12 روش کاربردی و صحیح انتقاد کردن

انتقاد کردن

انتقاد عملی است که در مورد محاسن و نقایص چیزی قضاوت می کند. انتقاد یک تمرین ارزشیابی یا اصلاحی است که می تواند در هر زمینه از زندگی انسان رخ دهد.

 • انتقاد کردن

   تعریفی از انتقاد کردن

  انتقاد کردن رفتاری است که در مورد محاسن و نقایص چیزی قضاوت می کند. و یا یک تمرین ارزشیابی یا اصلاحی است که می تواند در هر زمینه از زندگیتان رخ دهد.
  وقتی انتقاد شامل گفتگویی از نوعی مستقیم یا غیرمستقیم باشد، این یک فعالیت ذاتی است.

  couple. 11 750x430 - 12 روش کاربردی و صحیح انتقاد کردن
  انتقاد کردن

  انتقاد کردن لحظه ای

   متاسفانه در انتقاد کردن لحظه ای، در اکثر مواقع با دفاع و عصبانیت واکنش نشان می دهید یا حتی بدتر از آن، به شخصی که بازخورد می دهد حمله می کنید. اما حقیقت این است که باید از پس آن برآیید. شما میدانید که انتقاد سازنده ارزش دارد. چگونه می توانید نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و در حفظ روابط سارنده باشید و در هر کاری موفق تر؟

   

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

   

  لطفا بخوانید‍: مهارت تصمیم گیری درست 

   دفعه بعدی که انتقاد سازنده ای از مدیر یا همکار خود دریافت کردید،میتوانید از این 14 فرایند استفاده کنید تا برخورد خود را با درایت و تفکر درست اداره کنید:

  1. استفاده از تکنیک ساندویچ

  هنگام برخورد با افرادی که اعتماد به نفس کمتری دارند یا احساس ناامنی می کنند، انتقاد از آنها حتی دشوارتر است. شما نمی خواهید احساسات آنها را جریحه دار کنید اما باید به نوعی به آنها بگویید که در کجا عملکرد ضعیف دارند یا رفتار نامناسب دارند.

  در اینجاست که تکنیک ساندویچ به کار می آید:

  در ابتدا، بازخورد مثبتی ارائه دهید. از آنها در مورد کاری که اخیراً به خوبی انجام داده اند تعریف کنید، به آنها بگویید که از تلاش آنها قدردانی می کنید.نقد ارائه دهید. اطمینان حاصل کنید که از وضعیت یا رفتار خاصی انتقاد کرده اید. آن را با یک جمله خوشایند تعریف کنید.

   

  2. روی شخص تمرکز نکنید، به وضعیت توجه کنید

  آن فرد را از شرایط جدا کنید. بسیار مهم است که به جای آن بر رفتار، موقعیت، عمل و غیره تمرکز کنید. یک تکنیک برای رسیدن به این هدف، حذف کلمه “شما” است.

  به عنوان مثال، به جای اینکه بگویید “شما دیر آمدید” بگویید “کار ما به تأخیر می افتد”. هرگز حملات یا اظهار نظرهای شخصی نکنید و حتماً از صدای منفعل استفاده کنید. استفاده از صدای منفعل توجه را از مراقب دور می کند و آن را بر روی موضوع قرار می دهد.

  یا اینکه میتوانید، به جای اینکه بگویید “شما کار ضعیفی انجام دادید” بگویید “سطح کاری شما ضعیف بود”. با صدای منفعل، موضوع به جای مراقب به سطح مراقبت تبدیل می شود.

   

  3. از زبان “من” استفاده کنید 

  یکی از راه های ایجاد لحن مثبت استفاده از زبان “من” است. به عنوان مثال، به جای “هیچ وقت به موقع نبودی” بگویید “من می خواهم که به موقع باشی”.  سخت و عصبانی به نظر نرسید زیرا این امر باعث می شود حالت آن شخص دفاعی شود.

  11 He Doesnt Listen To You 750x430 - 12 روش کاربردی و صحیح انتقاد کردن
  انتقاد کردن
  لطفا بخوانید: مهارت گفتگو 

  4. بیان مشخص داشته باشید 

  بازخورد درست بازخورد عملی است. انتقاد عمومی یا مبهم مفید نیست و نتیجه ای ندارد. برای جلوگیری از این، بازخورد خود را به موارد اصلی و حاشیه ربط دهید. در هر مورد، مثالهای مشخصی بیان کنید.

  یک یا دو مثال خاص در هر نکته بسیار خوب است. انجام این کار به راحتی انتقاد شما را نشان می دهد و باعث آگاهی از مواردی می شود که شخص ممکن است متوجه نشده باشد.

   

  5. در مورد رفتارهای قابل اجرا اظهار نظر کنید

  درباره مواردی که شخص می تواند تغییر دهد، بحث کنید نه مواردی که از کنترل آنها خارج است. هدف از این روش کمک به افراد و مراقبت در بهبود آنهاست است، نه انجام کارهایی که نمی توانند.

   

  6. توصیه هایی مخصوص به خود داشته باشید

  توصیه ها بحث را به روشی مفید کامل می کنند. ارائه توصیه های خاص، به افراد ایده مشخصی درباره بهبودهایی که باید ایجاد کنند، می دهد. بنابراین، این امر باعث می شود که شخص نتواند انتقاد شما را حدس بزند و او را در مسیر درست هدایت می کند. علاوه بر این، توصیه، به او اجازه می دهد فوراً تغییرات لازم را انجام دهد.

   

  7. هرگز تصور خود را نگویید 

  هنگام انتقاد، فقط حقایقی را که درباره شخص و وضعیت می دانید در ذهن داشته باشید. فرض نکنید این امر شما و شخص را در یک دید منفی قرار خواهد داد، به ویژه هنگامی که تصورات شما اشتباه باشد.  

   

  8. برای انتقاد کردن زمان بندی درست داشته باشید 

  زمان مناسب برای دادن بازخورد را بدانید. زمان نامناسب باعث می شود که فرد نظرات شما را رد کند، در حالی که زمان مناسب باعث می شود که آن شخص پذیرای آنها باشد.

   

  9. برای انتقاد کردن از داستان استفاده کنید

  استفاده از داستان و خاطره میتواند یکی از موثرترین راههای انتقاد کردن باشد.

  10.  متفاوت عمل کنید

  نکته مهم دیگر، هنگام انتقاد، خاص بودن است. اگر به دانش آموزی بگویید که نمره کم گرفته است زیرا مقاله او  جالب نیست یا فکر می کنید انشای او واقعاً بد است، کمک چندانی به او نخواهد کرد.
  دقیق تر باشید و انتقادی مانند این را به او پیشنهاد دهید:
  مثلا بگویید: «من مجبور شدم به شما نمره کمتری بدهم زیرا روی یک موضوع اشتباه تمرکز کردید. شما باید در مورد شخصیت های کتاب می نوشتید، اما تمام مقاله خود را در مورد داستان نوشتید. بهتر است اگر دفعه دیگر پیش از شروع به نوشتن مفهومی از مقاله خود بنویسید.
  اطمینان حاصل کنید که انتقادات شما عمومی نیستند بلکه تا حد امکان خاص هستند. بر وضعیت متمرکز شوید و آن را به برخی از نکات اساسی اختصاص دهید.

  11. اولین واکنش خود را مهار کنید

  در اولین نشانه انتقاد، قبل از هر کاری متوقف شوید. واقعاً سعی کنید هیچ واکنشی نشان ندهید! حداقل یک ثانیه فرصت خواهید داشت تا واکنش خود را متوقف کنید. اگرچه یک ثانیه در زندگی واقعی ناچیز به نظر می رسد، اما زمان کافی برای مغز شما برای پردازش یک وضعیت است. و در آن لحظه، می توانید حالت نامطلوب صورت یا حرکات واکنشی را متوقف کرده و به خود یادآوری کنید که آرام باشید.

  1 gW8HRmqetVkizucSFItaOQ 750x430 - 12 روش کاربردی و صحیح انتقاد کردن
  انتقاد کردن

  12. تشکر کنید

  به چشمان شخص نگاه کنید و از او بخاطر به اشتراک گذاشتن بازخوردتان تشکر کنید. این موضوع را کوتاه نکنید – روراست باشید ، و بگویید ، “من واقعاً از اینکه وقت گذاشتید و در مورد این موضوع با من صحبت کردید بسیار ممنونم”.

  ابراز قدردانی به معنای موافق بودن شما با ارزیابی نیست، اما این نشان می دهد که از تلاشی که همکار شما برای ارزیابی شما و به اشتراک گذاشتن افکارش انجام داده است، قدردانی می کنید.

   

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

   

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  بیشتر بخوانید:

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: