چطور شبکه های اجتماعی در افسردگی نقش دارند؟

مردم در سراسر جهان از وب سایت های شبکه ای مثل فیس بوک ، توییتر و اینستاگرام استفاده می کنند و این موضوع کارشناسان بهداشت روان رو وادار میکنند که بررسی کنند آیا محبوبیت زیاد رسانه های اجتماعی در افسردگی نقش دارد یا خیر

 • شبکه های اجتماعی

  چطور شبکه های اجتماعی در افسردگی نقش دارند؟

  مردم در سراسر جهان از وب سایت های شبکه ای مثل فیس بوک ، توییتر و اینستاگرام استفاده می کنند و این موضوع کارشناسان بهداشت روان رو وادار میکنند که بررسی کنند آیا محبوبیت زیاد رسانه های اجتماعی در افسردگی نقش دارد یا خیر. مطالعات نشان می دهد که شبکه های اجتماعی ممکن است باعث ایجاد مجموعه ای از احساسات منفی در کاربران شود که باعث ایجاد یا بدتر شدن علائم افسردگی آنها می شود.

  تعریف افسردگی

  افسردگی بالینی یا اختلال افسردگی اساسی نوعی اختلال خلقی است که با احساس غم و اندوه مداوم و از دست دادن علاقه به فعالیتهایی که فرد زمانی از آنها لذت می برد ، مشخص می شود. افسردگی ممکن است خفیف یا شدید باشد و تمرکز حواس ، خواب یا خوب غذا خوردن ، تصمیم گیری یا انجام روال عادی را برای کسانی که دچار این بیماری هستند دشوار کند.

  افراد مبتلا به افسردگی ممکن است در مورد مرگ یا خودکشی فکر کنند ، احساس بی ارزشی کنند ، دچار اضطراب شوند یا علائم جسمی مانند خستگی یا سردرد داشته باشند. روان درمانی و دارو از جمله درمان های افسردگی است.

  حقایق مربوط به رسانه های اجتماعی و افسردگی

  رسانه های اجتماعی هرگز محبوبیت بیشتری از این زمان نداشته اند ، زیرا بیش از نیمی از جمعیت جهان در این سایت های شبکه فعال هستند که اخبار بدون توقف را پخش می کنند ، که بیشتر آنها منفی است.
  یک مطالعه نشان داد افرادی که دیر وقت شب فیس بوک را چک می کنند بیشتر احساس افسردگی و نارضایتی می کنند.
  یک مطالعه دیگر در دانشگاه پنسیلوانیا در سال 2018 نشان داد که هرچه افراد زمان کمتری را در شبکه های اجتماعی می گذرانند ، علائم افسردگی و تنهایی کمتری احساس می کنند.
  یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که کاربران فیس بوک که در سایت شبکه ای حسادت می ورزند ، بیشتر علائم افسردگی را نشان می دهند.
  محدود کردن وقت خود در شبکه های اجتماعی و اولویت قرار دادن ارتباطات در دنیای واقعی می تواند برای سلامت روان مفید باشد. برخی مطالعات در مورد رسانه های اجتماعی و بهداشت روان نشان می دهد که بین وب سایت های شبکه و افسردگی رابطه وجود دارد. تحقیقات دیگر یک گام فراتر می رود ، در می یابد که رسانه های اجتماعی به خوبی ممکن است باعث افسردگی شوند.

  communication technology mobile phone high tech concept. Happy man using texting on smartphone social media application icons flying out of cellphone isolated grey wall background. 4g data plan - چطور شبکه های اجتماعی در افسردگی نقش دارند؟
  شبکه های اجتماعی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

   

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  افزایش استفاده از رسانه های اجتماعی مرتبط با افسردگی است

  بر اساس یک مطالعه ملی جدید که توسط دکتر برایان پریماک ، رئیس کالج آموزش و پرورش و حرفه های بهداشت و استاد بهداشت عمومی در دانشگاه نوشته شده ، بزرگسالانی که استفاده خودشون از رسانه های اجتماعی رو افزایش دادند به طور قابل توجهی در معرض افسردگی در عرض شش ماه هستند.

  در مقایسه با شرکت کنندگانی که کمتر از 120 دقیقه در روز از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند ، به عنوان مثال ، در بزرگسالانی که بیش از 300 دقیقه در روز استفاده می کنند ، 2.8 برابر احتمال داره که در عرض شش ماه افسرده شن.

  پریماک گفت: “بیشتر کارهای قبلی در این زمینه ما رو با سوال مرغ و تخم مرغ مواجه کرده .” “ما از مطالعات بزرگ دیگه می دونیم که افسردگی و استفاده از شبکه های اجتماعی به هم مرتبط هستند ، اما فهمیدن این مسئله دشوار بوده. این مطالعه جدید این سوالات رو روشن می کنه ،چون استفاده اولیه زیاد از شبکه های اجتماعی منجر به افزایش میزان افسردگی میشه با این حال ، افسردگی اولیه منجر به تغییر در استفاده از شبکه های اجتماعی نشد. ”

  در سال 2018 ، پریماک و همکارانش در دانشگاه پیتسبورگ بیش از 1000 بزرگسال آمریکایی ر, از 18 تا 30 سال نمونه برداری کردند. اونها افسردگی رو با استفاده از پرسشنامه معتبر بهداشتی 9 ماده ای اندازه گیری کردند و از شرکت کنندگان در مورد مدت زمان استفاده از رسانه های اجتماعی در شبکه هایی مثل  فیس بوک ، توییتر ، اینستاگرام و اسنپ چت سوال کردن. تجزیه و تحلیل اونها از نظر جمعیت شناختی مثل سن ، جنس ، نژاد ، تحصیلات ، درآمد و شغل کنترل میشه .

  دکتر سزار اسکوبار-ویرا ، استادیار روانپزشکی در دانشگاه پیتسبورگ و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: “یک دلیل برای این یافته ها ممکنه این باشه که شبکه های اجتماعی زمان زیادی رو به خودشون اختصاص میدن.” گذروندن وقت بیش از حد در رسانه های اجتماعی ممکنه ایجاد مهمترین روابط شخصی ، دستیابی به اهداف شخصی یا شغلی یا حتی داشتن لحظاتی ارزشمند رو از شما بگیره”

  نویسندگان فکر می کنند که مقایسه اجتماعی هم میتونه زمینه ساز این یافته ها باشه.

  خیمه سیدانی ، استادیار پزشکی در دانشگاه پیتسبورگ و یکی از نویسندگان این تحقیق ، گفت: “شبکه های اجتماعی اغلب برای تأکید بر تصویرهای مثبت تنظیم میشن.” “این امر به ویژه برای بزرگسالان جوان که در مقطع حساس زندگی مرتبط با رشد هویت هستند سخته.

  پریماک گفت: “این یافته ها همچنین به ویژه در سن شرایط کرونا مورد توجه قرار می گیرند.” حالا که ارتباط اجتماعی به صورت شخصی دشوار شده ، همه ما از فن آوری بیشتری مثل رسانه های اجتماعی استفاده می کنیم. گرچه فکر می کنم این فناوری ها مطمئناً می تونند ارزشمند باشند اما استفاده زیاد از اون ممکنه حس خالی شدن رو بده.

  f233a89e detailed v156526611282@2x - چطور شبکه های اجتماعی در افسردگی نقش دارند؟
  شبکه های اجتماعی

  تحقیق درباره رابطه افسردگی و شبکه های اجتماعی

  محققان برای پیدا کردن ارتباط بین رسانه های اجتماعی و افسردگی ، 143 دانشجوی دانشگاه پنسیلوانیا را به دو گروه تقسیم کردندد:

  یکی می تواند از رسانه های اجتماعی بدون هیچ محدودیتی استفاده کند در حالی که دسترسی گروه دوم به رسانه های اجتماعی فقط 30 دقیقه در فیس بوک و اینستاگرام محدود بود. هر یک از شرکت کنندگان در مطالعه از آیفون برای دسترسی به رسانه های اجتماعی استفاده می کردند و محققان برای اطمینان از انطباق با آنها داده های تلفن آنها را رصد می کردند.

  نتیجه تحقیق:

  گروهی که دسترسی محدود به رسانه های اجتماعی داشتند میزان افسردگی و تنهایی کمتری را نسبت به ابتدای مطالعه گزارش کردند. و هر دو گروه کاهش اضطراب و ترس از دست دادن را آشکارا اعلام کردند زیرا پیوستن به این مطالعه باعث شد حتی گروهی که دسترسی نامحدود به رسانه های اجتماعی دارند در مورد مدت زمانی که در سایت های شبکه می گذرانند بیشتر بدانند.

  چرا گروه دوم افسردگی کمتری داشتند؟

  اینکه چرا شرکت کنندگانی که فقط 30 دقیقه روزانه در شبکه های اجتماعی می گذرانند افسردگی کمتری دارند ، قطعی نیست ، اما محققان معتقدند که این جوانان از دیدن مطالب – مانند تعطیلات ساحل دوست ، نامه پذیرش مدرسه گراد یا خانواده خوشبخت – در امان بودند احساس بدی نسبت به خودشان ایجاد کنند.

  گرفتن عکس یا پست از افرادی که زندگی به ظاهر “بی نقصی” دارند ، باعث می شود کاربران شبکه های اجتماعی احساس کنند که خوشیخت نیستند و دائما خوشان را با آنها مقایسه کنند . مطالعه 2015 دانشگاه میسوری نشان داد که کاربران منظم فیس بوک در صورت احساس حسادت در سایت شبکه ، بیشتر دچار افسردگی می شوند .

  به عنوان مثال ، اگر آنها در تعطیلات ساحلی دوستشان دعوت شده باشند اما به دلایلی نتوانستند بروند. یا اگر دوستشان اصلاً در رابطه با سفر از آنها نپرسیده بود ، ممکن است کاربران احساس صدمه کنند و کنار بروند تا ببینند دیگران در حلقه اجتماعی آنها هستند. این می تواند آنها را به زیر سوال بردن دوستی یا ارزش خودشان سوق دهد.

  کاربران شبکه های اجتماعی که به صفحه رسانه های اجتماعی سابق خود مراجعه می کنند و تصاویری از شریک زندگی قبلی خود را می بینند که در آن مشغول خوردن و غذا خوردن با یک عشق جدید است ، می توانند احساسا بدی را نیز تجربه کنند. آنها ممکن است تعجب کنند که چرا همسر سابق آنها هرگز آنها را به چنین رستوران های شیک نمی برد و یا آنها را با هدایا مجذوب نمی کند. در نهایت ، محدود کردن وقت خود در رسانه های اجتماعی می تواند به معنای مقایسه نکردن خود با دیگران و در نتیجه ، فکر نکردن در مورد خود و ایجاد علائمی باشد که به افسردگی کمک می کنند.

  social media cover 236620168 1200x675 1 - چطور شبکه های اجتماعی در افسردگی نقش دارند؟
  شبکه های اجتماعی

  چرا نوجوانان در معرض خطر هستند؟

  قبل از شبکه های اجتماعی و اینترنت ، بیشتر کودکان فقط باید نگران قلدری در محیط مدرسه باشند. اما شبکه های اجتماعی به آزارگران راهی جدید برای آزار و اذیت قربانیان خود داده است. قلدرها فقط با یک کلیک می توانند ویدئویی از تمسخر ، کتک زدن یا تحقیر هدف خود را پخش کنند.

  در حالی که بسیاری از مدارس سیاست ها و قوانینی ضد زورگویی در مورد رفتار آنلاین دانش آموزان دارند ، اما هنوز هم نظارت بر رفتارهای سواستفاده در شبکه های اجتماعی برای مربیان و والدین می تواند دشوار باشد.

  بدتر از همه این است که قربانیان زورگویی اغلب می ترسند که اگر با پدر یا مادر ، معلم یا مدیر در مورد بدرفتاری خود صحبت کنند ، قلدری افزایش یابد. این می تواند باعث شود کودک حتی بیشتر منزوی شود.

   تاثیر اخبار بد در شبکه های اجتماعی

  از هر پنج آمریکایی 4 نفر اخبار خود را از شبکه های اجتماعی می گیرند .

  برای کاربران شبکه های اجتماعی ، افرادی که چند بار در یک زمان یا چند بار در روز وارد سیستم می شوند ، این به معنای قرار گرفتن در معرض اخبار بدون توقف ، از جمله اخبار بد است. عناوین مربوط به بلایای طبیعی ، حملات تروریستی ، نزاع های سیاسی ، مرگ افراد مشهور و بیماری همه گیر COVID-19 که اغلب در لیست های برتر رسانه های اجتماعی قرار دارند.

  قبل از ظهور رسانه های اجتماعی و اینترنت ، قرار گرفتن در معرض اخبار بد محدود بود. مردم اخبار را از پخش هایی که در ساعات خاصی از روز یا روزنامه ها پخش می شد ، دریافت می کردند. این امر مانع از آن می شد که مردم در طول شبانه روز از اخبار غرق شوند و یا احساس کنند که اگر اخباری را دقیقاً هنگام انتشار خبری از آنها خبری نگیرند ، آنها را از دست می دهند.

  عادت نوشتن اخبار ناخوشایند در سایت های رسانه های اجتماعی یا جاهای دیگر بصورت آنلاین به “چرخاندن در حال نابودی” معروف است و می تواند بر سلامت روانی فرد تأثیر منفی بگذارد و منجر به ایجاد یا تشدید علائم اضطراب یا افسردگی شود. یک مطالعه روانپزشکی Lancet در سال 2018 بر روی 91005 نفر نشان داد که کسانی که قبل از خواب وارد فیس بوک شده اند 6٪ احتمال ابتلا به اختلال افسردگی اساسی وجود دارد و میزان شادی خود را 9٪ 2 پایین تر از کسانی که خواب بهتر دارند ارزیابی کردند.

  دکتر آملیا آلدائو ، روانشناس بالینی ، در ژوئیه سال 2020 به NPR گفت که پیمایش در حال نابودی ، عموم مردم را به یک “چرخه منفی” تبدیل می کند. این چرخه ادامه می یابد زیرا “ذهن ما برای جستجوی تهدیدها پیچیده است.” “هرچه زمان بیشتری را صرف پیمایش کنیم ، هرچه خطرات بیشتری را پیدا کنیم ، هر چه بیشتر در آنها مکیده شویم ، اضطراب بیشتری خواهیم داشت.”

  طولی نکشید که جهان به نظر می رسد مکانی کاملاً “غم انگیز” است ، که می تواند باعث شود افراد احساس ناامیدی کنند.

  social media fuels depression in kids scaled - چطور شبکه های اجتماعی در افسردگی نقش دارند؟
  شبکه های اجتماعی

  با خیال راحت از رسانه های اجتماعی استفاده کنید

  استفاده از رسانه های اجتماعی خطرات بهداشت روان را به همراه دارد ، اما این بدان معنی نیست که باید کاملاً از آن اجتناب شود. کارشناسان توصیه می کنند از این وب سایت های شبکه در حد متوسط ​​استفاده کنید. وقتی در شبکه های اجتماعی هستید ، یک تایمر تنظیم کنید یا برنامه ای را روی تلفن یا رایانه خود نصب کنید که مدت زمانی را که در یک سایت شبکه گذرانده اید ردیابی کند.

  برای محدود کردن وقت خود در شبکه های اجتماعی ، می توانید فعالیت های دنیای واقعی را نیز برنامه ریزی کنید که به شما کمک می کند تا بر محیط و شرایط نزدیک خود تمرکز کنید. کتاب بخوانید ، فیلم تماشا کنید ، به گردش بپردازید ، بازی کنید ، نان بپزید یا با یک دوست تلفنی مکالمه کنید. زمانی را برای لذت بردن از زندگی در حالت آفلاین اختصاص دهید.

  download - چطور شبکه های اجتماعی در افسردگی نقش دارند؟
  شبکه های اجتماعی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

   

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  بیشتر بخوانید :

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: