ترس از تاریکی در کودکان

ترس از تاریکی در کودکان را چگونه درمان کنیم؟ علت ترس چیست؟

 • ترس از تاریکی در کودکان

  ترس از تاریکی در کودکان

   

  ترس از تاریکی، یکی از ترس هایی است که در بین کودکان بخصوص در سنین 2-3 سال عمومیت دارد و اگر این ترس از بین نرود می تواند تا سنین 10-15 سالگی هم ادامه داشته باشد.

  عوامل مختلفی باعث ایجاد ترس در کودکان می شود که اصلی ترین آنها، شکل گیری تصورات و تخیلات دهنی کودک، پس از دیدن فیلم هاو کارتون ها و یا حتی صحبت با همسالان خود میباشد. کودک بواسطه تخیلات قوی اش، با دیدن صحنه ها و عکس هایی که شاید از نظر ما ترساک نباشند، دچار خیال پردازی و شکل گیری تصورات ترسناک در ذهنش می شود.

  کمک به فرزندتان در رابطه با غلبه بر این ترس، می تواند به کودک  اطمینان دهد، که در آینده می توانند با ترس های دیگری که برایش ممکن است پدید آید، رو برو شوند. برخی از کودکان بدون هیچ دلیلی خاص از تاریکی ترس دارند.  مثل شنیدن یک قصه ترسناک، نگاه کردن صحنه ی ترسناک در تلویزیون یا زندگی در یک شرایط سخت که باعث می شود کودک احساس ناامنی کند.

  futureImage 806 1 ترس کودکان از تاریکی 300x171 - ترس از تاریکی در کودکان را چگونه درمان کنیم؟ علت ترس چیست؟
  ترس از تاریکی در کودکان

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک و نوجوان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  راه کارهایی که باعث کاهش ترس کودک از تاریکی می شود:

   

  گوش دادن به کودکان

  اولین گام حیاتی این است که به  کودک  خود گوش دهید. تلاش نکنید که احساس کودکتان را نادیده و نشنیده بگیرید. هرگز به کودکتان نگویید : ” هیچ چیز ترسناکی وجود ندارد، لطفا به اتاق خواب خود برو”.

  امکان دارد فرزند شما احساس کند که شاید شما نمی دانید یا احساس همدردی برای او نمی کنید. بهترین کار این است که از کودکتان  بخواهید به شما بگوید چه چیزی باعث ترس او شده. اجازه دهید کودک بداند که شما او را درک می کنید. اجازه دهید فرزند شما در مورد تجربه و ترس خود صحبت کند و با شما حرف بزند.

  حتما بخوانید: گفتار درمانی کودکان

  بطور مثال، گوش دادن با آرامش و سپس  بیان مواردی مثل : تصور میکنم من نیز مثل شما می ترسم، زیرا شما ترس دارید که چیزی ترسناک در گوشه اتاق باشد. من می توانم فکر کنم که احساس خوبی نداری ».

  گوش دادن و حتی  نشان دادن هم حسی با کودک نشان میدهد که شما فرزندتان را در  اینباره تنها نمی گذارید و جدی میگیرید و مراقب هستید تا او ناراحت نباشد و بعبارتی احساس او را جدی میگیرید.

  تلاش نکنید  ترس های فرزندتان را به راحتی با چشم انداختن ن به زیر تخت، گنجه و غیره بی مورد بیان کنید. این رفتار کاملا نادرست است و حتی ممکن است مشکل را نیز وخیم تر کند.

  113663 300x145 - ترس از تاریکی در کودکان را چگونه درمان کنیم؟ علت ترس چیست؟
  ترس از تاریکی در کودکان

  با  مواظیت و محبت، شما میتوانید به کودک خود کمک کنید تا انجا که میشود از این ترس بگذرد. اولین مرحله این است که تنها به انها کمک کنیم تا با ترس و وحشت خود  روبرو شود. بطور مثال:اگر اجازه دهید که فرزند شما  با یک نور یا یک  تلویزیون در اتاق خواب خود بخواب برود.  این موضوع تنها ترس کودک را بدتر میکند و به وی عادت میدهد که همیشه با وجود نور به خواب برود و صدردصد به آن کمک نمی کند.

  یک داستان لذت بخش بخوانید

  برای آغاز، یک داستان  با تداعی خوش برای کودک بخوانید یا حتی یک ویدیو را در مورد ترس از تاریکی نگاه کنید. و از آنجایی  که این موضوع  یک مشکل  همگانی است، داستان های زیادی در اینباره وجود دارد! میتوانید انها را  برا ی کودک خود بخوانید.

  43299 ThinkstockPhotos 623968832.1200w.tn 390x205 1 300x158 - ترس از تاریکی در کودکان را چگونه درمان کنیم؟ علت ترس چیست؟
  ترس از تاریکی در کودکان
   تدریس آموزش حل مسئله  فرزندتان و حتی راه های مقابله با ترس او 

  نقطه اغاز  خوب این است که از فرزند خود بخواهید که چه  چیزی امکان دارد به او کمک کند تا احساس ترس کمتری  از تاریکی ها داشته باشد  و اینکه چه چیز حال او را بهتر میکند. شما از  پاسخ های خلاقانه کودکتان  تعجب خواهید کرد، اما همین کار شما، او را تشویق کنید علت ترس خود را بیان کند و شما نیز با ایده ها و نظرات شخصی انها رو برو می شوید.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک و نوجوان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  هرگز کودک خود را بخاطر ترس سرزنش نکنید

  اگر کودک نیمه شب با وحشت از خواب بیدار شد و به اتاق شما آمد، هرگز او را سرزنش نکنید. بلکه از او بخواهید در مورد ترسش و آنچه در خواب دیده با شما صحبت کند، تا بهتر بتوانید علت و ریشه ترس او را بفهمید.

  kids drk phobiajpg 300x188 - ترس از تاریکی در کودکان را چگونه درمان کنیم؟ علت ترس چیست؟
  ترس از تاریکی در کودکان
  بازی با کودک در تاریکی و نور شمع

  بازی با کودک در تاریکی و ایجاد اشکال مختلف با نور شمع، کودک میفهمد که هیچ چیز ترسناکی در اطرافش وجود ندارد و تمام اینها تخیلات ذهنی او می باشد و کودک به تاریکی عادت می کند و می فهمد که اشیا در تاریکی هیچ تفاوتی با روشنایی ندارند.

  ir.rosta .shadowgame 512x512 300x300 - ترس از تاریکی در کودکان را چگونه درمان کنیم؟ علت ترس چیست؟
  ترس از تاریکی در کودکان
  حتما بخوانید: شب ادراری کودکان

  آیا باید نگران ترس کودک خود باشیم

  در طی دوران کودکی، هر کودکی ترس را به مرور تجربه میکند و یا در اطراف خود پیدا میکند، اضطراب و ترس قسمتی ازتجربه هایی است که کودکان در سنین متفاوت تجربه میکنند. بر اساس یک مطالعه، 43٪ کودکان بین سنین 6 تا 12 ساله ترس و نگرانی زیادی از تاریکی دارند، به خصوص در تاریکی تنها، یکی از رایج ترین ترس ها در گروه سنی این نوع کودکان است. همینطور ترس از حیوانات بزرگ. برخی کودکان از مکان های بلند یا حتی رعد و برق واهمه دارند. اما ترس کودکان به راحتی و با مراحعه به یک روانشناس کودک با تجربه قابل حل می باشد، و والدین نباید نگران این موضوع باشند.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ترس کودکان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  درمان ترس کودکان

  گاها ترس میتواند ابتدا موضوعی ساده باشد. اما در ادامه تبدیل به یک فوبیا شود. فوبیا نیز میتواند مستمر و خسته کننده باشند که به طور عجیبی تاثیر بر عملکرد کودک دارد. به عنوان مثال، هراس 6 ساله در مورد سگ ها میتواند جلو رفتن کودک را برای خروج از خانه بگیرد و یا کودک 10 ساله ای نیز با خبر یک قاتل سریالی با وحشت شبها کنار پدرو مادر خود بخوابد.

  اضطراب جدایی نیز در این گروه سنی وجود دارد. این ترس درست از زمانی که خانواد از جایی به جای دیگر جا به جا میشوند، ایجاد میشود. این مکان ،امکان دارد رفتن به اردوگاه تابستانی یا حتی رفتن به خود مدرسه باشد که گاها کودک در این موارد با سردرد یا معده درد نیز مواجه میشود که این علایم نیز نشان دهنده ترس و اضطراب کودک میباشد.

  بیشتر ترس ها کاملا قابل معالجه میباشند و هیچ علایمی از یک بیماری جدی و روانی وجود ندارد. کلا ترس اگر به موقع دیده شود و به حل ان پرداخته شود به راحتی قابل درمان است. این مشکل، تنها با مشورت یک درمانگر حرفه ای و مشاوره، به راحتی حل خواهد شد.

  ترسو 300x169 - ترس از تاریکی در کودکان را چگونه درمان کنیم؟ علت ترس چیست؟
  ترس از تاریکی در کودکان

  در طی جلسات درمان این موضوع کاملا برای شما مشهود خواهد شد، که هر بار کودک شما با منبع ترس خود رو به رو میشود حساسیت اش نسبت به دفعه قبلی کمتر شده است. گاهی اوقات روان درمانی کودک میتواند بسیار به او کمک کند، چرا که باعث میشود فرزند شما از حس خود مطمین تر شود و از هر چیزی کمتر ترس داشته باشد. شما باید با فرزندان خود صحبت کنید و با انها هم حس شوید چرا که این موضوع باعث میشود دلیل اصلی ترس انها را تشخیص داده و بتوانید به راحتی به انها کمک کنید.

  گاهی علت ترس کودک می تواند موارد دیگر مثل اختلاف شدید والدین و پرخاشگری آنها در منزل باشد، که باعث می شود کودک شما احساس ناامنی کند و ترس از دست دادن والدینش داشته باشد، که با مراجعه به روانشناس کودک علت ریشه ای ترس و اضطراب کودک شما تشخیص داده شده و به راحتی حل می شود.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ترس کودکان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن