمیم بگیری که  چکار کنی

  در ادامه بخوانید: ۵ روش کاربردی برای جلوگیری از افسردگی شکست عشقی

  most hurtful word to keep out of your relationship scaled - چگونه با طلاق و جدایی عاطفی کنار بیاییم؟ 10 توصیه درمانی
  جدایی عاطفی

  علایم جدایی عاطفی چیه؟

  افردای که از نظر احساسی جدا شدن شامل یک سری علائم هستن مثل: 

  • توی ایجاد یا حفظ روابط شخصیشون مشکل دارن
  • به دیگران توجهی نمی کنن و درگیر اتفاقات اطرافشون هستن
  • دوست داشتن و محبت کردن با اعضای خانواده براشون سخته
  • از افراد یا مکان هایی که خاطرات بد گذشته رو براشون یاد آوری می کنه دور میشن
  • توانایی ابراز احساساتشون کم میشه
  • خیلی سخت می تونن با دیگران همدردی کنن
  • احساساتشون رو خیلی سخت بیان می کنن

  چرا اصلا جدایی عاطفی ایجاد میشه؟

   

  گفتم که جدایی عاطفی گاهی میتونه ارادی باشه چون فرد دوست داره از اون موقعیت دور بمونه. گاهی اوقات هم جدایی عاطفی میتونه نتیجه یه برخورد قبلی ناخوشایند باشه.

  مثلا افرادی که می دونید از روی آگاهی و لا انتخاب خودشون قصد ناراحت کردن شما رو دارن و  یا دوست دارن از شما دور بمونن، در وحله اول باید آروم و خونسرد باشید، چون این جدایی عاطفی شبیه به یک اقدام محافظتی هست ولی این کمک رو به شما می کنه که شرایط رو بسنجید و با بهترین راه حل وارد بشید.

  واما زمانی  فرد با اراده ی خودش ایم کار رو انجام نمیده، نیاز هست که یک روانشناس با اون صحبت کنه، آسیب شناسی بکنه و بعد از آسیب شناسی درمان رو شروع کنه.

  در ادامه بخوانید: رازهای ازدواج موفق کدامند؟ 

  آیا درمانی برای جداشدگی عاطفی وجود دارد؟

  درمان جداشدگی عاطفی بستگی به دلیل بروز اون داره.  اگر روانشناش شما اعتقاد داره که به دلیل شرایط دیگه ای دچار این مشکل شدید ، اول باید اون شرایط درمان بشه. این شرایط ممکنه افسردگی، PTSD یا اختلال شخصیت  باشه که باید درمان بشه.

  اگر جدایی عاطفی ناشی از اتفاقی باشه که افتاده، باید با یک روان درمانگر وارد صحبت بشید. این درمان می تونه به شما کمک کنه که به ضربه ای که اون اتفاق بهتون وارد کرده غلبه کنید. با این حال، اگر متوجه شدید که مشکلاتی در زندگی شخصی خود دارید زیرا از نظر عاطفی دور هستید…

  4 2 scaled - چگونه با طلاق و جدایی عاطفی کنار بیاییم؟ 10 توصیه درمانی
  جدایی عاطفی

  نگران نباشید

  بدونید که تنها نیستید و قرار نیست این اوضاع برای همیشه ادامه داشته باشه. با افرادی که دوستشون دارید تماس بگیرید، با روانشناستون قرار ملاقات بزارید و صحبت کنید. شکاف عاطفی شما، پر میشه به شرطی که برای پر شدنش اقدام کنید.

  اگه میخواین برای بهبود روابطتون تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  6858 2263 021  –  2006 2262 021

  راه حل سریع برای درمان جدایی عاطفی چیست؟

  اگر در حال تجربه جدایی عاطفی هستی و  باعث ایجاد مشکلاتی توی زندگی و روابطت شده، راه هایی  وجود داره که می تونی برای بهتر شدن رابطه ات انجام بدی. راه هایی مثل:

  تمرین ذهن آگاهی 

  ذهن آگاهی تکنیکیه که به افراد کمک می کنه روی لحظه ی حال تمرکز کنن، از جمله محیط فیزیکی و پاسخ های عاطفی.

  یادگیری نحوه مشارکت در ذهن آگاهی می تونه به تو کمک کنه که یاد بگیری چه جوری به احساسات خودت و شریک عاطفیت توجه کنی و روی اونها تمرکز کنی.

  تقویت روابط

  وقتی شروع میکنی که در مورد احساسات خودت آگاه تر بشی، راه های هم پیدا میکنی که بهتر با دیگران و شریک عاطفیت ارتباط برقرار کنی. اما یادت باشه این راه در صورتی بهت جواب خوبی میده که با خودت و احساساتت صادق باشی.

  در ادامه بخوانید: آیا فرزند طلاق از مشکلات روانشناختی در امان است؟

  یافتن راه هایی برای آسیب پذیری عاطفی

   

  برای اینکه یاد بگیری چجوری از نظر احساسی خودت رور بیان کنی نیاز به زمان داره. وقتی کنار تو افرادی باشن که بهشون اعتماد داری و درکت می کنن میتونه خیلی بهت کمک کنه که احساساتت رو راحت تر و دور از نگرانی و ترس از قضاوت شدن بیان کنی.

  1ca1fc0d 542d 482b b292 5e7355cb048e large - چگونه با طلاق و جدایی عاطفی کنار بیاییم؟ 10 توصیه درمانی
  جدایی عاطفی

  ورزش 

  وقتی احساس بی‌حسی می‌کنی، آخرین کاری که شاید بخوای انجام بدی اینه که از جات بلند شی و حرکت کنی و یکی از بهترین کارهایی که می تونی انجام بدی ورزشه. ورزش هایی مثل: دویدن، شنا، یوگا و کلاس‌های کیک بوکسینگ، حتی پیاده‌روی توی کوچتون هم میتونه به پر کردن مغز شما با اندورفین کمک کنه. پس برای گرفتن بهترین نتیجه، روزانه ورزش کن.

  در ادامه بخوانید: ۹ دلیل برای طلاق عاطفی را بخوانید!

  به اندازه کافی بخواب

  اگر بتونی حداقل روزی هشت ساعت خواب با کیفیت خوب توی شب داشته باشی، می تونه کمک خوبی برای بهبود سریع خلق و خوی شما باشه. طلاق عاطفی یک شبه اتفاق نیوفتاده که خیلی سریع هم درمان بشه پس صبور باش و کم نیار

  از جدایی عاطفی فرار نکن

  کشیدن سیگار، مواد و یا مصرف الکل

  دوست من، برای این شرایط پیش اومده دنبال  راه کار باش، به یه رواندرمانگر مراجعه کن و صحبت کن، قوی باش و با خوردن الکل و مواد کشیدن از این وضعیت فرار نکن.

  در ادامه بخوانید:زوج درمانگر خوب 

  انکار نکن

  هر چه بیشر این شرایط رو انکار کنی و ازش فرار کنی ، بدتر میشه چون الان وضعیت رابطتت و یا بیان احساساتت این شکلی شده پس بپذیر که این مشکل وجود داره تا بتونی برای بهتر شدن قدمی برداری

  اشکالی نداره که ناراحت باشی

  نگران این نباش که به خاطر این وضعیت ناراحتی، بلکه خوشحال باش، چون متوجه شدی که یه مشکلی وجود داره و از این ناراحت هستی که چرا رابطتت یا احساست اینجوری شده. جلوی ناراحتی و اندوهت رو نگیر چون این ناراحتی شروعی هست برای بهتر شدن رابطت.

  در ادامه بخوانید: راهکار های فوق العاده برای زندگی با افراد بیش فعال و نقص توجه

  اولیویت بندی کن

  عزیز من، زندگی متوقف نمیشه و کار خودش رو میکنه. پس سعی نکن زندگیت رو متوقف کنی . کار هایی که باید انجام بدی رو اولویت بندی کن . یه فهرست تهیه کن از کارهای ضروریت و انجامشون بده ، تغییر توی زندگیت ایجاد کن حتی با خرید یه چیز کوچیک . این کارها باعث میشه همیشه یادت بمونه که زندگی ادامه داره و تو هم باید برای بهتر شدنش حرکت کنی.

  در ادامه بخوانید: چگونه وارد یک رابطه شویم 

  از یه رواندرمانگر کمک بگیر

  یادت باشه تمام این راه هایی  که گفتم خوبه، اما صحبت کردن با یه رواندرمانگر حرفه ای میتونه خیلی خیلی بهت کمک کنه، شاید اصلا جدایی عاطفی که تو فکر می کنی ریشه ای عمیق تر داشته و خودت خبر نداشته باشی . برای همین صحبت با یه رواندرمانگر خوب و حرفه ای میتونه این مشکل رو به صورت ریشه ای اما دائمی درمان کنه. همه ی آدم ها نمی دونن که دقیقا برای احساساتشون چه اتفاقی افتاده اما روانشناس می دونه .

   

  5 750x430 - چگونه با طلاق و جدایی عاطفی کنار بیاییم؟ 10 توصیه درمانی
  نوبت روانشناس

  مطالب پیشنهادی: 

   

  https://www.healthline.com/health/feeling-numb#outlook

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن