اهمال کاری

اهمال کاری چیست ؟ چطور تشخیص و درمان کنیم؟

 • اهمال کاری

  اهمال کاری چیست؟

  procrastination 1 300x171 - اهمال کاری چیست ؟ چطور تشخیص و درمان کنیم؟
  اهمال کاری

  اهمال کاری اجتناب از انجام یک کار است که باید با یک زمان مشخص انجام شود.  این می تواند بیشتر به عنوان یک تاخیر عادی یا تاخیر عمدی در شروع یا اتمام کار اعلام شود. اهمال کاری یک تجربه معمول بشر است که شامل تاخیر در انجام کارهای روزمره یا حتی کنار گذاشتن وظایف برجسته مانند حضور در جلسات، ارائه گزارش شغلی یا تکلیف تحصیلی، یا مشکلی استرس زا با یک شریک است. اگر چه اهمال کاری به طور معمول به عنوان یک ویژگی منفی است وبه دلیل تأثیرمنفی مانع از بهره وری فرد و اغلب با افسردگی، اعتماد به نفس پایین،احساس گناه و عدم درک کافی می شود. همچنین می تواند پاسخ عاقلانه ای به مطالبات خاصی باشد که می تواند پیامدهای خطرناک یا منفی داشته باشد یا نیاز به انتظار برای دریافت اطلاعات جدید دارد.

  جهت استفاده از خدمات روانشناسان و روانپزشکان مرکز مشاوره بوجیکا در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سایراختلالات شخصیت می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

  09212773724-22636858

   

  انواع اهمال کاری

   

  اهمال کاری، با توجه به پیچیدگی و فاکتورهای شناختی، عاطفی و رفتاری آن، تظاهرات گوناگونی دارد. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

   

  • اهمال کاری تحصیلی که معمول‌ترین و متداول‌ترین شکل اهمال کاری در حوزه تعلیم و تربیت است
  • اهمال کاری در تصمیم‌گیری
  • اهمال کاری روان- رنجورانه
  • اهمال کاری وسواس‌گونه

   

  انواع مختلف اهمال کاری دارای علل و اثرات اصلی خود هستند. توضیح مهم آن درنگرش به کار و برخی ویژگی های شخصیتی نظیر ناسازگاری و ناتوانی به عنوان علل رایج اهمال کاری در نظر گرفته می شود.(مشاوره)

   

   

  عوامل موثر بر اهمال کاری:

  ۱عوامل درونی و روانی

  یعنی آسیب ها و ناهنجاری هایی که مربوط به خود فرد اهمال کار است مانند: احساس خود کم بینی، کوته بینی، توقع بیش از حد خود، پایین بودن آستانه تحمل، کمال گرایی وسواس گونه، افسردگی، شرمساری می باشد.

   

  ۲ عوامل بیرونی و محیطی

  یعنی آسیب هایی که هنگام ارتباط با دیگر اشخاص و یا محیط اطراف خود را نشان می دهد. عواملی چون نارضایتی از وضع موجود، احساس عدم مسؤلیت در برابر دیگران، لج بازی با دیگران، تلاش برای جلب رضایت همگان، اهمال کاری و پرخاشگری، توقع بیش از حد از دیگران می باشند. شیوه های مختلفی برای غلبه بر اهمال کاری ارایه شده است که می توان به تلاش برای ایجاد انگیزه و پرهیز از تنبلی و بی حالی، پرهیز از توصیه به تلقین درمانی، تغییر محیط، ایجاد عشق و علاقه، بازی با احتمالات و. . . اشاره کرد

   

  اهمال کاری از دیدگاه فرهنگی-اجتماعی:

  procrastination 1 1 300x208 - اهمال کاری چیست ؟ چطور تشخیص و درمان کنیم؟
  اهمال کاری

  جهت استفاده از خدمات روانشناسان و روانپزشکان مرکز مشاوره بوجیکا در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سایراختلالات شخصیت می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

  09212773724-22636858

  دانش آموزان تمایل به اهمال کاری  برای جلوگیری از بدتر شدن کارهایی که پیش از این انجام داده اند یا از ناکامی در یادگیری تا آنجا که باید باشد، در حالی که دانش آموزان از فرهنگ غربی به دنبال اجتناب از بی کفایتی یا اجتناب ازنمایان شدن عدم توانایی در برابر همتایان خود هستند. همچنین مدیریت زمان در دیدگاه های فرهنگی مختلف مهم است که چگونه می تواند این تأخیررا تحت تأثیر قرار دهد.

   

  به عنوان مثال، در فرهنگهایی که زمان فاکتور مهمی است، مردم تمایل دارند ارزش بیشتری را برای اطمینان از کاربهتر و دقیق تر قبل ازتحویل آن انجام دهند. در فرهنگ هایی که دارای دید خطی از زمان هستند، افراد زمان خاصی را برای یک کار تعیین می کنند و زمانیکه مدت زمان اختصاص داده شده تمام شد متوقف می شوند.

   

  مطالعه الگوهای رفتاری کبوترها نشان میدهد که کبوتر ها هم برای اهمال کاری شیوه ی مخصوصی دارند که بر طبق این مشاهدات  کبوترها به جای یک کار آسان اما سریع اماده یک کار پیچیده اما سریع را انتخاب می کنند.

   

  یکی دیگر از موارد مهم مربوط به اهمال کاری در صنعت است.طبق مطالعات روی یک بنگاه صنعتی مدرن روسی تاثیر عوامل سازمانی و شخصی در اهمال کاری کارکنان دیده شده است که عوامل بسیاری در اهمال کاری کارکنان این بنگاه صنعتی وجود دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

   

  • شدت ترس از ارزیابی عملکرد
  • اهمیت وظیفه آنها در یک شرکت
  • ادراک
  • نظرات آنها در مورد مدیریت و یا تصمیمات افراد مقام بالا

  جهت استفاده از خدمات روانشناسان و روانپزشکان مرکز مشاوره بوجیکا در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سایراختلالات شخصیت می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

  09212773724-22636858

   اهمال کاری از دیدگاه روانشناختی :

   

  اصل لذت می تواند مسئول اهمال کاری باشد؛ بعضی از روانشناسان چنین رفتاری را به عنوان مکانیسم برای مقابله با اضطراب در شروع یا تکمیل هر کارمیدانند.مطالعاتی در سال 2010 نشان داد که اضطراب به همان اندازه ممکن است باعث شود مردم شروع به اتمام کار و تمرکز روی مطالعات در را نداشته باشند. به عبارت دیگر، اضطراب موجب می شود تا مردم به تأخیر بپردازند.

   

  پاسخ های متقابل اهمال کاری عبارتند از:

   

  • اجتناب
  • انکار و بی اهمیت بودن
  • حواس پرتی
  • معکوس نزولی
  • سرزنش
  • شوخ طبعی
  چند روش و تکنیک برای غلبه بر اهمال کاری:

   

  1- اگر اهمال کاری در کاری که میکنید به دیگران مربوط میشود با آن ها صحبت کنید.

  سوء تفاهمات رابطه  باعث می شوند که از کاه برای خود کوه بسازید.

   

  2- به خود نگویید که حتما باید کامل و بی عیب باشم

      چیزی که اهمیت دارد کیفیت و تلاش شماست

   

  3- زمانی از روزتان را روی کارهایی صرف کنید که در آن احمال کردید

  اگر شروع کردن کارها برای شما سخت است، مقداری از زمان خود را (حداقل ۳۰ دقیقه) در روز به انجام کاری بپردازید که در آن اهمال کاری کرده و برای بعدا رهایش کرده اید.

   

  در جایی ساکت و به دور از حواس پرتی بنشینید و در این ۳۰ دقیقه به طور ویژه فقط روی آن فعالیت تمرکز کنید. با این روش می توانید به راحتی کارها را شروع کنید.

   

  4- به لیست کارهای خود نگاهی بیندازید و یکی از مهم ترین کارهایی را که یادداشت کرده اید، “همین حالا” انجام دهید.

  جای این که انرژی خود را صرف بهانه جویی کنید، آن را روی فعالیتی که به تعویق انداخته اید متمرکز کنید.

   

  5- برنامه ریزی کنید

  برای خود بنویسید قرار است فردا چه کارهایی را انجام دهید

   

  6- ببینید وقتی در کارتان اهمال نمیکنید چه احساسی دارید

  مطمئنا احساس رهایی از استرس خواهید داشت. از سرزنش رها می شوید. دیگر احساس تردید در مورد خود نخواهید کرد.

   

   

  سخن پایانی

  inattentive child 300x233 - اهمال کاری چیست ؟ چطور تشخیص و درمان کنیم؟
  اهمال کاری

  رهایی از اهمال کاری و به انجام رساندن کارهای به تعویق انداخته شده، انرژی و اعتماد به نفس بسیار زیادی را به شما می بخشد.

  ترک عادت کار آسانی نیست که اگر بود، حدود ۷۰ تا ۹۵ درصد دانش آموزان و دانشجویان به دنبال راه‌های درمان اهمال کاری تحصیلی نبودند. میل به اهمال درکار‌ها بسیار قدرتمند است، به خصوص زمانی که اتفاقات زیادی در اطراف ما در حال رخ دادن هستند که ممکن است بسیار هم برایمان جذاب و سرگرم کننده باشند.

  اگرچه اهمال کاری ممکن است به طور کامل از بین نرود، اما آگاهی بر آن و دلایل وقوع آن می‌تواند به شما در درمان این مسئله کمک کند. با اجرای این استراتژی ها، می‌توانید اهمال کاری را کنار بگذارید و شروع به کار کنید.

  جهت استفاده از خدمات روانشناسان و روانپزشکان مرکز مشاوره بوجیکا در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سایراختلالات شخصیت می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

  09212773724-22636858


  مطالب پیشنهادی: 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن