۵ علامت بارز اسکیزوفرنی که باید بشناسید

اسکیزوفرنی یک اختلال روانی جدیه که در اون افراد واقعیت رو به طور غیرعادی تفسیر می کنن. اسکیزوفرنی میتونه منجر به ترکیبی از توهمات و تفکر و رفتار خیلی بی نظم بشه که عملکرد روزانه رو مختل میکنه و میتونه فرد رو ناتوان کنه .  

 • اسکیزوفرنی

  اسکیزوفرنی چیه ؟

   

  اسکیزوفرنی یک اختلال روانی جدیه که در اون افراد واقعیت رو به طور غیرعادی تفسیر می کنن. اسکیزوفرنی میتونه منجر به ترکیبی از توهمات و تفکر و رفتار خیلی بی نظم بشه که عملکرد روزانه رو مختل میکنه و میتونه فرد رو ناتوان کنه . افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به درمان مادام العمر نیاز دارند. درمان زود هنگام ممکنه به کنترل علائم قبل از بروز عوارض جدی کمک کنه.

  • اسکیزوفرنی یک اختلال روانی مزمن و شدیده که ۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان به اون مبتلا هستند .
  • این اختلال با تحریف در تفکر ، درک ، احساسات ، زبان ، احساس و رفتار مشخص میشه . شامل توهمات (شنیدن صدا یا دیدن چیزهایی که در اونجا نیستند) و اوهام (عقاید ثابت و غلط) هست.
  • در سراسر جهان ، اسکیزوفرنی با ناتوانی قابل توجهی همراهه و بر عملکرد آموزشی و شغلی تأثیر فرد مبتلا تاثیر میذاره.
  • احتمال ابتلا به مرگ زودرس در افراد اسکیزوفرنی ۲-۳ برابر بیشتر از افرا دیگه ست. 
  • انگ ، تبعیض و نقض حقوق بشر در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی معموله.
  • این بیماری قابل درمانه. درمان با دارو و حمایت روانی اجتماعی میتونه خیلی موثر باشه . 
  sad woman eyes closed 768 - 5 علامت بارز اسکیزوفرنی که باید بشناسید
  اسکیزوفرنی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

   

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  ۵ علامت بارز اسکیزوفرنی که باید بشناسید

  ۱-هذیان

  به عنوان مثال ، فرد ممکنه فکر کنه که دیگران قصد دارن بهش آسیب برسونن یا مورد آزار و اذیت قرار بگیرن. توانایی یا شهرت استثنایی دارند. شخص دیگه ای عاشقشونه. یا فاجعه بزرگی قراره اتفاق بیفته. هذیان در بیشتر افراد مبتلا اتفاق میفته.

  ۲-توهم 

   شامل دیدن یا شنیدن چیزهاییه که وجود ندارند. با این حال ، برای فرد مبتلا به اسکیزوفرنی ، توهمات قدرت و تأثیر یک تجربه طبیعی رو دارند و کاملا واقعی بنظر میرسند. توهم می تونه در هر یک از حواس باشه ، اما شنیدن صدا رایج ترین توهمه.

  ۳-گفتار بی نظم

  تفکر بی نظم از گفتار بی نظم گرفته میشه. ارتباط موثر میتونه مختل شه و پاسخ سوالات تا حدی یا کاملاً بی ارتباط باشه. گفتار ممکنه شامل کنار هم قرار دادن کلمات بی معنی باشه که قابل فهم نیستند ، و گاهی اوقات به عنوان سالاد کلمات شناخته میشن.

  ۴-رفتار حرکتی بی نظم

   این مورد ممکنه به روشهای مختلفی خودش رو نشون بده ، از حرکات کودکانه تا تحریک غیر قابل پیش بینی. رفتار بر روی یک هدف متمرکز نیست ، بنابراین انجام وظایف سخته .بی نظمی میتونه شامل مقاومت در برابر دستورالعمل ها ، حالت نامناسب یا عجیب ، انجام ندادن حرکات بصورت کامل یا حرکت بی فایده و بیش از حد باشه.

  ۵-علائم منفی

  این مورد به کاهش یا عدم توانایی عملکرد طبیعی اشاره داره. به عنوان مثال ، ممکنه فرد از بهداشت شخصی خودش غافل شه یا بنظر برسه که هیچ احساسی نداره (تماس چشمی برقرار نمیکنه ، حالات صورت رو تغییر نمیده یا به صورت یکنواخت صحبت نمی کنه). همچنین ، ممکنه فرد به فعالیت های روزمره علاقه خودش رو از دست بده ، از نظر اجتماعی کناره گیری کنه یا توانایی تجربه لذت رو نداشته باشه.

  علائم می تونند از نظر نوع و شدت در طول زمان ، با دوره های بدتر شدن و بهبود علائم ، متفاوت باشند. برخی از علائم ممکنه همیشه وجود داشته باشه.

  در مردان ، علائم اسکیزوفرنی به طور معمول از اوایل تا اواسط دهه ۲۰ شروع میشه و در زنان ، علائم به طور معمول از اواخر دهه ۲۰. تشخیص اسکیزوفرنی در کودکان بسیار نادر هست .

  لطفا بخوانید : روشهای افزایش اعتماد به نفس

  علائم اسکیزوفرنی در نوجوانان

   

  علائم اسکیزوفرنی در نوجوانان مثل بزرگسالان هست ، اما تشخیص این بیماری دشوارتره به این دلیل که بعضی از علائم اولیه اسکیزوفرنی در نوجوانان مربوط به دوران بلوغ و اقتضای سن اونهاست. مثل :

  • کناره گیری از دوستان و خانواده
  • افت عملکرد در مدرسه
  • مشکل خواب
  • تحریک پذیری یا خلق افسرده
  • کمبود انگیزه

  همچنین ، مصرف مواد تفریحی مثل ماری جوانا ، مت آمفتامین یا LSD ، گاهی اوقات می تونه علائم و نشانه های مشابهی ایجاد کنه.

  در مقایسه با علائم اسکیزوفرنی در بزرگسالان ، نوجوانان  :

  • کمتر دچار توهم میشن
  • به احتمال زیاد دچار توهم بصری میشن
  s 3 - 5 علامت بارز اسکیزوفرنی که باید بشناسید
  اسکیزوفرنی

  کمک به فرد مبتلا به اسکیزوفرنی

   

  اگه فکر می کنید یکی از نزدیکانتون علائم اسکیزوفرنی داره ، در مورد نگرانی های خودتون باهاش صحبت کنید. اگرچه نمی تونید کسی رو مجبور کنید که به دنبال کمک حرفه ای باشه ، اما می تونید فرد مورد نظر رو مورد تشویق و پشتیبانی قرار بدید و به یک پزشک یا متخصص بهداشت روان واجد شرایط معرفی کنید .

  اگه این فرد برای خودش یا دیگران خطری ایجاد می کنه یا نمیتونه غذا ، لباس یا سرپناه خودش رو تأمین کنه ، شاید لازم باشه برای کمک با عوامل اضطراری تماس بگیرید تا عزیز شما توسط یک روانشناس ارزیابی بشه. در بعضی موارد ، ممکنه به بستری شدن در بیمارستان اضطراری نیاز باشه. قوانین مربوط به تعهد غیر ارادی برای درمان سلامت روان در هر ایالت متفاوته. برای جزئیات بیشتر می توانید با آژانس های بهداشت روان جامعه یا ادارات پلیس منطقه خود تماس بگیرید . 

  علت اسکیزوفرنی

   

  مشخص نیست که چه عواملی باعث اسکیزوفرنی میشه ، اما محققان بر این باورند که ترکیبی از ژنتیک ، شیمی مغز و محیط در ایجاد این اختلال نقش دارده.

  مشکلات مربوط به بعضی از مواد شیمیایی مغزی که به طور طبیعی وجود داره ، مثل انتقال دهنده های عصبی به نام دوپامین و گلوتامات ، ممکنه در اسکیزوفرنی نقش داشته باشن. مطالعات تصویربرداری عصبی تفاوت در ساختار مغز و سیستم عصبی مرکزی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی رو نشون میده و ثابت میکنه که اسکیزوفرنی یک بیماری مغزیه .

  عوامل خطر در ایجاد اسکیزوفرنی

   

  اگرچه علت دقیق اسکیزوفرنی مشخص نیست ، اما به نظر می رسه عوامل خاصی خطر ایجاد یا تحریک این اختلال رو افزایش میدن ، از جمله:

  • داشتن سابقه خانوادگی اسکیزوفرنی
  • برخی از عوارض بارداری و تولد ، مثل سو تغذیه یا قرار گرفتن در معرض سموم یا ویروس ها که ممکنه رشد مغزی رو تحت تأثیر قرار بدن
  • مصرف داروهای تغییر دهنده ذهن (روانگردان یا روانگردان) در دوران نوجوانی و بزرگسالی

  عوارض

   

   

  این اختلال اگه درمان نشه ، می تونه منجر به مشکلات شدیدی بشه که هر قسمت زندگی رو تحت تأثیر قرار میده. عوارضی که اسکیزوفرنی ممکنه ایجاد کنه یا همراه باشه شامل موارد زیر هست:

  • خودکشی ، اقدام به خودکشی و افکار خودکشی
  • اختلالات اضطرابی و وسواس فکری عملی
  • افسردگی
  • سومصرف الکل یا داروهای دیگه مثل نیکوتین
  • ناتوانی در کار یا حضور در مدرسه
  • مشکلات مالی و بی خانمانی
  • ایزوله سازی اجتماعی
  • مشکلات بهداشتی و پزشکی
  • قربانی شدن
  • رفتار پرخاشگرانه 
  signs of schizophrenia in teens 1200x600 1 - 5 علامت بارز اسکیزوفرنی که باید بشناسید
  اسکیزوفرنی

  جلوگیری

  هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از این اختلال وجود نداره ، اما پایبندی به برنامه درمانی میتونه به جلوگیری از عود یا بدتر شدن علائم کمک کنه. علاوه بر این ، محققان امیدوارند که یادگیری بیشتر در مورد عوامل خطر اسکیزوفرنی ممکنه منجر به تشخیص و درمان زودتر بشه.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  بیشتر بخوانید :

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.