بیش فعالی و بازی های کامپیوتری

 •  

  بیش فعالی و بازی های کامپیوتری

  بیش فعالی و بازی های کامپیوتری این روزها در همه جای زندگی حاضر است، مهم است که بفهمیم چگونه این تکنولوژی می تواند رشد و تکامل کودکان را بهبود بخشد یا منحرف کند. رایانه ها علی رغم جنبه های مثبت از قبیل جنبه های آموزشی و ارائه خدمات ارتباطی، جنبه های منفی نیز دارند.
  بارها و بارها از والدین نگران و ناامید شنیده ایم که می گویند: چرا فرزند من که نشستن روی یک صندلی تقریبا برایش غیر ممکن است و نمی تواند به درستی روی تکالیف مدرسه تمرکز کند، ساعت ها روی بازی تمرکز می کند؟ این کودک تمام مدت ویژگی های بیش فعالی را بروز می دهد، به جز زمانی که به بازی کامپیوتری می پردازد. به علاوه زمانی که از این کودک خواسته می شود که برای خوردن شام به سر میز بیاید، امتناع می کند.
  مشاهده تمام این رفتارها (بیش فعالی و بازی های کامپیوتری) باعث می شود والدین در مورد برخی مسائل دچار ابهام شوند: آیا بیش فعالی و بازی های کامپیوتری ارتباط مثبت با یکدیگر دارند؟ آیا بازی های کامپیوتری اختلال بیش فعالی را بدتر می کنند؟ آیا تمرکز شدیدی که کودک بر روی بازی های کامپیوتری می کند نشان دهنده این مسئله است که وی به ADHD مبتلا نیست؟
  internet addiction 300x187 - بیش فعالی و بازی های کامپیوتری
  بیش فعالی و بازی های کامپیوتری
  در ادامه مقاله به بررسی این سوالات می پردازیم.

   

  دکتر ناتالی ودر، روانپزشک کودک و نوجوان که کودکان مبتلا به ADHD زیادی را در مان کرده، در این باره می گوید: اول از همه اینکه شواهدی وجود ندارد که نشان دهند تماشای تلویزیون یا بازی های کامپیوتری منجر به بروز ADHD می شوند. نمایش های تلویزیونی و بازی های کامپیوتری که دارای سرعت بالا هستند، جذابیت خاصی برای کودکان مبتلا به ADHD دارند. زمانی که یک بازی کامپیوتری انجام می دهید، حتی ثانیه ای برای فکر کردن زمان ندارید و باید بلافاصله عملی انجام دهید در غیر اینصورت بازنده خواهید بود. بنابراین در زمان انجام اینگونه بازی ها کودک مبتلا به ADHD زمانی برای فکر کردن به مسئله دیگری ندارد و کاملا غرق بازی می شود.

   

  gal 176 1468485830 300x169 - بیش فعالی و بازی های کامپیوتری
  بیش فعالی و بازی های کامپیوتری
  بازی های کامپیوتری به طور موثری توجه کودک را به خود جلب می کنند. اما چرا کودک جذب این بازی ها می شود، اما در مورد تکالیف مدرسه اینطور نیست؟
  پزشکان در این رابطه می گویند: فعالیت مداوم به معنای توجه مداوم نیست. فعالیت و عملکرد بازی به سرعت در حال تغییر است، بنابراین آنچه رخ می دهد انفجارهای کوچک توجه می باشد. این بازی ها به طور مداوم باعث تغییر تمرکز می شوند، به علاوه رضایت و پاداش فوری در پی دارند.
  عوامل بیان شده باعث می شوند که بازی های کامپیوتری برای کودکان مبتلا به ADHD حتی از کودکان عادی جذاب تر باشد. هیچ چیز دیگری در زندگی واقعی با این سرعت تغییر نمی کند و به علاوه با این سرعت پاداش ارائه نمی دهد.
  یک نظریه که توسط زیست شناسان تکاملی در مورد وجود بیش فعالی و نقص توجه در ژن انسان ارائه شده در رابطه با قبایل اولیه می باشد. این ژن در حقیقت به نفع مردم این قبایل بود چرا که این افراد در حاشیه اردوگاه مراقب بودند و در مقابل هر گونه نشانه خطر از هر سمتی عکس العمل سریع نشان می دادند.
  بازی های کامپیوتری نیز به طور مشابه از نقاط مختلف بصری محرک هایی ارائه می دهند و برای ارائه یک بازی خوب، باید باید قادر باشید همزمان تمام نقاط را مورد توجه قرار دهید.
  بازی های کامپیوتری باعث آزاد شدن دوپامین در مغز کودک می شوند، بنابراین آیا این بازی ها اعتیاد آور هستند؟ هر چیزی که لذت بخش باشد، تا حدی اعتیاد آور خواهد بود.
  اما برخی محققان ادعا کرده اند که تحریک و پاداش مداوم مربوط به بازی های کامپیوتری باعث می شود کودک در موقعیت هایی عادی نیز، جایی که باید سخت کار کند و پاداش دریافت کند، قادر به تمرکز و توجه بیشتری باشد.

   

  adhd keyfindings 300x169 - بیش فعالی و بازی های کامپیوتری
  بیش فعالی و بازی های کامپیوتری
  آیا مدت زمان بازی بر روی توجه و تمرکز کودکان تاثیر دارد؟
  طی تحقیقی که از طرف دانشگاه ایالتی آیووا روی 3000 کودک در سنگاپور انجام شد، طی 3 سال بررسی روحیات این کودکان محققان دریافتند که کودکانی که زمان بیشتری را صرف انجام بازی های کامپیوتری می کنند، تحریک پذیرتر و دارای مشکلات توجه بیشتری هستند. محققان دریافتند بازی های کامپیوتری مشکلات توجه و تمرکز کودکان مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه را با هم ترکیب می کند.
  اما نتایج تحقیق از این نظریه که بازی های کامپیوتری باعث بروز بیماری بیش فعالی می شوند یا این اختلال را بدتر می کنند، حمایتی نکرد – این نتایج فقط نشان دادند که کودکانی خیلی زیاد به بازی های کامپیوتری می پردازند، علائم شدیدتری از بیش فعالی را نشان می دهند.عکس این مطلب نیز ممکن است صدق کند، یعنی کودکانی که دچار بیش  فعالی شدید هستند، بیشتر جذب بازی های کامپیوتری می شوند.
  اینکه کودک زمان زیادی را صرف بازی کند، خالی از ضرر و آسیب نیست اما این نوع آسیب کمی متفاوت است. مشکل این است که تمام زمانی را که کودک به بازی کردن و نگاه کردن به صفحه دستگاه می پردازد، هیچ کار مفید دیگری، از جمله برقراری ارتباط با دوستان و اعضای خانواده، نمی کند.
  از آنجاییکه مهارت های اجتماعی برای بسیاری از کودکان مبتلا به بیش فعالی چالش برانگیز است، بنابراین توجه کردن و مهار تکانشگری برای این کودکان بسیار سخت خواهد بود. به همین دلیل زمان زیادی را در تنهایی گذراندن و بازی کردن به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
  به هرحال بیش فعالی و بازی های کامپیوتری نوعی نگرانی جهانی محسوب می شود و منحصر به کودکان مبتلا به ADHD نمی شود. هیچ کودکی نباید زمان زیادی را صرف انجام بازی های کامپیوتری کند.

   

   

  IMG 20171212 103427 300x300 - بیش فعالی و بازی های کامپیوتری
  مرکز تحقیقات پزشکان و روانشناسان بوجیکا
  کلینیک جامع کودک و خانواده بوجیکا، اماده ارائه خدمات نوین در زمینه های اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و مشاوره خانواده می باشد.
  جهت تعین وقت اینجا کلیک کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ۷ Comments
  1. […] بیش فعالی و بازی های کامپیوتری […]

  2. […] بیش فعالی و بازی های کامپیوتری […]

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: