نوجوانان بخوانند: احساس میکنم به شدت افسرده و مضطرب شدم

 • untitled 300x160 - نوجوانان بخوانند: احساس میکنم به شدت افسرده و مضطرب شدم

  اضطراب نام دیگر نگرانی ،ترس، خجالت و وحشت زدگی است. اضطراب یک هیجان طبیعی است که بقای ما کمک می کند و ما بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم. اضطراب یک هیجانی است که به ما کمک می کند در مقابل موقعیتهای خطرناک از خود محافظت کنیم. اگر ما هیج اضطرابی نداشته باشیم، دچار آسیب می شویم.
  برای مثال: اگر شما احساس کنید در خانه بوی سوخته  می آید، احساس ترس و اضطراب می کنید و فکر می کنید در خطر هستم… بعد بدن شما با افزایش تپش قلب و افزایش فعالیت ماهیچه ها واکنش نشان می دهد  و شما با بیشترین سرعتی که در خود سراغ دارید از خانه خارج می شوید.
  این فرایند، پاسخ جنگ و گریز نامیده می شود. همه حیوانات و همه افرادی که می شناسید در بعضی موقعیت ها، این پاسخ را نشان می دهند.
  پاسخ جنگ و گریز در بعضی موقعیتها بسیار مفید است، اما گاهی این پاسخ بدون اینکه چیز ترسناکی وجود داشته باشد، رخ می دهد. شما ممکن است صدایی را از بیرون بشنوید و فکر کنید دزد آمده، در حالی که آن، صدای در بوده که توسط گربه باز شده. در این شرایط بدن و فکر شما به گونه ای واکنش نشان می دهند که گویی خطری وجود دارد درحالی که واقعاً چنین واکنشی ضرورت نداشته.

  سه حوزه درگیر در اضطراب

  اگر شما یکبار دیگر با دقت به مثال استشمام بوی سوخته در خانه نگاهی بیاندازید، می بینید که در اضطراب سه قسمت درگیر می شوند: بدن شما، فکرهای شما و واکنش های شما
  بدن شما
   هنگامی که مضطرب می شوید: تپش قلب شما سریع تر می شود ماهیچه های شما و منقبض می شوند؛ تنفس شما سریع تر می شود و ممکن است دردهایی در معده خود احساسی کنید. این تغییرات، بدن شما را برای واکنش نشان دادن آماده می کند.
  فکرهای شما
  ذهن شما روی خطر تمرکز می کند. ممکن است متوجه شوید در حال فکر کردن بسه وقوع رخدادهای بد هستید. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد ،تمرکز کردن روی موضوعات دیگر سخت می شود. بر این اساسی، اضطراب ممکن است گاهی به شکل فکرهای نگران کنندهای باشد که نمی توان آن هارا نادیده گرفت.
  واکنشهای شما
  اضطراب باعث می شود شما از بعضی موقعیتها فرار کنید ویا با بعضی دیگر بجنگید. ممکن است تمایل داشته باشید از چیزی که شما را مضطرب کرده دور بماند، که در این صورت گاهی فرصت پرداختن به بعضی از کارها را از دست می دهید.

  33563 teens social anxiety self image mom helps teen daughter full - نوجوانان بخوانند: احساس میکنم به شدت افسرده و مضطرب شدم

  افسردگی چیست؟

  اگرچه همه افراد در بعضی موقعیتها احساس غمگینی می کنند، اما افسردگی عبارت است از احساس غمگینی شدیدی که خلاص شدن از آن به راحتی امکان پذیر نیست. خلق شما تغییر می کند، به این صورت که احساس غمگینی می کنید، دمدمی مزاج و تحریک پذیر (حساس) می شوید و ممکن است نتوانید خود را با برنامه های روزمره زندگی سازگار کنید. ممکن است احساس شادی یا لذت در موقعیت هایی که قبلا برای شما نشاط آور بوده سخت شود. بعضی از افراد فقط احساس کرختی و پوچی می کنند. افراد مختلف، افسردگی را به شکل های مختلفی تجربه می کنند.
  در برخی از افراد، افسردگی به صورت واکنشی در مقابل اتفاقات ناخوشایند یا مجموعه ای از مسائل استرس زا، آغاز می شود. معمولاً هنگامی که مشکلات بروز می کنند، فرصت خوبی برای ظهور افسردگی است. برای برخی دیگر از افراد، افسردگی ناشی از دشواری در سازگاری با استرس ها و همچنین ناشی از دیدگاهی است که آنها نسبت به خودشان دارند. به عنوان مثال، ممکن است این افراد روی اشتباهات و ضعف های خود تمرکز کنند و برای خود ارزش کمی قائل باشند.
  در برخی از افراد، اینطور به نظر می رسد که افسردگی از آسمان بر سر آنها نازل شده چون هیچ دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد. در این افراد احساس غمگینی، ناامیدی و درماندگی شدیدی وجود دارد که تغییر این حالتها برای آنها بسیار دشوار است. ممکن است در بین دوره های افسردگی دوره های بهبودی نیز برای مدتی وجود داشته باشد، اما اغلب پس از این دوره ها، افسردگی با شدت بیشتری بازمی گردد.

   

  ThinkstockPhotos 520785889 field img hero 988 380 - نوجوانان بخوانند: احساس میکنم به شدت افسرده و مضطرب شدم

  میزان شیوع اضطراب و افسردگی چقدر است؟

  همه افراد گاهی دچار اضطراب و افسردگی می شوند. تنها تفاوت بین این اخساس ها و حالت های جدی تر  اضطراب و افسردگی، میزان هیجانی است که تجربه می شود. ممکن است پی ببرید نسبت به افراد دیگر آسان تر، به دفعات بیشتر و به طور شدیدتری دچار تنش و افسردگی می شوید. اگرچه هیجان های اصلی مشابه دیگران است.
  اگر شما بیشتر از همسالان خود مضطرب می شوید یا خلق خوی تان زیاد تغییر می کند،به این علت نیست که دیوانه یا دمدمی مزاج هستید. علت تغییر سریع حالتهای هیجانی در بعضی افراد، این است که آنها هنگام مواجه شدن با موقعیتهای گوناگون، بیشتر از دیگران هیجان زده می شوند. همه ما می توانیم با آموختن شیوه های کنترل خلق، به خودمان کمک کنیم، البته یادگیری این مهارت برای افرادی که اضطراب ویا افسردگی دارند اهمیت بیشتری دارد زیرا تغیر خلق و خو میتواند روند انجام کارهای روزمره آن ها را تحت تاثیر قرار دهد .

  Untitled 247x300 - نوجوانان بخوانند: احساس میکنم به شدت افسرده و مضطرب شدم

  شیرین عبداللهی روانشناس بالینی کودک و نوجوان

  متخصص در درمان اختلالات رفتاری و هیجانی

   

   

  IMG 20171212 103427 300x300 - نوجوانان بخوانند: احساس میکنم به شدت افسرده و مضطرب شدم

  مرکز تحقیقات پزشکان و روانشناسان بوجیکا
  کلینیک جامع کودک و خانواده بوجیکا، اماده ارائه خدمات نوین در زمینه های اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و مشاوره خانواده می باشد.
  جهت تعین وقت اینجا کلیک کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: